Monsieur Hollywood – A Luc Besson portré
A francia film mindig is legendás volt. Habár minősége és elismertsége kiemelkedett, a múlt század második felére a nagy amerikai testvér mögé szorult. A közönségfilm népszerűségének elterjedését nem tudta kompenzálni a színvonalas kivitelezés. Aztán jött egy fiatal rendező, aki úgy gondolta, hogy a francia történetmesélést és a hollywoodi látványvilágot megpróbálja egyesíteni. Ez az ambiciózus férfi mára világszerte elismerté vált. Aki nem jött volna rá, igen-igen ő bizony Luc Besson.

Párizs, a 70-es évek közepe. Egy francia tinédzser, aki tízéves koráig bejárta fél Európát, otthon ül és unatkozik. Szülei búvároktatók és ő maga is imádja a búvárkodást. Azt tervezte, hogy tengerbiológus lesz, ha felnő, de nemrég egy súlyos balesetet szenvedett és soha többet nem merülhet le. Hobbija és álma feladása után, nem tud mit kezdeni a szabadidejével. Unalmában kiírja magából a bánatát. Papírra vett egy történetet két búvárról, akik barátok mégis riválisok. Majd egy következőt, amiben a főhős jegyet nyer, egy idegen bolygó körüli hajókirándulásra. Ezt kedvenc képregénye a Valerian ihleti. Majd elkezd fotózni és rájön, hogy nagyon is tehetséges benne.
A mozgókép felé kezd vonzódni. Tizennyolc évesen különböző munkákat vállalt a filmiparban, olyan rendezők asszisztense lett, mint Claude Faraldo és Patrick Grandperret. Három rövidfilmet, egy dokumentumfilmet és néhány reklámot forgatott. Ezután az USA-ba költözik három évre. 1981-ben visszatér és leforgatja a L'Avant dernier című 12 perces rövidfilmet. Itt dolgozik együtt először a később általa rendszeresen foglalkoztatott zeneszerzővel Éric Serraval és a kezdő fiatal színésszel, Jean Renoval.

1983-ban megrendezi az első nagyjátékfilmjét, az Élethalálharcot, melynek ismét ő írja a forgatókönyvét. Jean Reno visszatér főszereplőként. A film nagyon érdekes és merész egy kezdő filmestől. Poszt-apokaliptikus sci-fi, mely amellett, hogy fekete-fehér, még némafilm is. Alacsony költségvetése ellenére ötletes megoldásokkal teli alkotás, mely az emberi társadalom lealacsonyodását fogalmazza meg. Ugyanebben az évben videóklippet forgatott Isabelle Adjani Pull Marine című számához.
Egy évvel később már jóval nagyobb költségvetéssel dolgozik ismét saját forgatókönyvből. Ez a Metro. A fim főszereplői között ott van Christopher Lambert, Isabelle Adjani, Michel Galabru és Richard Bohringer. A film amolyan krimi-dráma, melynek érdekessége, hogy végig a metró állomásokon és alagútjaiban játszódik. Habár a film sikeres lett a kritikák még elég elmarasztalóak voltak.
1986-ban megírja a Kamikaze forgatókönyvét.
Két évvel később ismét klippet rendez Serge Gainsbourg, Mon Légionnaire című számához.
Viszont ebben az évben végre megvalósíthatja gyerekkori álmát, leforgatja a filmet a két búvárról. Ez lesz a Nagy kékség. Jean Reno visszatér az egyik főszerepben. Az alkotás igazi kasszasiker és még abban az évben kultuszfilm lesz. Itt már Besson egy igazi hollywoodi producer hozzáállásával reklámozza a filmet. Jóval a bemutató előtt képregényt, fotóregényt és naplóregényt adtak ki belőle. Viszont ahhoz, hogy az Egyesült Államokban is bemutathassák készíteni kellett egy másik befejezést, ami egy igazán giccses happy end lett. De szerencsére ezt csak az amerikai változatba tették bele.
1991-ben már kommerszebb alkotással áll elő. Ez a Nikita, ami egy igazi akció-thriller. Jean Reno itt is feltűnik egy rövid szerepben, de az igazi sztár a címszereplőt alakító Anne Parillaud, aki ’86 óta volt a felesége. Itt is tetten érhető Besson zseniális karakter kezelése és történet vezetése, amit nagyon szépen összhangba hozz a nyugati rendezési stílussal. Ezt képes megismételni, sőt tovább fokozni a három évvel később készült Léon, a profival. Ezt már amerikai producerekkel és színészekkel a háta mögött forgatja. Kedvence, Reno ismét a főszerepben, de itt láthatjuk először a gyerekszínészként debütáló Natalie Portmant. Gary Oldman pedig az egyik legzseniálisabb alakítását nyújtja a történet antagonistájaként. A film hatalmas anyagi és kritikai sikereket ér el világszerte.

Persze a két fim között nem pihent sokat, hiszen leforgatott egy lenyűgöző dokumentumfilmet Atlantisz címmel 1991-ben. Rákövetkező évben pedig ismét videóklippet forgat a híres francia énekesnő, Mylène Farmer Que mon cœur lâche című dalához. Ekkor válik el feleségétől és veszi el a fiatal színésznőt Maïwenn Le Bescot.
1997-ben pedig a másik nagy gyerekkori álom az Ötödik elem kerül megfilmesítésre. Persze az eredeti kalandfilmes alap rendesen át lesz dolgozva és egy nagyköltségvetésű sci-fi akciófilmmé válik. A filmben olyan neveket láthatunk, mint Bruce Willis, Gary Oldman, Ian Holm és Luke Perry. Itt ismerkedik meg Milla Jovovichal, akiért elhagyja feleségét. A film akkoriban óriási (megközelítőleg 90 millió dolláros) költségvetéssel készült, s csak az amerikai bemutatásból 63,8 millió dolláros haszonra tettek szert a gyártók. Habár a filmet Columbia TriStar pénzelte és tele van külföldi sztárral, mégis ízig-vérig francia produkció.

A film sikere megnyitotta Besson útját Hollywood felé. A következő filmje, az 1999-es Jeanne d’Arc – Az orléans-i szűz. Gyártási költségeiben már nagyobb részt vállalt a Columbia Pictures, mint a francia Gaumont, a film pedig a francia-amerikai megjelöléssel került a mozikba. Habár a mozit eredetileg Kathryn Bigelow akarta megcsinálni, nem tudtak Bessonnal megegyezni, aki ragaszkodott Milla Jovovichoz a főszerepben. A film nagy erénye, hogy a látványos csatajelentek mellett, hangsúlyt fektet a főszereplő megkérdőjelezhető épelméjűségére is. Így a nagyszabású eposz később kőkemény drámává fordul át. A főszerepekben Láthatjuk még Faye Dunawayt, John Malkovichot és Vincent Casselt. Habár a film sikeres lett az Ötödik elem kasszarobbantását meg sem közelítette. Besson és Jovovich kapcsolata pedig megromlott, még abban az évben elváltak.
A két film között sem tétlenkedett 1998-ban megírta a Taxi forgatókönyvét, ami hatalmas siker lett Európa szerte. A Jean d’Arc vegyes fogadtatása után inkább csak producerként és forgatókönyv íróként tevékenykedett. Olyan filmek kerülnek ki a keze alól, mint a Taxi második része, a Táncos, a Yamakasi a Szállító, Tulipános Fanfan vagy a Sárkány csókja. Persze a zenei világról sem feledkezik meg. 2003-ban megrendezi Madonna Love Profusion számának a klippjét. 2004-ben visszaül a rendezői székbe és leforgat egy romantikus-vígjátékot Angel-A címmel. A film nem lesz átütő siker, de a kritikusok és a nézők is szeretik. Ebben az évben veszi feleségül a producer, Virginie Silla-t.

2006-ban saját gyerekkönyvéből az Arthus és a Villangókból forgat filmet. Habár a film a kritikusoktól megkapja, hogy meg sem közelíti a korábbi munkáit, eléggé nagy sikert ér el a közönégnél. Még két folytatás születik, amiket szintén Ő maga ír és rendez. A filmek szépen tartják a megkezdett színvonalat.
A producerkedést és a forgatókönyvírást két film között rohamtempóval csinálja. A Taxi sorozat már a negyedik résznél tart, de a színvonal már minősíthetetlen. Közben elindul az Elrabolva és a Szállító széria a kezei alatt. 2010-ben egy évvel az Arthur második része után megrendezi a kultikus francia képregényből készült Adéle és a múmiák rejtélyét. A film nem bukik meg, de a nézői és a kritikai fogadtatás nagyon negatív. Habár korábban azt ígérte, hogy tíz nagyjátékfilmet fog csak rendezni egész életében mégsem vonul vissza. Befejezi az Arthur trilógiát majd megcsinálja kínai politikai aktivista Aun Szan Szu Kji életéről szóló filmet The Lady címmel. A film nem kap túl nagy visszhangot és a kritikusok sincsenek elragadtatva tőle. 2013-ban egy fekete komédiával tér vissza, Vérmesék címmel, mely Tonino Benacquista könyvéből készült. Hiába a sztárszínész gárda, Robert De Niro, Michelle Pfeiffer és Tommy Lee Jones a film annyira közepes, hogy nagyon gyorsan eltűnik a süllyesztőben.

2015 viszont ismét az Besson éve lett. Megírja és megrendezi a Lucy című akció-scifit, ami hiába kap lesújtó kritikákat, kiemelve a borzasztóan buta mégis tudományosnak beállított mindenféle logikát nélkülöző forgatókönyvet, a film hatalmas siker. Olyannyira, hogy már készülőben van a folytatás.
És most itt vagyunk. Napokon belül bemutatják legújabb filmjét a Valerian és az ezer bolygó városát. Luc Besson régi álma volt összehozni gyerekkori kedvencéről egy mozgóképes alkotást, de úgy érezte a technológia nem volt elég fejlett ahhoz, hogy híven vissza tudja adni a képregény látvány világát. Reméljük, hogy az író-rendező nem csak a vizuális énjét engedte szabadjára, hanem azt a tehetséges forgatókönyvírót is, aki 2000 előtt csak minőséget volt hajlandó kiengedni a kezei közül.

Címkék: luc besson ötödik elem nikita leon a profi portré rendező francia