Még Hollywoodban sem mindig minden a pénzről szól. A nagy stúdiók sikervárományos blockbusterei mellett szép számmal akadnak independent, vagyis független produkciók is, melyek tovább színesítik az egyébként is gazdag filmes palettát. Már a 70-es évek óta nem egyeduralkodók a stúdiórendszer óriásai, mint a Universal, Warner, Paramount stb. A függetlenek hiába rendelkeznek nagyságrendekkel kisebb költségvetéssel, ez nagyobb alkotói szabadságot is enged rendezőiknek, hiszen nem kell megannyi befektető és megtérülő költség miatt aggódniuk. A korlátozott lehetőségek pedig csak felcsigázzák egy tehetséges alkotó kreativitását. Nem is beszélve a nagyobb cenzurális szabadságról a nagyokkal szemben. Manapság pedig már olyan kifejezetten indie stúdiók is hatalmas sikereket képesek elérni, mint a Blumhouse vagy az A24. Az alábbi listán is látható, hogy a gyakran fesztiválok gyöngyszemeiként felbukkanó független alkotások egyre többször kapják meg az őket megillető elismerést és jutnak akár Oscar-díjhoz is. Íme a múlt évtized legjobb indie filmjei:
10. The Last Black Man in San Francisco (2019)
A tavalyi év egyik legrendhagyóbb filmje lett a The Last Black Man in San Francisco. Egy fiatal fekete férfi útkereséséről szól, miközben folyamatosan meggyűlik a baja az utcai bandákkal, saját édesapjával és azzal a válófélben lévő fehér házaspárral, akik házát kéretlenül is tatarozza szabadidejében. A San Francisco gazdag negyedében álló épületet ugyanis a főhős, Jimmie nagyapja építette még a város hőskorában. Jimmie pedig mindennél fontosabb kötődést érez a hellyel, ezért az első adandó alkalommal ki is sajátítja azt magának.
A komoly társadalmi problémákra reflektáló, mégis személyes történet nagymértékben merít az alkotók élettapasztalataiból. De olyan eredeti stílusban és humorral teszi ezt, amit Wes Anderson óta nem láthatott a közönség. A megragadó képek és karakterek őszintesége igazán egyedi filmélményt kínálnak.
9. Mud (2012)
Jeff Nichols forgatókönyvíró/rendező már karrierje kezdetén meghatározó szerzői jegyekkel rendelkezik. Filmjei középpontjában leggyakrabban gyerekek állnak, akik nézőpontjából követhetjük a nagyon is felnőtt, drámai eseményeket. Ez az ártatlan olvasat pedig igazán hatásos moziélményt eredményez. A filmek fő konfliktusa a gyermeki tudatlanság és naivitás felnőttek romlottságával való ütköztetéséből fakad. A humánum megnyilvánulása és küzdelme a bűnnel és őrülettel megható ugyanakkor felkavaró, de ritkán válik érzelgőssé. Nichols filmjei realista szentimentalizmussal átitatott emberi történetek, melyek közül is kiemelkedő Mud című munkája.
A két fiatal fiú, akik egy titokzatos menekülten akarnak segíteni hamar egy csavaros bűnügyi történetben találják magukat. Az árulással, szerelemmel és barátsággal átszőtt történet nemcsak lassú folyású dráma és izgalmas krimi, hanem Matthew McConaughey karrierjének fordulópontját is jelentette, aki ezzel a filmmel végleg maga mögött hagyta a romkomok világát.
8. Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje) (2014)
Alejandro G. Iñárritu 4 Oscar-díjat, köztük a legjobb film díját is elnyerő alkotása valódi technikai és filmtörténeti mérföldkő. A zseniális Emmanuel Lubezki egy snittnek ható fényképezésétől, Michael Keaton önreflexív játékán át a komplex, mégis humorban gazdag forgatókönyvig minden díjat és elismerést megérdemelten kapott a film. A szakma pedig bőven méltányolta is a készítők teljesítményét.
Az egykor világsztárnak számító színész már szinte teljesen kikopott a köztudatból. Az emberek egykori szuperhősszerepe miatt emlékeznek rá, de nem tekintik komoly színésznek. Ebből a skatulyából igyekszik kitörni és új színdarabjával kívánja bizonyítani tehetségét. A Batman szerepéről elhíresült Keaton zseniális a szerepben, amit mintha kifejezetten róla mintáztak volna. De ezen felül is átfogó képet kapunk a művészet, közönség és kritika hármasának összefonódó viszonyára egy összetett egzisztencialista dráma keretében, ami nincs híján a különböző jellem és helyzetkomikumokon sem.
7. Whiplash (2014)
Damien Chazelle saját rövidfilmjének egészestés változatában egy tehetséges fiatal dobos életébe enged betekintést. A fiú mindent kész feláldozni álmaiért, hogy minden idők egyik legnagyobb dobosa lehessen. Erre ösztönzi őt konzervatóriumi zenetanára is. A férfi bármit megtesz annak érdekében, hogy tanítványaiból kihozza a maximumot, de módszerei semmiképpen sem nevezhetők emberbarátinak. A szerepet hatalmas energiával, hitelesen játszó J.K. Simmons a film valódi sztárja. Karakterében a háborús filmek kiképzőtisztjei köszönnek vissza. Túlzás nélkül minden jelenetében magára vonzza a tekintetet és ellopja a show-t.
A film arra keresi a választ, hogy hol van a határ egészséges motiváció és fanatizmus, valamint magánélet és karrier között. Ahogy a főszereplő élete egyre inkább álmai és mentora áldozatává válik, lassan kezd kicsúszni a lába alól a talaj, elveszíti kapcsolatát a külvilággal és mindent feláldoz a nagyság oltárán. De vajon megéri e feláldozni a sikerért a boldogságot, még ha halhatatlanná is válik teljesítménye által?
6. A szoba (2015)
Emma Donoghue saját bestseller regénye alapján írta a forgatókönyvet az elrabolt tinédzserről és annak fogsága alatt született gyermekéről, akik egy szobában raboskodnak. A hitelesen megírt karakterek a zseniális színészi játék által válnak szívbemarkolóvá. Brie Larson és Jacob Tremblay ezzel a filmmel vonultak be a filmvilág élvonalába, ahol azóta is építik szép kilátások előtt álló karrierjüket.
A szoba egy megható, érzelmes, közben pedig feszült és izgalommal teli alkotás. Érdekes műfaji bravúr, ami egy kamaradarabként thrillernek indul, majd a játékidő második felére, zökkenőmentes váltással válik igazán drámaivá a történet. Lenny Abrahamson Oscar-jelölést kiérdemlő rendezése hibátlanul oldja meg a film két önálló alkotásként is értelmezhető fele közötti átmenetet, ami hatalmas katarzisélményt tartogat minden néző számára.
5. Némaság (2016)
Martin Scorsese epikus vallási története az ikonikus rendező életművének egyik gyöngyszeme. A film két jezsuita pap kálváriáját meséli el, akik térítőútján eltűnt mentoruk nyomába erednek a 17. századi Japánba. A film főszerepeiben olyan feltörekvő tehetségeket láthatunk, mint Andrew Garfield és Adam Driver. A színészek koruk ellenére is kifejezetten érett alakítást nyújtanak, és átélhetővé teszik a nehéz témát. Liam Neeson pedig valószínűleg a mentorszerep élő megtestesülése, most is remekül hozza a bölcs tanító figuráját.
Scorsese vallás-sorozatának legkiforrottabb darabját tette le az asztalra. A Krisztus utolsó megkísértésében a kereszténységet, a Kundunban a buddhizmust a Némaságban pedig a kettő kapcsolatát tárgyalja. A két korábbi művel ellentétben most még az egyház áldását is magáénak tudhatja a film. Az elgondolkodtató, spirituális eposz kétség kívül nem könnyű darab, ellenben örökérvényű, nagyszerű filmes munka.
4. Nyolcadik osztály (2018)
A felnövéstörténetek nagyon sokrétűek tudnak lenni. Minden gyerek életében máskor jön el a változás, mindenkiben más folyamatok játszódnak le, ezért a coming of age tematika is számtalan lehetőséggel bír egy filmben. Bo Burnham első egészestés rendezése, a Nyolcadik osztály napjaink tinédzser generációjának életébe enged betekintést. Egy magába forduló tinilány (a főszerepben a kezdő Elsie Fisher tündököl) megpróbáltatásait követhetjük végig a gimnáziumot megelőző tanév utolsó hetében.
A végtelenül őszinte és megrázó történet őszinte képet fest a mai fiatalokról. A rájuk nehezedő fokozatos nyomás és az élet egyre gyorsabb változásai közepette, a mai gyerekek egészen más problémákkal szembesülnek, mint szüleik a maguk idejében. Egy világban, ahol az ártatlanság már nem érték, az emberi kommunikáció háttérbe szorul, és látszat népszerűség hódít, ott felnőni is egyre nagyobb kihívás.
3. Holdfény királyság (2012)
Wes Anderson stílusa egyedül önmagához hasonlítható. A rendező egyedi víziója minden filmjében meghatározó. Ő az a filmes, akinek kézjegyeit egyetlen képkocka alapján be tudja azonosítani minden néző. Életművének, ha nem is legjelentősebb, de legérzelmesebb, legmeghittebb darabja a Holdfény királyság.
Egy fiatal pár szerelmi történetét mutatja be, ahogy a cserkésztáborból elszökve, a keresésükre indulók elől menekülve igyekeznek meghitté tenni együttlétüket. A történet és a karakterek mind kizárólag úgy írhatók le, mint egy ízig-vérig Wes Anderson látomás megtestesülései. Kellemes elegye a film humornak és meghittségnek, ami se nem szomorú, se nem vidám, de mindenképpen meghatározó élmény.
2. Éjjeli féreg (2014)
Dan Gilroy írója és rendezője ennek a felforgató pszicho-thrillernek, ami nem csak Jake Gyllenhaal karrierjének eddigi legjobb, meghatározó alakításának köszönheti sikerét. A film izgalmas, meghökkentő fordulatokkal teli cselekménye elrettentően őszinte képet fest a kortárs média világáról, a felelősségvállalás teljes hiányáról, a bűnbakgyártásról és hatáskeltésről.
Miközben hamis képet sugároznak, és szándékosan félelemben tartják a tévéképernyők hatása alá került nézőket, addig a társadalmi ranglétrán egyre feljebb kapaszkodó pszichopata főhős valódi énjének felszínre kerülése csak megszilárdítja őt hatalmi pozíciójában. A film releváns, kortárs problémákra világít rá, és nem kecsegtet hazugan szebb kilátásokkal. Hatása egy valódi gyomrossal ér fel, amire garantáltan emlékezni fogunk.
1. Kaliforniai álom (2016)
Mi más is kerülhetne a lista első helyére, mint a musical műfajának megújító darabja, ami már bemutatásakor beírta magát a filmtörténetbe, és azóta is meghatározó mű, a műfaj megkerülhetetlen új klasszikusa. Damien Chazelle nem véletlenül vehette át az eddigi legfiatalabb rendezőként a filmért járó Oscar-díjat. Ugyan a legjobb filmért járó akadémiai elismerést csak rövid ideig tudhatta magáénak az alkotás, amit egy szerencsétlen véletlenből kipattanó botrány során egy másik film kapott meg végül. Nem csak ezért lett sokak számára maradandó élmény ez a varázslatos történet.
Sebastian és Mia szerelmének kialakulását, majd kettejük eltávolodását követhetjük végig ebben az érzelmekben és fülbemászó dallamokban gazdag eredeti történetben. A mozi varázsa a cselekmény és a kivitelezés meghatározó összetevője is. Az álmaikért küzdő szerelmesek kiteljesedéséhez és sikeréhez hosszú, rögös út vezet, amit évek kemény munkájával érhetnek csak el. De a várva várt boldogság így is keserédes emlékekkel párosul. A csodálatos látványvilágtól a megindító színészi alakításokig minden a tökéletes moziélményt szolgálja ebben a kortalan mesterműben.