Oscaron mellőzve 3. rész – Az Akadémia legnagyobb tévedései a „Legjobb film” kategóriájában 1. rész
Idén már 90. éve, hogy megválasztják az év legjobb filmjét, mégis számtalan esetben érezhettük azt, hogy bizony nem mindig a megfelelő produktum lett díjazva az Akadémia tagjai által. Sokszor nézhetünk kikerekedett szemekkel a gálák végén, hogy ez mégis mi volt, és csaphattunk értetlenül a homlokunkra, hogy bizony, hogy lehet ekkorát tévedni a legfontosabb kategória díjazásában. Mostani cikkemben 10 ilyen esetet hoztam nektek el, az időben visszafele haladva, így lássuk hát melyek voltak azok a bizonyos évek, mikor is értetlenül állhatunk a végső döntés kihirdetése után.
2013: 12 év rabszolgaság
Az év, amikor a polkorrektség diadalmaskodott a tehetség felett. A 2013-as egy baromi erős év volt, már ami a legjobb film jelöltjeit illeti, és ne értsetek félre, nem tartom egy rossz darabnak a 12 év rabszolgaságot, de tudjuk jól, hogy ennek a filmnek a díjazása igazából miről is szólt. Ott volt mellette egy Philips kapitány, ami egy végletekig feszült és kiélezett thriller volt, vagy Spike Jonze egyedi látásvilágú különleges sci-fi románca, A nő, de megemlíthetném éppen Scorsese 3 órás őrületét is a Wall Street farkasa személyében, mely alkotások mind sokkal jobban megérdemelték volna a diadalt ebben az évben.

2012: Az Argo-akció
Egy évvel korábban is szintén egy érthetetlen döntést sikerült meghoznia az Akadémiának, mikor is Ben Affleck thrillere elvitte a legjobb filmnek járó díjat Tarantino western remekművétől, a Django elszabadultól. Előbbit egy jó, de mindenképpen egyszer nézhető munkának tartok, míg Hollywood fenegyerekének westernje egy többször elővehető igazi klasszis lett, melynek érdemei a mai napig elismerendőek, kivéve, ahogy az ábra is mutatja, az Akadémia tagjai számára.

2008: Gettómilliomos
Talán az egyik leghíresebb eset az Oscar történelmében a Gettómilliomosé, aminek győzelme mellett, talán a 8 díja az, ami még inkább megdöbbentő. Az Akadémia azonban úgy látszik nagyon sikerült bekajálja ezt a végtelenül giccses, cukorszirupos bollywoodi sztorit. Azt meg csak úgy mellékesen, hogy ráadásul olyan filmek elől vitte el a győzelmet ez az alkotás, mint a nyomasztó, de igazán erőteljes Benjamin Button különleges élete, vagy éppen A felolvasó.
Bollywood – a köztudatban elterjed beceneve a Mumbaiban található hindi nyelvű filmgyártás egyik legnagyobb központjának.

2005: Ütközések
Szintén egy elég nagy visszhangot kiváltó év volt ez, mikor egy Túl a barátságon alul maradt egy Ütközésekkel szemben. Ennél az esetnél is az a legfájóbb, hogy klasszis különbség van a két film között. A legnevetségesebb pedig az, hogy még maga az Ütközések című film rendezője, Paul Haggis is elismerte, hogy a Túl a barátságont jobb műnek tartja saját gyermekénél, ami úgy gondolom elég beszédes. Terjedtek egyébként olyan pletykák is, hogy a győztest kihirdető Jack Nicholson nem akarta, hogy egy meleg film diadalmaskodjon, így hiába volt a borítékban Ang Lee filmje, mégsem azt hirdették ki nyertesként.

2002: Chicago
Aki ismer, tudja, hogy nagy kedvelője vagyok a musicaleknek és bizony igazán repes a szívem, hogy az utóbbi években másodvirágzását éli a műfaj, de a Chicagot egyáltalán nem találom egy jó darabnak, mint film se, de még musicalként sem. Szintén egy túl díjazott, egyszer éppen végig nézhető alkotásról beszélünk, melyben nem sajnálom én a kosztümök készítőjétől, de még Catherine Zeta-Jonestól se a díjat, viszont az, hogy A zongorista, vagy a grandiózus Gyűrűk ura: Két torony mellett egy középkategóriás és szörnyen sótlan musical nyerjen, úgy gondolom minden filmszerető esetében megbocsáthatatlan.

1998: Szerelmes Shakespeare
Az év, mikor egy kosztümös romantikus film megsemmisítő diadalt aratott a Ryan közlegénnyel szemben, még kimondani is nevetséges. Azonban az estnek még Spielberg nagyszabású háborús mozijánál is volt egy nagyobb vesztese, Terrence Malick, Az őrület határán műve személyében, amit én bizonyos szempontok alapján, még a Ryan közlegény megmentésénél is jobbnak tartok. Utóbbiban nem muszáj egyetértened velem, abban viszont igen, hogy mind a két háborús eposz sokkal inkább érdemelte volna meg, hogy az év filmje legyen, mint John Madden munkája. Főleg úgy, hogy ott volt még Az élet szép című alkotás is.

1994: Forrest Gump
Talán ezzel az évvel leszek a legmegosztóbb, és el kell ismerni, hogy kakukk tojás is kicsit ez a dátum, mert talán a filmtörténelem legerősebb évéről beszélünk. Mégis azért igazán fájó vereség az, hogy az a Forrest Gump, ami nem igazán állta ki az idő próbáját, így majd 25 év távlatából diadalt aratott, egy Ponyvaregénnyel szemben, ami mindössze egyetlen díjjal térhetett csak haza, na meg A remény rabjaival szemben, amit minden idők legjobb filmjeként is jegyeznek sok helyen, mégse tudott hét jelölése közül egyet se díjra váltani.

1990: Farkasokkal táncoló
Costner giccses és bűn unalmas rendezése egy olyan évben vitt el minden díjat társai elől, mikor a filmtörténelem talán legjobb gengszterfilmje került a mozikba, a Nagymenők személyében, és akkor még ott volt az Ébredések is, ami egy igazán érzelmes, és remekszabott darab lett.

1989: Miss Daisy sofőrje
Egy abszolút Oscarra szabott, modoros, öreguras mű ez, mely inkább kelti egy kis színházi társulat iparos munkájának benyomását, mintsem egy jó filmét. Nem lenne vele sok baj, csak éppen semmi keresnivalója itt, vagy ha már igen, mégis, hogy maradhatott egy Holt költők társasága díjazatlanul ezzel a mesterkélt drámával szemben. Ráadásul 4 díjjal is jutalmazták, de mégis mire?

1985: Távol Afrikától
Van azonban még egy film, aminek a győzelme még az előzőnél is nagyobb blama, ez pedig a Távol Afrikától, mely nem elég, hogy még a Legjobb film díját is elhozta, de mindezt Spielberg Bíborszín című drámájával szemben, ami így 11 jelölése ellenére díj nélkül maradt, míg Sydney Pollack munkája héttel is gazdagodott, és akkor merjem-e megemlíteni, hogy ott volt A kis szemtanú is…? Megmagyarázhatatlan döntés volt ez is.
:format(jpeg):mode_rgb():quality(90)/discogs-images/R-2391726-1449486693-2891.jpeg.jpg)
Azonban számos év volt még, mikor bizony nem éppen a megfelelő helyre került az a bizonyos szobrocska, de azokat majd másodkörben kivesézzük a cikk folytatásában. Te egyetértesz ezzel a listával? Hiányolod valamelyik évet a listáról? Esetleg van-e olyan, aki szerinted a listán szereplők közül jogosan diadalmaskodott? Fejtsd ki nekünk nyugodtan a véleményed!
Címkék: 12 év rabszolgaság argo akció ben affleck quentin tarantino gettómilliomos ütközések túl a barátságon chicago szerelmes shakespeare farkasokkal táncoló forrest gump ponyvaregény miss daisy sofőrje távol afrikától oscar