Miért változtatta meg Stanley Kubrick a fürdőszobás hölgy szobájának a számát a Ragyogásban
A filmes ikon Stanley Kubrick páratlan karrierje során a megfordult a legtöbb filmes műfajban. Ott volt a Vietnámi háborúban az Acéllövedék című filmmel, dacolt a történelemmel a Spartacus című moziban, ellátogatott a sci-fi területére a 2001: Űrodüsszeia című alkotással, belekóstolt az erotikába a Tágra zárt szemek című remekművel, és még a horrorhoz is ellátogatott a Ragyogással.
Bár Kubrick rendezései hemzsegnek a húsvéti tojásoktól, a Ragyogás olyan sokat tartalmaz, hogy akár egy egész filmet is lehetne belőlük készíteni (és csináltak is). Az 1980-as film Stephen King 1977-es, azonos című regénye alapján készült, és Jack Nicholson játssza a főszerepet, mint gyógyulófélben lévő alkoholista író, aki egy kísértetjárta szálloda téli gondnokaként vállal munkát.
Akár odáig is elmehetnénk, hogy a Ragyogás főszereplője valójában maga a hotel, amelynek több szobája és területe is jelentős szerepet játszik a narratívában. Vegyük például azokat a részeket, amikor Danny és Wendy a labirintusban rekednek, vagy amikor Jack a folyosón találkozik a furcsa ikrekkel.
Nehéz figyelmen kívül hagyni a 237-es szoba jelentőségét is, a szálloda vendégszobájának, amelyről a szálloda séfje, Dick Hallorann azt tanácsolja, hogy mindenképpen kerüljék el. Persze Hallorann figyelmeztetése egyfajta önbeteljesítő jóslat, mivel Jack bemegy, és megtapasztalja annak lidérces borzalmait.
Stephen King regényében a szoba száma valójában 217, és a könyv sikere után King számos rajongója egyfajta zarándoklatot tett a coloradói Estes Parkban található The Stanley Hotelbe, amely az ikonikus horror helyszínéül szolgált.
A Stanley Kubrick's The Shining című könyvben Lee Unkrich szerkesztő kifejtette, hogy Kubrick az Oregon állambeli Clackamas Countryban található Timberline Lodge szállodát használta a filmadaptáció külső felvételeihez. A Lodge igazgatója teljes mértékben számított arra, hogy a film megjelenése után a foglalások áradata érkezik majd.
A menedzser azonban attól is tartott, hogy a vendégek nem akarnak majd Kubrick filmjének vetítése után a 217-es szobában megszálni, mert esetleg "attól tartanak, hogy a fürdőkádas hölgy este üldözni fogja őket". Ezért az igazgató megkérte a rendezőt, hogy változtassa meg a szoba számát.
Javasolta, hogy változtassa meg 237-re, 247-re vagy 257-re, mert ezek közül a számok közül egyik sem volt tényleges szoba a Timberline Lodge-ban. Kubrick a 237-es számot választotta, mert az egyik korábbi filmje egy darabkáját tükrözte. A 237 ugyanis az a szám, amelyet a Dr. Strangelove-ban be kell írni a számítógépbe, hogy megkezdődjön a nukleáris holokauszt. A szükségszerűség tehát ebben az esetben művészi kifejezéssé vált, aminek valószínűleg maga Kubrick is örült.
Forrás; Faroutmagazine
Címkék: