Két és fél évtized Oscar történelme (3. rész) (2011-2016)
Folytassuk...
A 83. Oscar gálát 2011. február 27-én rendezték meg. A legjobb film jelöltjei között olyan alkotásokat találunk, mint a Danny Boyle rendezte 127 óra, Nolan Eredete, vagy a Fekete hattyú.
A szerencse A király beszéde című Tom Hooper rendezte drámának kedvezett ebben az évben, ráadásul Colin Firth-öt is megdobták egy arany szobrocskával a filmben nyújtott alakításáért. Hoopert pedig szintén díjazták érte.
A legjobb színésznő díjának Natalie Portman örülhetett a Fekete hattyúért, valamint Christian Bale is hazavihetett egyet a The Fighter mellékszerepéért.
Az Eredet és A király beszéde egyaránt négy- négy díjat söpört be, egyértelmű, hogy a Nolan film mind csupa technikai díjat tudhatott magáénak, köztük a fényképezésért, hangért, hangvágásért és vizuális effektekért.
A legjobb animáció a Toy Storí 3 lett. A félszemű az est legnagyobb vesztese volt, mert 10 jelöléséből egyet sem tudott díjra váltani.

2012. február 26-án rendezték meg a hollywoodi Kodak Theaterben a 84. Oscar-díjkiosztót.
Az akkori év nem volt túlságosan kiemelkedő, a Hadak útján szentimentalizmusától kezdve, az epikus Az élet fájáig minden volt. A Pénzcsináló és A segítség viszont egész pofás darabok lettek.
A legjobb film ennek ellenére a The Artist- A némafilmes lett, melyért a főszereplő francia Jean Dujardin is kapott egy szobrot, illetve a film rendezőjét Michel Hazanaviciust is díjazták.
Meryl Streep kapott egy díjat A vaslady főszerepéért, Octavia Spencer meg A segítségért. Christopher Plummert pedig a Kezdőkért jutalmazták. Woody Allent szintén megdobták egyel az Éjfélkor Párizsban eredeti forgatókönyvéért, az adaptáltért pedig Alexander Payne mehetett a színpadra az Utódokért.
Robert Richardson pedig a harmadik Oscarjának örülhetett A leleményes Hugo fényképezésért.
A legtöbb- összesen 11 jelölést A leleményes Hugo tudhatta magáénak, majd utána jött rögtön a The Artist a maga 10 jelölésével, melyből 5-t kapott meg végül.
A legjobb animáció a Rango lett.

A 85. gálát 2013. február 24-én rendezték meg. Nagyon jó év volt a 2012-es, hiszen olyan remek filmek voltak versenyben mint a Django elszabadul, a Pi élete a Napos oldal, vagy Az Argó-akció, ami végül el is vitte a legjobb filmmért járó szobrot. Ben Affleck rendezőt pedig nem is jelölték a díjra. Helyette viszont Ang Lee tavozhatott vele.
A színészek közül Jennifer Lawrence a Napos oldalért vehette át, Daniel Day-Lewis pedig a Lincoln főszerepéért, jelzem totál megérdemelten.
Christoph Waltz és Tarantino sem távozott üres kézzel, hiszen elöbbi a legjobb férfi mellékszereplői díjnak, utóbbi a legjobb eredeti forgatókönyv díját vihette haza. Anne Hathaway A nyomorultakért vehette át a jól megérdemeltet.
A legtöbb jelöléssel a Lincoln rendelkezett, szám szerint 12-vel, aztán a Pi élete 11-el. Végül aztán a Spielberg film 2 díjjal távozott, míg a Pi-t 4 díjjal küldték haza, valamint 3-3 dijjal Az Argó-akciót és A nyomorultakat.
Adele is Oscar-díjas lett a Skyfall betétdaláért, de Sam Mendes mozija még a Zero Dark Thirty - A Bin Láden hajsza című filmmel holtversenyben nyerte el a legjobb hangvágás díját is.

A 86. díjátadót a korábbi évektől eltérően egy héttel később tartották, hogy ne ütközzön a 2014. évi téli olimpiai játékokkal, így 2014 március 2-án került rá sor. Roppant erős év volt, hiszen versenyben volt a Phillips kapitány, a Gravitáció a Mielőtt meghaltam, és A Wall Street farkasa is. A nyertes azonban a 12 év rabszolgaság lett.
Matthew McConaughey-t és Jared Leto-t is dijazták a Mielött meghaltamban nyújtott alakításukért.
Lupita Nyong'o és Cate Blanchett szintén örülhetett a női szekcióban.
A legjobb rendező Alfonsó Cuaron lett a Gravityért, mely az est legnagyobb nyertese is lett egyben, mivel 7 Oscart zsebelt be, de mind technikai díjak voltak végül.
Az életműdíjat Angela Lansbury és Steve Martin tehette a polcára. A Jean Hersholt Humanitárius-díjat pedig Angelina Jolie kapta meg.
A Jégvarázs című Disney animáció két díjat is kapott.
Legtöbb jelöléssel a Gravitáció és az Amerikai botrány büszkélkedhetett, ám utóbbi egy díjat sem kapott végül. A Félszemű után az évtized második legnagyobb vesztese volt.

A 87. gálát 2015. február 22.-én rendezték meg, a házigazda Neil Patrick Harris volt. A legjobb film jelöltjei között számos nagyszerű alkotás kapott helyet, így a Kódjátszma A Selma, vagy a Whiplash. A nyertes azonban Alejandro González Inárritu filmje a Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje) című film lett.
A Birdman és A Grand Budapest Hotel egyaránt 9 jelölést kapott, melyből mindkettő 4-4 dijjal távozott végül.
Eddie Redmayne A mindenség elméletében Stephen Hawking alakításáért, J. K. Simmons – a Whiplash Terence Fletcheréért, Julianne Moore Dr. Alice Howland szerepéért a Megmaradt Alicnek c. filmért, illetve Patricia Arquette a Sráckor Olivia Evans- széért tehette polcra otthon a díját.
A Birdman stábja a legjobb rendezésért, eredeti forgatókönyvért és a fényképezésért járó díjnak is örülhetett. A Grand Budapest Hotel a filmzenéért vihette el az arany szobrot. Érdekes, hogy ebben az évben Alexandre Desplat zeneszerzőt egy másik filmért, a Kódjátszmáért is jelölték.
A legjobb idegennyelvű film Paweł Pawlikowski alkotása az Ida lett (mely simány lenyomta az argetntín Eszeveszett meséket, és az orosz Leviatánt is), a legjobb animáció díjának meg a Hős6os készítői örülhettek.

A 88. díjátadó több szempontból is érdekes és emlékezetes marad.
Először is, DiCaprio megkapta az Oscarját A visszatérőért, 30 év óta magyar filmet, a Saul fiát választották a legjobb idegennyelvű filmnek. Jelölték a Mad Max- A harag útját a legjobb filmek között, ami kissé fura volt, de igy is 6 díjat söpört be a technikai kategóriákban.
A legjobb film a Spotlight – Egy nyomozás részletei lett, teljesen megérdemelten.
Díjazták Brie Larsont A szobáért, Mark Rylance-t A kémek hídjáért, valamint Alicia Vikandert A dán lány női mellékszerepéért.
A legjobb animáció az Agymanók, a legjobb dokumentumfilm az Amy lett.
A Spectre főcimdaláért Sam Smith is kapott egy díjat, valamint az Ex Machina vitte el a legjobb vizuális effektek díját a Mentőexpedíció és Mad Max 4 elöl.
A legtöbb jelölést A visszatérő kapta, szám szerint 12-t, utána a Mad Max 10-et, majd Ridley Scott űroperája a Mentőexpedíció.
A 2016-os átadón nagy viszhangot keltett a dolog, hogy már a második éve nem volt egyetlen fekete bőrű vagy egyéb rasszú színész sem a színészi kategóriák húsz jelöltje között.

A következő Oscar- díj átadó most vasárnap este kerül megrendezésre. A legjobb film jelöltjeiközött ott van az idei díjszezon kedvence a Kalifornia álom, a Holdfény és a Hacksaw Ridge, mely Mel Gibson rendezői visszatérése is egyben.
Előző cikkek:
KÉT ÉS FÉL ÉVTIZED OSCAR TÖRTÉNELME (1.RÉSZ) (1991-2000)
KÉT ÉS FÉL ÉVTIZED OSCAR TÖRTÉNELME (2.RÉSZ) (2001-2010)
Te kinek drukkolsz idén? Kommentedet várjuk itt alant.
Címkék: