Miért bukott meg Ridley Scott középkori filmje, Az utolsó párbaj?
Ridley Scott nemrég egy interjúban a fiatalabb közönséget hibáztatta - amúgy nagyszerű filmje - Az utolsó párbaj bukásáért, mert szerinte a milleniálok, vagyis a mai kor közönsége kizárólag a mobiljaikon hajlandóak bármit is megtanulni.
Az utolsó párbaj 100 millió dollárból készült, ám a közönséget annyira hidegen hagyta a középkorban játszódó produkció, hogy világszinten csupán 27 millió dollárt fialt, ami valljuk be, nagyon kevés.
Még hajlandóak is lennénk Scottal egyetérteni, de meg kell vizsgálnunk még néhány lehetőséget, amik azt mutatják, hogy ez a filmje a lehető legrosszabb időpontban került a mozikba. Egy világjárvány közepén vagyunk jelenleg, ami nagyban befolyásolja a moziba járó közönség döntéseit is. Hiszen nem mindegy, hogy a néző milyen filmre vágyik, egy középkori bosszúsztori pedig valószínűleg sokak igényét nem elégíti ki jelenleg.
A világsztárok, mint Matt Damon, Adam Driver, vagy Ben Affleck neve sem hatott eléggé, hogy el tudják adni Az utolsó párbajt. Scott stílusával fűszerezve pedig a film sokak számára olyan kihagyható alkotásként jelent meg, amit majd a későbbiekben is be tudnak pótolni, nem kellene feltétlenül a mozikban megnézni. A fiatalabb közönségről pedig nem is beszélve, akik egyszerűen találnak színesebb és szagosabb látványfilmeket a mozik kínálatában, mint egy-egy esedékes Marvel, vagy a Gyilkos Halloween, vagy akár a legújabb James Bond-film, a Nincs idő meghalni.
Egy film esetében a marketing és az időzítés a legfontosabb, hogy eladhatóvá váljon, Az utolsó párbaj viszont biztosan nem aknázott ki minden ilyen lehetőséget.

A célközönség egy része világjárványt él meg!
Az utolsó párbaj marketingje mindenkit megpróbált megszólítani, de ez a visszájára fordult. Az előzetes egy középkori összeesküvést festett le a nézőnek, mellette pedig ígérte a trailerben is látható párbajt, ám a közönség mégis mást választott. Hogy miért? Mert Scott filmje egyszerűen rossz időben érkezett meg. Jelenleg ugyanis a mozik sokkal vonzóbb, szórakoztatóbb lehetőségeket kínálnak például a fiatalabb közönség tagjainak, akik nem vágynak egy sötétebb és komorabb hangvételű középkori sztorira, mivel az utóbbi időszak így is rányomja a bélyegét az emberek lelkivilágára és életére, így ez a fajta menekülés teljesen logikus lépés volt a részükről.
Esélytelen volt szerepelni ilyen filmek mellett…
Az idősebb nézők számára minden bizonnyal esélyesebb volt egy Nincs idő meghalnit bevállani, mint egy Az utolsó párbajt, csupán azért is, mert a Bond-film egy ismert és bejáratott franchise része. De beszélhetünk a Gyilkos Halloweenről is, ami szintén több izgalmat tartogatott a fiatalabb korosztály számára, ráadásul beesett közbe a Dűne első fejezete is, mely Az utolsó párbaj után egy héttel került a mozikba, és amely sokkalta vonzóbb volt a fiatalabb és az idősebb korosztály számára is. Az utolsó párbajnak ekkor már esélye sem volt a sikerre.

Az utolsó párbaj marketingje nem árult el fontos részleteket
Az utolsó párbaj sztorija egy Rashomon-szerű háromfelvonásos szerkezetre építi a narratívát, ami azt jelenti, hogy három különböző nézőpontból mutatják be ugyanazt az eseményt. Erre viszont az előzetesekben semmilyen említést nem tesznek. Ennek mellőzése pedig az egyik nagy hiba a marketing során.
De kihagytak olyan rendkívül fontos információt, melyben megemlítik, hogy Matt Damon és Ben Affleck írta a forgatókönyvet, akik ketten hozták össze a Good Will Hunting szkriptjét is, amiért Oscar-díjat is kaptak. Ugyanez volt Scottal is, akitől nem említették meg, hogy olyan mozikat rendezett, mint a Gladiátor, A Sólyom végveszélyben, vagy a Mentőexpedíció.
Ridley Scott ettől függetlenül ikonikus direktor marad, csak a szerencsétlen események és a jelenlegi helyzet nem volt alkalmas arra, hogy a közönség egy magas korhatárú középkori lovagos film miatt térjen vissza a mozikba.
A cikk a Screen Rant cikkének felhasználásával íródott!
Képek: TMDb
Címkék: ridley scott matt damon adam driver jodie comer az utolsó párbaj bukás