Amit nem tudtál a 20 éves Ryan közlegény megmentése című filmről
A mai napon lett éppen 20 éve bemutatva a kilencvenes évek egyik legnagyobb szabásúbb háborús drámája, melyet maga a mester, Steven Spielberg vezényelt le. A Ryan közlegény megmentése azóta a klasszikus mozik táborát gyarapítja és nem a semmiért. Kendőzetlen brutalitása és elképesztő realisztikus ábrázolása miatt a mai napig megrázó és hiteles film. Néhány érdekességet szedtünk össze nektek a film forgatásáról és egyéb részleteiről.

A címszereplő karakterét Spielberg mindenképp egy olyan színésznek akarta adni, aki még viszonylag ismeretlen volt az amerikai filmiparban, így jutott el egészen a fiatal Matt Damonig, aki ekkor már Oscar-díjas volt ugyan (bár nem színészi teljesítménye miatt), de ezt Spielberg nem tudta még ekkor. A film legfontosabb karaktereit alakító színészeknek- Damonon kívül- egy többnapos kiképzésen kellett résztvenniük. A rendező célja az volt ezzel, hogy a színészek játékában látszódjon meg ez a számukra bosszantó dolog. A címszereplő egyébként- a kezdő képsorokat leszámítva- a film 1 óra 46 percében jelenik meg először, ekkor már csak 59 perc van hátra a játékidőből.
Tom Sizemore a forgatás közben is épp kábítószer-függőségben szenvedett és ahhoz, hogy megmaradhasson a szerepben kötött egy alkut Spielberggel. Ha minden nap elvégeznek rajta egy drogtesztet és az negatív lesz, akkor maradhat, ha viszont nem, a rendező kirúghatja őt és a helyére egy másik színészt hozat és az összes addigi jelenetét újraveszik. Sizemore végül beváltotta ígéretét, de a film után megint sok esetben visszaesett. A szerepét korábban Billy Bob Thornton kapta volna meg, de a színésznek víziszonya van, és végül ezért is nem vállalta el.
A cenzorokkal több esetben is meggyűlt a baja a direktornak, hiszen néhány országban is komoly cenzúra alá esett a film, a túlzott erőszakossága miatt. Az indiai hatóságok például külön kérték a rendezőt, hogy egy kevésbé véres és naturalista filmet vágjon a kedvükért, ám Spielberg erre nem volt hajlandó. Később az indiai miniszter maga is meggyőződött arról, hogy milyen a film, és végül ő engedélyezte, hogy a hazai bemutatót megtartsák. A filmet Malajziában viszont betiltották, mivel Spielberg nem volt hajlandó kivágni a brutális jeleneteket.

Az első holland televíziós sugárzás alkalmával a társaság két részben szerette volna bemutatni a Ryan közlegény megmentését, két egymást követő napon, a filmet jellemző erőszakos minősítés miatt. Ezt a holland cenzura miatt kellett volna megtenni, ám a nézői panaszok miatt teljes egészében bemutatták, később a holland hálózatot megbírságolták a műsorszolgáltatási szabályok megsértése miatt. Spielberg azt mondta, hogy a film látványából akkor sem enged, ha az NC-17 minősítést kapna az amerikai cenzoroktól.
A filmbéli egyik színész, aki a normandiai invázió német veteránja volt, elhagyta a film forgatását, mivel szerinte annyira reálisra sikeredett a jelenet, hogy érzelmileg teljesen felkavarta. A szerepét egy másik színész vette át.
Spielberg, a realista ábrázolásmód kedvéért ütvefúrókat rögzíttetett a kamerákhoz, hogy azokat bekapcsolják, mikor a robbanási jeleneteket veszik fel, hogy ezáltal azok jobban rázkódjanak.
A Veteránügyi Minisztérium létrehozott a film bemutatása után egy telefonszámot a veteránok részére, akik a film megtekintése után éltek is a lehetőséggel, amennyiben ismét traumatikus hatásokat szenvedtek el.
Edward Nortonnak felajánlották Ryan közlegény szerepét, de ő inkább az Amerikai história X-et választotta. 1999-ben Tom Hanks-szet és őt is jelölték Oscar-díjra, de Roberto Benigni elhappolta előlük.
A tengeren zajló kezdő harci jelenetekhez a színészek által szállított tartalék lőszereket fából készítették, mivel a fém túl nehéz volt egy idő után a hosszadalmas forgatás miatt.
Caparzo szerepét kifejezetten Vin Dieselnek írták, miután Steven Spielberg látta a színész korábbi független filmjét (Strays, 1997). Diesel ekkor még csak 100 000 dollárt kapott Caparzo szerepéért, mivel ekkor még kevésbé ismert színész volt.
A film kezdőképsoraiban mintegy 40 hordónyi vért öntögettek szétt a szereplőkön.

Steven Spielberg művészi okokból hatvan százalékkal csökkentette a film színtelítettségét, erre mindkét nagy amerikai műholdas szolgáltató (DirecTV és Dish Network) és számos kábeltelevíziós szolgáltatók feljebb állították azt, hogy a sugárzáskor ne legyen probléma. Ezt azért tették, mivel a film első bemutatása után az ügyfélszolgálati központot elárasztották a nézőktől érkező hívások, amelyek arra panaszkodtak, hogy valami nem stimmel a színnel. Ezután a film előtt ki lett írva a képernyőre, hogy az alkotók direkt ilyen színekkel alkották meg a filmet.
Robert Rodat író valós események alapján írta meg a könyvét, ugyanis meglátott egy emlékművet a Pennsylvaniai Port Carbon városkában, ami arról tanúskodott, hogy egy asszony négy gyermekét vesztette el a háborúban. Ekkor döntött úgy, hogy egy hasonló történetet ír le. A forgatókönyvet később Mark Gordon producernek adta oda, aki Tom Hanksnek illetve Steven Spielbergnek is megmutatta. A Ryan közlegény megmentését tehát a Niland testvérek valós története ihlette. Mark Gordon producer viszont csak tizenegy vázlat után fogadta el a végleges forgatókönyvet, de Scott Franknek és Frank Darabontnak még így is kellett rajta dolgoznia szkriptdoktorként. Scott Frank munkája az állítások szerint a legjelentősebb volt ezek közül.
Az Industrial Light & Magic részvétele jelentősen lecsökkent az eredeti tervek szerint, ugyanis a készítők el akarták kerülni a CGI túlzott használatát. Az ILM hozzájárulása azonban- ha hangyányit is-, de szükséges volt, hiszen az Omaha Beach-i felvételek nagy része digitálisan kellett, hogy elkészüljön.
Annak érdekében, hogy egyedülálló "kinézete" legyen a filmnek, Janusz Kaminski operatőr kilencven fokra állította be a filmszalagok zárszögét, hogy élesebb és reálisabb képeket hozzon létre ezálttal. Ha az operatőr 90- és 45 fokos zárra helyezi a zárszöget, az azt jelenti, hogy a kamerákban lerövidíti a film fénynek való kitettségét, ami hihetetlenül éles képet eredményez, amikor a filmet feldolgozásra küldik.
A filmben a két német Tigris tank valójában egy- egy orosz T-34-es tank volt, amelyet úgy alakítottak ki, hogy meggyőzőek legyenek Tigris tankokkénk.

A filmezés Angliából Írországba tevődött át, miután a brit Honvédelmi Minisztérium elutasította, hogy óriási számú katonát kérjenek a filmben statisztának. Az ír védelmi erők 2,500 embert szállítottak az FCA (Army Reserve) és a Slua Muiri (Navy) tartalékok egy részéből. Négy hetet töltöttek a strandon, miközben forgatták a partraszállás jeleneteit. Az Egyesült Királyság Honvédelmi Minisztériuma néhány száz katonát tudott csak bíztosítani a forgatáshoz. Az egész film 59 nap alatt készült el, a tengerparti jelenet viszont önmagában 25 napot vett igénybe. Az Omaha Beachen játszódó jelenet mintegy 11 millió dollárba került. Több olyan statiszta is volt a szereplők között, akiknek valóban amputálva volt a keze vagy lába.
Matt Damonnal szembetűnő hasonlósága miatt Harrison Youngot választották ki Ryan idősebb verziójának, aki a valóságban még csak 14 éves volt 1944-ben.
További érdekességek a film Mafab oldalán!
Címkék: ryan közlegény megmentése steven spielberg tom hanks matt damon háború érdekességek forgatás kulissza