Godzilla Park - John Scalzi: A KAIDZSÚ ÁLLATVÉDŐ TÁRSASÁG (könyvajánló)
John Scalzi neve ismerősen csenghet a hazai sci-fi rajongóknak. 2019-ben a Vének háborúja-sorozat írója volt a díszvendég a könyvhéten. A története igazán 21. századi. Bloggerként kezdte a pályafutását és az írás folyamatát közvetítve készítette el első regényét, majd a kiadási folyamatot, a reklámkampány és a könyvterjesztésnek minden folymatát bemutatta a lelkes olvasói felé. Scalzi mai napig közvetlen és tartja a kapcsolatot a rajongóival. Az egyik legnépszerűbb kortárs sci-fi író, aki egy könnyed hangulatú militarista történettel robbant be, de azóta írt komolyabb űroperát és szórakoztató paródiát is, sőt a Love, Death and Robots sorozat több epizódját is jegyzi. Legutóbbi regényével, A Kaidzsú Állatvédő Társasággal visszanyúl a kezdetekhez és egy igazán könnyed szórakoztató kalanddal lepte meg az olvasóit.
Az ex-marketinges, Jamie Gray élete a Covid-19 kitörésével fenekestül felfordult. Elvesztette az állását és ételfutárként próbálja túlélni a járvány időszakát. Egészen addig tart ez, amíg össze nem fut egy régi ismerősével, aki beszervezi egy új munkába. Jamie ezek után élete legnagyobb kalandjára indul. Elutazik egy másik dimenzióba, ahol hatalmas lények élnek egy olyan világban, ahová nem jutott el a civilizáció. A szervezet, akinek dolgozik pedig nemcsak megfigyelőként van jelen, hanem védelmezőként is. Két világot kell megóvnia, hiszen nem elég azt megakadályozni, hogy a kaidzsuk ne kerüljenek véletlenül a Földre, arról is gondoskodniuk kell, hogy őket se háborgassák az emberek.

Scalzi nem árul zsákbamacskát a könyvével, pontosan arról szól, amire számítunk. Jamie szemén keresztül csodálkozunk rá erre a különös helyzetre és ismerjük meg a bolygó lakóit. Főhősünk elképesztő, veszélyes és vicces kalandokba keveredik. Aki olvasta a Vének háborúját, annak ez a könyv felépítése is ismerős lesz. Jamie Gray olyan mintha John Perry ükapja lenne laza, okos, jó humorú és mindig feltalálja magát. A mellé szegődő karakterek szintén hasonlóak, tudósok akik mind egytől egyig igazi geekek, szóval a regény nem fukarkodik a popkultúrális utalásokban, hasonlóan a Ready Player One-hoz, de mig Ernest Cline átesik a ló túloldalára és a figuráit csak a rajongásuk határozza meg, Scalzi ezt sokkal ügyesebben csinálja. Habár őt sem lehet nagy eredetiséggel vádolni, mégis nagyszerűen hasznája fel a jól ismert sablonokat. A karakterei egytől egyig szerethetőek és az könnyen közel lehet kerülni hozzájuk. A könyv végére úgy éreztem, bárcsak én is ennek a csapatnak a tagja lehetnék, még ha ehhez az is kell, hogy óriás szörnyek szaporodását kell tanulmányozni.
A könyv felépítése eléggé egyszerű, történet igazán nincs is, csak különöböző kalandok, megspékelve pár akciójelenettel. Talán ez is az egyik hátránya. Nem jutunk el igazán sehová. A főszereplőt készen kapjuk és a tapasztalatszerzésen kívül ő maga sem változik, nem jár be semmilyen utat, persze ettől még nem lesz kevésbé szimpatikus, csak ad egy kis hiányérzetet.
Habár A Kaidzsu Állatvédő Társaságban szóba kerül az ember felelőségge, a környezet és az állatvédelem, amik hiába fajsúlyos dolgok, nincs semmi a szánkba rágva, Scalzi egyértelmű célja a szórakoztatás. Akció, kaland, humor, mint egy igazi klasszikus ponyva, csak magas minőségben elkészítve. Olyan élményt nyújt, mint a maga idejében Spielberg Jurassic Parkja és amiről a mostani folytatásokat készítők csak álmodozhatnak. Aki egy könnyed nyári olvasmányra vágyik, annak jó szívvel ajánlom, csalódni semmiképp sem fog.
A könyv kapható magyar fordításban is!
Címkék: john scalzi a kaidzsu állatvédő társaság könyvajánló 2022 kritika