A horrorhoz hasonlóan a katasztrófafilmek is különleges helyet foglalnak el a mozilátogatók szívében. Kezdve a Holnapután című mozival, a szóban forgó műfaj számtalan kiváló darabbal büszkélkedhet, de egyik közülük az eltelt évek során titkos favorittá érett, és sokan újra és újra megnézik; ez az idén 25 éves Deep Impact.
Az 1998-as mozi az Armageddonnal egy időben került a vásznakra, és némileg háttérbe szorult, bár jobb kritikákat kapott, mint Michael Bay grandiózus blockbustere. A világszerte tekintélyes (349 millió dollárt) bevételt hozó film főszereplői Robert Duvall és Téa Leoni, és a történet szerint ütött az emberiség utolsó órája, mivel hamarosan a Földre csapódik egy gigantikus meteor.
Az évforduló alkalmából néhány érdekességet ástunk elő az űr mélyéről.
Tudományos főhajtás
Miután felfedezik, hogy az üstökös összeütközik a Földdel, az egyik csillagász meghal autóbalesetben. Ez a jelenet Eugene Shoemaker tudós tényleges halálán alapul, aki segített felfedezni egy üstököst, amely 1994-ben a Jupiterrel ütközött.
Tiszteletteljes megemlékezés
Dietrich Lohmann operatőr a film forgatása idején leukémiával küzdött. A film végi stáblistában külön megemlítik a nevét, mivel nem sokkal a munkálatok befejezése után elhunyt.
Valódi rettegés
Nem sokkal a film bemutatása előtt csillagászok jelentették, hogy az 1997-es XF11 aszteroida 2028. október 26-án, csütörtökön 18:30-kor a Földbe csapódik. A hír hozzájárult a jegyeladások fellendítéséhez. Nem sokkal később érkezett az újabb előrejelzés, miszerint a szóban forgó aszteroida 965 000 kilométerrel kikerüli a bolygót.
Kényelmetlen jelmezek
Jon Favreau, aki Dr. Gus Partenzát alakította a filmben, elmondta, hogy a szereplők nagyon kényelmetlenül érezték magukat az űrhajós egyenruhákban. A szünetekben óriási fogasokra hasonló eszközre akasztva, jelmezeiknél fogva vitték ki őket a szabadba, hogy friss levegőt szívjanak.
Kormányzati Együttműködés
Bruce Joel Rubin forgatókönyvíró engedélyével több szövetségi helyszínt, például a Fehér Ház Helyzetjelentő termét és a Pentagon alagsorában lévő Stratégiai Tervezési Helységet is felkeresték, hogy érdemben tudjanak informálódni a produkció hitelessége érdekében.
Spielberg a fedélzeten
Az elismert rendező, Steven Spielberg érdeklődött a film rendezése iránt, de úgy döntött, hogy inkább Mimi Ledernek adja át a produkciót. Spielberg a színfalak mögött maradt, mint executive producer.
További katasztrófák
A Blu-ray Special Editionben, konkrétan a "Making an Impact" featurette-ben látható, hogy az eredeti forgatókönyvben volt egy jelenet, amely egy hajót ábrázolt, amely a cunami-jelenet során felnyársalt a Chrysler Building New Yorkban. A jelenet azonban nem ment át az első digitális animációs folyamatokon, és emiatt nem került bele a végső vágásba.
NASA érdekeltség
A filmben az egyik NASA-tisztviselőt Gerry Griffin alakítja, aki a való életben az űrügynökség korábbi repülési igazgatója. Griffin volt továbbá az Apollo 12 küldetés elnöke, később pedig a texasi Houstonban található Johnson Űrközpont igazgatója lett.
Improvizált poén
Az osztálytalálkozón az egyik diák viccesen megjegyzi a fiatal csillagásznak, Leo Biedermannek (Elijah Wood): "Többet fogsz szexelni, mint bármelyik diák az osztályodban" A szöveget Jason Dohring improvizálta, a diákok reakciója pedig teljesen őszinte.
Sajátos vicc
Az űrhajó, amelyik az üstökös elpusztítására indul az űrbe, a Messiás nevet kapta. Ez nem csupán egy találó név, hanem egy belső vicc is. Az első űrsikló tervezésekor ugyanis a NASA egy életnagyságú makettet épített. Azért kapta a Messiás becenevet, mert Jerry Greene repülésirányító szerint mindenki, aki beszállt, (a mérete miatt) felkiáltott: "Jézus Krisztus!".