Csacsi öreg medvém - Avagy minden, amit nem tudtál Micimackóról
Cikkek | 2018-08-08 |
„- Pont jókor jössz, mert ez a nap legjobb része.
- Melyik az a rész?
- Az, amikor te meg én mi leszünk.”
A Micimackó, nem egy rajzfilm, vagy egy könyv, a Micimackó a gyermekkor.
Legalábbis nagyon sokak kiskorát meghatározta. A Micimackó ott volt velünk a kiságyunkban, jött velünk az iskolában füzetként vagy tolltartóként, esetleg, mint egy hátizsák, Micimackóra tomboltunk a Halász Judit koncerteken és a mai napig „ –zik, -zik, -zik – ezünk ha elkezd havazni. Megalkotója, vagy inkább édesapja A. A. Milne életéről nemrég ismerhetett meg egy filmet a nagyközönség „Viszlát Christopher Robin” címmel. Kellően volt mellbevágó és emlékébresztő.
Az író a világhírnevet és halhatatlanságot a minden korosztály számára alapolvasmányt jelentő, könyv alakjában 1926-ban napvilágot látott Micimackónak köszönheti. A mű és ezzel Csacsi öreg medvénk születésnapja is ismeretes: Christopher Robin 1921. augusztus 21-én kapta első születésnapjára. A történet folytatást kapott a „Micimackó kuckója” c. alkotásban 1928-ban. A „csoda” mögött és Róbert Gida önfeledtsége mögött húzódó szomorú sorsokról azonban a mai kor gyermekei nem tudnak semmit. Talán nem is kell tudniuk. Nekik bőven elegendő a sárga szőrű, piros pólós butuska medvebocs, akinek legjobb barátja egy picike rózsaszín malac valamint a természetben sosem találkozó állatsereg. Otthonuk a Százholdas Pagony, ahol együtt élnek (igaz, hogy „Tilos az Á…”, de manapság hol nem…)

Határozottan emlékszem azokra a délutánokra gyerekként, mikor Micimackó költözött az otthonunkba. A családommal a mai napig szállóigénk a „Nyuszi, repültem!” Ami abból a részből van, mikor Nyuszi befogad egy kismadarat és ő vigyáz rá. De ha nem ez az emlék, akkor egy másik. Hangosan hallgattuk a bakeliten Halász Juditot, ahogy a Micimackót énekli. Gyermekként egyszerűen képtelenség elmenni a medvebocs mellett, ami melegséggel tölt el, hogy ez a mai napig változatlan. A mai gyerekek (kisebb dózisban ugyan) de ugyan úgy Micimackó mellett nőnek fel, ismerni fogják a szereplőket, a dalokat vagy, egy, a mese ihlette plüssfigura lesz a kedvenc játékuk.
Azt mindenképp meg kell említenünk, hogy a figura talán fele ilyen híres se lenne, ha nincs Karinthy Frigyes, akinek magyarosítása igazán szerethetővé varázsolta a kis piros pulóveres fenevadat. Az ikonikus medvebocs eredetileg egy kedves ajándék volt apától fiúnak. Az 5 éves Christopher aztán az állatkertben pillantotta meg a Winnie névre hallgató medvét, melynek hatására saját játékát is átkeresztelte.

A Micimackó, mint olyan (könyv) az író gyermekének játékait eleveníti meg, így keletkezhettek olyan fejezetcímek, mint a:
„amelyben Micimackó és Malacka vadászni mennek, és kis híja, hogy menyétet nem fognak” vagy a
„amelyben Kanga és Zsebibaba megjelennek az Erdőben, később Malacka megfürdik”
A mókás, olvasni hívó címek hasonló tartalmas történeteket is rejtenek, kifejtve azt, amiről a címben csak említést tettek. A Micimackó hatalmas élményt jelent, mind gyermeknek, mind felnőttnek, főleg azért, mert általában elkísér az úton, hiszen a gyermekkor meséjét a következő generáció is igényelni fogja. Ezt a kíváncsiságot hivatott a XXI. századi gyermek ízlésére formálni a múlt héten a mozikba került „Barátom, Róbert Gida” is.
Címkék: disney a.a. milne winnieh the pooh micimackó gyermekkor érdekességek