A 21. század legsokkolóbb thrillerei vol. 1
A thriller elsősorban filmes műfaj neve, az angol „thrill” szóból jön, ami borzongást jelent. Ennek megfelelően az ismeretlentől való félelmet, azt az archetipikus élményt idézi fel, mely az ősidőktől kezdve az emberre hat. (wiki)
A 21. század igen erős filmművészeti darabokkal jelentkezik, főleg a lélektani mozik terén. Az úgynevezett pszichothrillerek fénykorát éljük. A 2000-es évek óta megannyi remek színészi alakítással felvértezett, elgondolkodtató és egyben sokkoló végkifejlettel megírt film gyűlik a dagadó listában. Megpróbáljuk összeszedni cikksorozatunkban a legemlékezetesebbeket.
A 2000-es év egyből hozott is egy örökérvényű klasszikust. Az Amerikai pszicho, mely Brett Easton Ellis regényéből avanzsált a filmvászonra, Mary Harron rendezésében Christian Bale és Jared Leto főszereplésével az egyik legismertebb mind közül. A megfilmesíthetetlennek titulált írást, melyben a gazdag befektetési bankár, Patrick Bateman véres ámokfutását követhetjük nyomon, a női direktor valami eszméletlenül hatásosan vitte filmre, kiváló alakítások és a kendőzetlenül sokkoló forgatókönyv eredményeként azonnal instant klasszikussá érett. Filmszínházakban igaz nem volt annyira eredményes, a későbbi házimozis megjelenéssel végül gyorsan behozta a lemaradást és a legjobb thrillerek sorát gyarapítja. Érdekesség, hogy Bale egy másik korai remeke, az Equilibrium 2002-ből is a kölcsönzőkben lett igazán sikeres.

Szintén a 2000-es évben jelent meg a Memento című Christopher Nolan remekmű, mely a rendező első és mind a mai napig egyik legjobb filmje. A memóriaproblémákkal szenvedő Leonard Shelby (Guy Pierce) szeme előtt egyetlen cél lebeg; megtalálni felesége gyilkosát. Leonard, mivel mindent azonnal elfelejt polaroid képekkel és számos tetoválással testén emlékezteti magát nyomozása fontosabb lépéseire, ám minden újabb információ egy lépéssel távolabb viszi a megoldástól, míg végül már senkiben sem bízhat, talán még önmagában sem. Nolan rendezői korai filmje nem csak a korszak, hanem a műfaj egyik legjobb és legfontosabb darabja is, mely nem csak a bravúrosan csavaros forgatókönyvnek, hanem a kiválóan összeverbuvált színészeknek köszönhetően lett elképesztően sikeres alapmű.

Nem lehet thriller listát készíteni korunk egyik legnagyobb koponyája, filmes és képzőművész géniuszának jelenléte nélkül! David Lynch sajátosan borult világának egyik súlyos darabja a szálakat és a nézőket is alaposan összekuszáló, 2001-ben készült Mulholland Drive. Lynch több mint 2 órás víziójában két lány élete keresztezi egymást. Betty színésznőnek készülve, felfedezése reményében érkezik Hollywoodba, Rita balesettől amnéziásan keveredik Betty útjába és a két lány együttes erővel próbálja felderíteni, mi is történt valójában. Idővel nem csak a történet fonalai bonyolódnak össze, de a lányok is számos különös személyiség cserén mennek keresztül, ezáltal Lynch mester dróton rángatva húzza egyre mélyebbre a nézőket különös világába. Nem csak a thrillerek egyik fontos állomása a Mulholland Drive, hanem a rendező egyik celluloid ékköve is egyben, melynek számos pillanata különállóan is filmművészeti remek!

2001-ben Nicole Kidman házassága romba dőlését kiheverendő elvállalta a neves spanyol direktor, Alejandro Amenábar Más világ című filmjét, melyre jómagam is csak úgy emlékszem vissza, az évtized egyik legsokkolóbb filmje. A történetben egy anya két gyermekével várja férje hazatérését a II. Világháború után egy mindentől távol eső kastélyban. Gyermekei különös betegségben szenvednek, nem érheti őket napfény, ezért az épületbe bezárkózva tengetik mindennapjaikat. Amikor három idegen érkezik a kastélyba és ott munkát vállalnak, hamarosan különös dolgok veszik kezdetüket. A brutális végkifejlettel megírt forgatókönyvnek köszönhetően a Más világ igazi filmes bravúr. Az a fajta mozi, melynek fináléjáról tényleg egy szót se, máskülönben oda az elképesztő erejű katarzis! Klasszikus darab, kötelező ismerni!

Úgyszintén 2001-es évjárat Richard Kelly kultfilmje, a Donnie Darko, melyben Jake Gyllenhaalnak egy óriási nyúllal, saját lázadó személyiségével és a társadalom számos problémás dolgával is alaposan meggyűlik a baja. A filmet szuggesztív hangulata, Gyllenhaal elsöprő színészi bemutatkozása, profi rendezése és csavaros történetének egyszerre szarkasztikus és horrorisztikus pillanatai emelik abszolút magasba, a kötelező remekművek közé. Nagy kár, hogy a rendezőnek ezt követően már nem sok siker jutott. Egyetlen igazán értékelhető alkotása A doboz című mozi 2009-ből, mely kissé hasonlít ugyan első filmjéhez, de nyomába érni képtelen.

2003-ban az Azonosság borzolta fel alaposan az idegeket. James Mangold filmjében egy 10 fős társaság útjai kereszteződnek egy nevadai motelben. Az özönvízszerű esőzés közepette különös gyilkosságsorozat veszi kezdetét, minek következtében a szereplők lassan rájönnek, nemcsak a tomboló vihar köti őket össze. A filmben kiváló alakításokat láthatunk, John Cusack, Amanda Peet, valamint Ray Liotta jóvoltából. A csavaros sztorinak és a lehengerlő végkifejletnek köszönhetően pedig a film az instant klasszikusok közé lépett.

Kissé elfeledett, pedig bemutatása után szinte azonnal kultikussá vált mozi a Pillangóhatás, mely Edward Lorenz híres elméletén alapul, miszerint „Egy dolog megváltoztatásával minden megváltozik”. A történet szerint Ashton Kutcher olyan fiatalembert alakít, aki számos traumát átélt, de nem tud visszaemlékezni az eseményekre. Elkezdi felkutatni ezeket fiatalkorában írt naplói segítségével, visszautazik az időben, ahol aztán képes befolyásolni a dolgok alakulását. Azonban minden apró változtatás a múltban megváltoztatja az aktuális jelenét is. Ashton Kutcher talán legemlékezetesebb filmje, érdemes megismerni!

2004, A gépész éve. Christian Bale első, félelmetes fizikai átváltozása ezért a moziért történt. Trevor Reznik álmatlansággal küzd, amitől kórósan sovány. Emiatt munkatársai is kirekesztik, csak egy prostituálttal képes megtalálni az összhangot. Mikor a gyárban, ahol dolgozik baleset történik, sokan őt tartják felelősnek. Trevor egyre különösebb dolgokra lesz figyelmes, valaki csúnya játékot űz vele. Már-már az őrület határán áll, mikor bekövetkezik a filmtörténelem egyik legjobban megírt forgatókönyvi bravúrja. Az angol nyelvű spanyol pszichothriller nem csak Bale elképesztő transzformációja révén lett kultikus mű, hanem a frenetikusan megírt történet, sokkoló végkifejlete miatt is ott a helye a legjobb filmek között!

A Fekete hattyú Darren Aronofsky kiváló mozija, a szerepért Oscar-díjat érdemelt Natalie Portman főszereplésével. A film egy visszahúzódó, anyja árnyékában élő tehetséges balerináról szól, aki megkapja Csajkovszkij Hattyúk tavának címszerepét. Nina Sayers (Portman) tökéletes a szerepre, de a művészeti vezetőnek (Vincent Cassel) kétségei támadnak, hogy képes lesz-e a démoni érzékiséget és csalfaságot ábrázoló fekete hattyút is egy személyben megformálni. A lány belső vívódása közepette felfedezi a saját magában hordozott kettősséget, és egyre mélyebbre süllyed belső démonai közé, miközben minden erővel még a szerepért is küzd józan esze megtartása mellett. A rendezőhöz hűen ez a darab is tökéletes pszichológiai rémálom, melyben a kiváló alakításoknak és a remekül megírt forgatókönyvnek köszönhetően idővel a néző is felül Nina mellé elboruló elméjének ingatag hullámvasútjára.

A Viharsziget Martin Scorsese egyik kakukktojás mozija, Dennis Lehane könyvéből, melyben valamikor az 50-es évek elején két nyomozó érkezik a Viharszigetre, egy különös eltűnés kapcsán. A szigeten, mely az igazságügyi elmekórtani kórház is egyben egyre több különös dologra derül fény és a két nyomozót a rejtélyes ügy lassan elnyeli. Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) és társa, Chuck Aule (Mark Ruffalo) nyomozásuk során egyre inkább rájönnek, valami nagyon nem stimmel az intézménnyel, és ebben lehet nekik is szerepük van. Scorsese a tőle általában megszokott filmek után ebből a nyomasztó légkörű történetből is abszolút a maximumot hozta ki. Színészei frenetikusak, a film képi világának és hanghatásainak köszönhetően a legerősebb darabok között van a műfajon belül. Nem szabad elmenni mellette!

Reggelig lehetne sorolni a témába vágó, kiváló filmeket. Egy újabb gyűjteményben olyan további címeknek lesz biztos helye, mint a Zodiákus és a Nem vénnek való vidék 2007-ből, a Tökéletes trükk 2006-ból, az Eredet 2010-ből vagy az Enemy 2013-ból. De ide sorolhatjuk a 2007-es Holtodiglant, a Fogságban 2013-as bitang erős pofonját, és a Hideg nyomon című, 2007-es mozit úgyszintén. Ezekről legközelebb ejtünk majd szót, addig tessék mazsolázni a klasszikusokból, készülni a folytatásra! Kellemes borzongást!
Címkék: sokkoló thrillerek azonosság más világ fekete hattyú a gépész mementó amerikai pszcho viharsziget