A legszórakoztatóbb Heist filmek
A Heist, vagyis a tolvaj filmeknek vannak olyan örökbecsű darabjai, mint a Stanley Kubrick rendezte Gyilkosság 1956-ból, Michael Mann 1995-ös klasszikus mozija, a Szemtől szemben vagy Bryan Singer egyik legjobb rendezése, a Közönséges bűnözők. Ezt a listát most kicsit más szempontok alapján állítottam össze, némileg közelebb a mai kor filmes szellemiségéhez, amit talán még a fiatalabb korosztály tagjai is szívesen megnéznének. Mindezek mellett pedig a szórakoztatás a legfőbb szempont, mely talán egy vagy két - itt a listán lévő - film kivételével meg is felelnek ennek a kritériumnak. Az említett kivételek talán lenyűgözően komplex, jól kitalált történetükkel tudnak igazán szórakoztatóak lenni, így mindenképp a listán a helyük, hiszen már önmagában az is izgalmas tud lenni, ahogy a készítőik képesek csavarni a narratívát, gondolkodásra ösztönözni a nézőket.
Az alább felsorolt filmeket persze tessék abszolút szubjektíven szemlélni, hiszen mindenkinek megvannak a maga kedvencei a témában.
Logan Lucky - A tuti balhé
Steven Soderbergh 2017-es heist mozijában a Logan-testvérek lúzer életébe nyerhetünk bepillantást. A tesókat Channing Tatum és Adam Driver alakítják, akik közül az előbbit kirúgják az állásából, utóbbi pedig csapos egy kocsmában, ráadásul egy háborús sérülés miatt félkarú is.
A történet szerint a srácok a helyi NASCAR autóverseny egyik legforgalmasabb napján akarják meglovasítani a pálya aznapi bevételét, ehhez kell egy kisebb csapatot összeszedniük, majd fifikásan megszerezni a nagy zsozsót.
Soderbergh rendező pontosan tudja, hogy mi fán terem a heist, hiszen korábban az Ocean's - filmeket is ő hozta tető alá. A Logan Luckyban jól működik a humor, ami mellé bevetik Daniel Craiget is, akinek karaktere konkrétan aranyat ér a történetben, látszik is, hogy mennyire élvezi a suttyót alakítani.
A Logan Lucky története csavaros, humoros (néhol térdcsapkodós) és végtelenül szórakoztató is.

Hogyan lopjunk felhőkarcolót
Ben Stiller egy luxus toronyház menedzserét alakítja a filmben, akire minden beosztottja felnéz és aki minden vendégnek igyekszik a kedvében járni. Egy napon az egyik üzletembert letartóztatja az FBI, mondván a férfi csalást követett el, amihez annyi köze van a toronyház személyzetének, hogy a fickó vitte a megtakarított nyugdíjukat is.
Egy balhét követően Stilleréket kirúgják, és ekkor jön az ötlet, hogy a saját véleménye szerint ártatlan üzletembert kipakolják, hogy mindenki visszakapja az eddig megtakarított pénzét.
Nagy vonalakban ennyi a történet, de öröm nézni, ahogy Stiller igyekszik összeszedni a bandát a melóhoz, illetve amilyen módon eljutnak a megvalósításig. A tervekbe persze szokás szerint belekavarnak és nem várt fordulatok is nehezítik a feladat végrehajtását.
Szerencsére Eddie Murphy is toppon van a filmben, így annak humora részben az ő karakteréhez köthető.

Banki meló
Jason Statham a főszereplője ennek a kifejezetten izgalmasra sikerült alkotásnak, melyben az egykori bűnözőt megbízzák azzal, hogy egy utolsó melóban törjön be egy bank széfjébe, ehhez a mutatványhoz viszont egy alagutat kell ásni a bank alá.
A film történetéhez egy 1971-ben tényleg megtörtént bankrablás szolgál alapul, amely után a brit kormány hírzárlatot rendelt el, hogy megóvják a királyi családot. Az eset ugyanis nagyban érintette Margit hercegnőt, akiről az egyik trezorban olyan kompromittáló képek kerültek elő, melyeken épp huncutkodott.
A Banki meló eseménysorát részben a korabeli jelentésekben George McIndoe-ként nevezett forráshoz kötik, aki beszámol az ominózus képekről. Másrészt viszont fiktív elemekre is építenek a történetben, hiszen például Saffron Burrows karaktere, Martine Love a való életben soha nem is létezett.

Az olasz meló
A 2003-as Az olasz meló az 1969-es azonos című film remake-je, amiben még Michael Caine volt a főszereplő. A filmre ráfért a felújítás, mivel az eredeti narratívája felett ekkorra már rég eljárt az idő.
Az új filmben is aranyrudakat kellett megfújni hőseinknek, akiket szépen át is vernek, majd a történet lényegében arról szól, hogy megpróbálták visszaszerezni a cuccot, valamint igazságot is szolgáltatnak meggyilkolt bajtársuk miatt.
A remake Mark Wahlberg, Charlize Theron és Jason Statham főszereplésével készült, a csapat tagjai a megszokott felosztásban kerültek bemutatásra. Megvan a széftörő, a robbantós, a computer mágus stb.
A filmhez két elektromos hajtású Mini Coopert és egy Mini Cooper S-t kellett építeni, mivel benzinmotoros járműveket biztonsági okokból nem használhattak a Los Angeles-i metró alagútjaiban.
A film forgatókönyvírói Donna Powers és Wayne Powers nem látták az eredeti filmet, mert nem akarták, hogy befolyásolja őket annak cselekménye, ugyanis egy saját kútfőből származó történetet szerettek volna prezentálni.

A Thomas Crown-ügy
John McTiernan egyik legjobb filmje szintén remake, melyben Pierce Brosnan játssza a sármőr milliárdos playboyt Thomas Crownt, aki bármit megtehet, amihez kedve szottyan. Ha szeretne tönkretenni egy katamaránt, mert érdekli a csobbanás, akkor azt, vagy éppenséggel zseniális módon megfújni egy 100 milliós Monet festményt.
Hősünknek hozzá hasonló párja is akad egy nő képében, akit Rene Russo alakít. A hölgyet egy biztosító küldte, hogy nyomozást folytasson az ügyben, ám arra még ő sem gondolt, hogy egy napon pont az ügy fő gyanúsítottjába Thomas Crownba esik bele.
McTiernan filmje roppant stílusos és nem kevésbé izgalmas is, aki szereti a heistbe oltott romantikus történeteket, annak nem érdemes kihagyni a filmet.
Pierce Brosnan ebben az időben volt James Bond megformálója, és szerződésben volt kikötve, hogy más filmben nem jelenhet meg fekete csokornyakkendőben, ezért kellett kibontani a fehér csokornyakkendőjét az egyik jelenetben, és ez az oka a hagyományos szmokingjának is.

A belső ember
Spike Lee filmje igazán különleges darabja a listának, hiszen egy tűpontosan kitervelt bankrablást mesél el. Ebben a történetben ugyanis semmi sem az, aminek látszik.
A főszerepben egy trió látható, akiket Denzel Washington, Cliwe Owen és Jodie Foster alakítanak. Denzel egy rendőrnyomozót, míg Owen magát a bankrablás kiagyalóját játssza, Foster pedig egyik ügyfele miatt lábatlankodik a helyszínen, hogy védje annak érdekeit.
A filmet eredetileg Ron Howard rendezte volna meg, aki inkább A remény bajnokát választotta helyette.

Tolvajtempó
Hollywood imádja remakelni a filmeket, ez 2000-es években sem volt másképp. Épp ezért a Tolvajtempó H. B. Halicki 1974-es, Gone in Sixty Seconds című filmjének újrája.
A film az akkor még pályája csúcsán lévő Nicolas Cage és Angelina Jolie főszereplésével készült. A történet szerint az eddig visszavonultan élő Memphis Rainesnek egyetlen éjszaka kell megfújnia 50 csúcskategóriás járgányt, hogy öcsikéje ne kerüljön koporsóba egy elszúrt balhé miatt. Talán nem is kell ennél jobb ajánló ehhez a pofás kis mozihoz, melyben a csapatnak minden tudását latba kell vetnie, hogy elvégezzék a feladatot. A munkát nehezíti két nyomozó, akik szinte rá vannak tapadva Nic Cage karakterére.
A filmet kissé meg kellett vágni, mert a tolvajoknak bizony jó kis tanfolyam lett volna, azonban nem akartak a készítők ötletekkel szolgálni nekik.

Ocean's Eleven-Tripla vagy semmi
Szintén egy remake-kel van dolga a nézőnek, viszont már csak azért is izgalmas, mivel egy csomó jobbnál jobb színészt láthatunk ebben a Steven Soderbergh rendezte filmben.
A csapatban mindenkinek van valami szerepe, egyesek jól vezetnek, mások jól dumálnak, és vannak akik kiválóan alakítanak másokat. A társaság nem egy, hanem egyszerre három kaszinó bevételét szeretné ellopni, de mindezt a lehető legszórakoztatóbb módon megvalósítva. Mi nézők örömmel nézzük, hogy a terv részletei milyen aprólékosan kidolgozottak és milyen izgalmas módon kivitelezettek. Az Ocean's Eleven a trilógia legjobb része is egyben, a többi ehhez képest már csak blöff.
Érdekesség, hogy Danny Ocean szerepét eredetileg Bruce Willisnek szánták, de ütemezési problémák miatt nem tudta vállalni.

Eredet
Christopher Nolan filmje ha nem is humorával, de történetével nyűgözi le a nézőjét, ahol nem pénzt vagy gyémántokat kell ellopni DiCaprionak és bandájának, hanem információkat kell kinyernie a célpont fejéből, miközben az alszik. A soron következő munka során azonban egy infót kell beültetni a kiszemelt célpont fejébe, mindezt egy repülőúton, melynek a végéig el kell végezni a feladatot, különben a főhősünk börtönbe kerül gyilkosságért.
A szereplők neveinek kezdőbetüit (Dom, Robert, Eames, Arthur, Mal, Saito) összeolvasva DREAMS, vagyis az „álom” szócska vehető ki, ami bizony nem véletlen...

Szemfényvesztők
A film azóta megért egy folytatást is, ami ki is maxolja a bugyutaság fogalmát, ám a 2013-as első rész még tényleg szórakoztató volt. Noha az eredetinek is megvannak a maga ostobaságai, ám azok még tűréshatáron belül maradnak.
A történet szerint van a Négy Lovas nevezetű formáció, akik hihetetlen bűvészmutatványokkal szórakoztatják a közönségüket. Ez alkalommal kifosztanak egy párizsi bankfiókot, miközben ők a Las Vegas-i közönségnek adnak műsort. A pénz eltűnik és annak ellenére is ők a gyanúsítottak, hogy több ezer ember előtt szerepeltek. Az FBI megkezdi a nyomozást illetve a macska-egér hajszát, hogy elfogja a Négy Lovast.
Isla Fisher egy alkalommal szorult helyzetbe került egy felvétel folyamán. Történt ugyanis, hogy a piranha tartályos jelenetnél elfogyott a levegője és fel akart úszni a tartályban egy a levegővételhez kialakított részhez, ám a kezét szorító láncok beakadtak a tartály alján. A színésznő pánikba esett, de csak a színészi játéknak tudták be az ijedtséget az arcán a stábtagok. Három perc telt el, mire a kaszkadőr koordinátor végül közbelépett, miután észrevette, hogy a bilincsei nem engedik fel a színésznőt szorult helyzetéből.

Képek: IMDb
Címkék: heist filmek tolval filmek