Terminátor 2: Az ítélet napja – Egy kiváló folytatás leleplezése
Kijött a Terminátor univerzum legújabb, immáron hatodik darabja (ha a sorozatot nem számítjuk), és meglepően vállalhatóra sikeredett. Azonban egy tény, az epikus második részt képtelenség lesz felülmúlni. Cikkünkben annak nézünk utána, mitől is működik kiválóan még manapság is Cameron legendás alkotása?

Az első Terminátor-mozi kerek történettel bírt. A jövőből érkező gép (Arnold Schwarzenegger felejthetetlen alakításában) Sarah Connor (Linda Hamilton) nyomába ered, mert ő lesz majd a jövőbeni lázadás vezetőjének édesanyja, és ezt a gépek feje, a Skynet nem engedheti meg. Likvidálni kell tehát Connort. A lázadók viszont még épp időben, visszaküldenek egy oltalmazót, aki megpróbálja a lehetetlent, felvenni a harcot a megállíthatatlannak látszó halálosztóval.
Cameron nyílegyenes forgatókönyve feszes történettel mutatta be a jövő háborújának egy fontos állomását, mely a jelenben történik. A csavaros felütéssel megírt sztori a 80-as évek és az egyetemes filmművészetnek is egyik legfontosabb darabjaként került a nagykönyvbe. A nagy sikerre való tekintettel muszáj volt viszont tovább építeni a dolgot, és így valósulhatott meg még az első résznél is grandiózusabb, minden idők egyik legsikeresebb második része, az Ítélet napja alcímmel ellátott folytatás.
A második Terminátor filmben tovább gyűrűzik Sarah Connor, és immáron tizenéves fiának, Johnnak története. Skynet az első részben megélt kudarc után újfent megpróbálkozik Sarah, de legfőképp fia, a jövőbeli lázadók vezérének elpusztításával. Egy sokkal fejlettebb prototípust küld vissza a jövőből, ám az ellenállásnak is sikerül a múltba reptetnie egy védelmezőt, mely az első részben megismert gyilkológép képében érkezik. Csakúgy, mint az első rész, a T-2 is tele van elképesztő autós üldözésekkel, lenyűgöző vizuális effektusokkal, melyek még szintet is lépnek az első részhez képest, és egy kiválóan megírt csavarnak köszönhetően Sarah és a Schwarzenegger alakította halálosztó gép ellenségekből szövetségesekké lépnek elő. A 2-es Terminátor azonban az első filmben bemutatott fogalmakkal, témákkal és karakterekkel és csak annyit játszik, hogy azokat érdekesebbé tegye. Például a Schwarzenegger alakította T-800-as halálosztó ezúttal valóságos apafigurává lép elő, és annyiban még fölé is megy, hogy soha nem áll le, soha nem hagyja ott vagy engedi elbukni a fiút. Sarah jellemfejlődése is óriási, kialakul harcias ám nagyon is mélyérzésű személyisége, akinek legfőbb ellenségei a Terminátorok lesznek abban a korban, ahol még nyomuk sincs. Épp emiatt aztán óriási belső háborút vív döntései, lépései következtében. A Schwarzenegger féle gép és Sarah karakterének változásai révén lett egészen kiváló pszichológiai szemmel is a film.

Az első két film a Connorék fontosságára összpontosít egy majdani háború kapcsán. Ez a kiindulás már önmagában is frenetikus. Sarah fia egy évekkel későbbi létezésben ellenálló lesz, a gépek elleni lázadás legfőbb vezére, kinek sorsa már a múltban eldőlt. Ha nincs a háború, nem születik meg John, aki majd a háborúban a maradék túlélő harcost vezeti a világ pusztulásáért felelős gépek ellen. Nem mellesleg a gépeket mi magunk, emberek alkottuk a közeljövőben. Kiválóan megírt történet, mely számos remek szállal kapcsolódik.
A második film főleg arról szól, miképp lesz Sarah Connor az emberi ellenállás első nagy harcosa fia oldalán. Hiszen, a még gyermek John első perceitől édesanyja révén kap felvilágosítást, kiképzést egy majdani háborúban való túléléshez, annak esetleges leveréséhez. Kicsit beteges, tény, hogy Sarah megszállottan arra készíti fel még gyermekkorú fiát, micsoda kiváló harcos lesz majdan. Pszichológusok egészen biztos szívesen csevegnének el vele, nem igaz, Dr Silberman?
John erkölcsi kódexe, amelyet ebben a folytatásban mutatnak be, rávezet, miért lesz jó vezető. Kisfiúként John már hisz az élet megőrzésében, és amikor anyjával beszél Dyson meggyilkolásáról, kifejti, hogy az embereknek miért is kell különbözniük a Termátoroktól.
A gépek kapcsán az első filmben látható halálosztó robosztus, mindenen és mindenkin átgázoló végítélet képében érkezik. Nyers brutalitása, totális érzelemmentessége révén lett epikus része a filmtörténelemnek. A második rész T-1000-es típusa még fejlettebb. Sokkal finomabban illeszkedik környezetébe, megfontoltan és csendesen halad pusztító útján. Ezáltal óriási különbség alakul ki a két modell között. Arnold gépe tonnányi súlyként van jelen, a Robert Patrick alakította ellenfél viszont könnyed és idomul, mint a víz. Vagyis, a higany.
Nem kérdés, a Terminator-mozik lelke Schwarzenegger, akinek epikus jelenléte által lettek a filmek legendásak. A grazi erőember az, aki keretbe foglalja az egészet. Az első rész rettegett, ám sokszor idézett karaktere a második felvonásban még komolyabb pillanatokkal ajándékozza meg rajongóit. Míg eleinte kizárólag az emberi szövet a belső fémvázon körítésben létezett, addig ezúttal fejlődőképes oltalmazóként örökérvényű monológokkal felvértezve vonult be a köztudatba, és az alkotók elérték, hogy az utolsó percekben egy halálosztó gép miatt hullajtsunk könnyeket egy gépért, aki megérintette az emberek lelkét valódi, dobogó szív nélkül is. Így hát, teljesen egyértelmű, hogy a Sötét végzetben is neki köszönhetjük a történet esszenciáját. Linda Hamiltonnal forgatott közös jeleneteik megidézik a második részt, melynek következtében valóban ez a rész illeszthető leginkább a Terminátor 2 – Az ítélet napja című filmklasszikus mellé.

Képek: TMDb
Címkék: terminátor 2 az ítélet napja