Egy kisérletező rendező pályája - A Robert Zemeckis portré
A kis Robert Rose és Alphonse Zemeckis gyermekeként született Chicagoban 1952. május 14-én. Édesapja litván származású, anyjának pedig olasz-amerikai vér csörgedezik ereiben. Gyermekkorában szülei távol tartották a színháztól, vagy a könyvektől, és zeneileg sem volt toppon. Inspirációjaként mindig a televíziót nevezi meg, mivel ebben látta meg a jövőjét.
Zemeckis az egyetemen ismerkedett meg későbbi jó barátjával Bob Gale-lel, akivel aztán számos produkciót hoztak létre. Osztálytársai között olyan nevek szerepeltek az egyetemen, mint George Lucas vagy John Milius.

Első komolyabb munkája a Tragacsparádé volt 1980-ban. A film főszereplői között találjuk Kurt Russellt, és Jack Wardent is. A film nem aratott túl nagy sikert, de arra elég volt, hogy gyártási költségeit visszatermelje és, hogy megismerjék nevét a filmes berkekben. A film forgatókönyvét Bob Gale-lel együtt írták.
Első nagyobb dobása ezután A smaragd románca lett 1984-ből, melyben már az akkor szupersztár Michael Douglast és Kathleen Turnert rendezhette. Költségvetése már 10 millió dollárt tett ki, és kasszasiker lett a maga 84 milliós világméretű bevételével.
Aztán következett a Sci-Fi filmtörténelem egyik legnagyobb durranása a rendezőnktől, hiszen az Vissza a jövőbe évéhez érkeztünk el. A Michael J. Fox és Christopher Lloyd nevével fémjelzett kalandfilmet minden idők legnagyobb klasszikusai között tartjuk számon. A film forgatókönyvét vagy 40 alkalommal utasították vissza, míg végül a Universal kötélnek állt. A film olyan hatással volt az nézőkre, hogy rajongók egy csoportja 1985. október 26-án összegyült abban a parkolóban, ahol az első időutazás jeleneteit felvették, és várták, hogy Marty megérkezzen a DeLoreannel.
A Roger nyúl a pácban egy aranyos próbálkozás volt a részéről. Egy film, melyben ötvözte a élőszereplős és a kézzel rajzolt mesefigurák világát. A Roger nyúl a pácban a mai napig egy remek darab, melyet késöbbiekben is sok esetben szerettek megidézni.

A Vissza a jövőbe második és harmadik részét már egyben forgatták le és egy év eltérésssel mutatták be a közönségnek, a trilógia így nyert egy egységes és komplex formát, mely rendkivül gondosan épitette fel a forgatókönyvét és amely máig a Sci-Fi- kalandfilmek egyik sarokkövének számít. Zemeckis egy tökéletes filmtrilógiával ajándékozta meg a nézőket.
Az 1992-es Jól áll neki a halál az egyik legjobb feketekomédia a műfajban, melyhez olyan neveket szerzett meg, mint az akkor már szupersztár Goldie Hawn, Meryl Streep és Bruce Willis. A film 90 milliós világméretű bevétellel zárta a mozis pályafutását.
1994-ben hatalmas sikert ért el a Forest Gump című filmjével, mely 6 Oscart kapott az 1995-ös gálán. Oscarig rendezte Tom Hanks-szet, és Ő maga is megkapta az aranyszobrot.

Következő nagy projektje az 1997-es Jodie Foster főszereplésével készült Kapcsolat című Sci-Fi volt, melyben egy Allie Arroway nevű tudós földönkívüliek után kutat addig, míg végül sikerül is neki a dolog. A Kapcsolat egy borzasztóan okos film lett a maga nemében, számtalan jó kérdést tett fel a témában, és nem utolsó sorban remek vizuális megoldásokkal operált. A rendező védjegyei itt kezdtek kialakulni, melyeket hossszú snittek formájában tökéletesített. Különleges kameramozgásai, és trükkfelvételei miatt kivételes helyen áll a rendező életművében.
Ezután Michelle Pfeiffert és Harrison Fordot dirigálta egy kísértetsztori keretein belül, a Temetetlen múlt képsoraiban. Ekkor már nem kevesebb, mint 100 millió dollárt kapott a filmjére, mely végül elképesztő sikeres lett. Világszerte 291 millió dollárral zárt a szellemes mozi.
Még ugyanebben az évben visszatért kabalaszínészéhez Tom Hankshez, és leforgatták a Számkivetett című kalandfilmet, mely még nagyobb sikernek örvendett világszerte 429 millió dolláros bevételével. A filmért Golden Globe díjban részesült Tom Hanks, amúgy meg két Oscarra is jelölték a mozit.
Zemeckis ezután egy kis kitérőt tartott pályafutásában, mert egymás után 3 animációs filmet is rendezett, melyekkel technikailag szeretett volna kisérletezgetni, nem mellesleg tökéletesíteni próbálta a mocap technológiát. A Polar Expressz, a Beowulf - Legendák lovagja és a Karácsonyi ének ezen vonalnak a képviseletében készültek.
2012-ben végül újra rendes mozgóképet alkotott, ezúttal Denzel Washingtonnal készítette a Kényszerleszállás című produkciót, mely egy drogokkal és piával küzdő pilótát tett meg központi karakternek. Zemeckis láthatólag szakít a látványelemekkel, és a kamerakezelésen kivül szinte minden technikai dolgot száműz a filmjéből, csak a karakterekre koncentrál.

A Kötéltáncban nem tudja megtagadni önmagát, és a karaktereken kívül, a történet második részében ismét elvarázsolja a nézőjét. Philippe Petit történetében sok fantáziát látott és az eredmény önmagáért beszél. A WTC tornyai között kifeszített drótkötélen sétáló művész produkciója Zemeckis-ért kiáltott, Ő pedig filmes varázslattal lepte meg nézőit.

A Kényszerleszállás óta Zemeckis ha nem is kiemelkedő, de korrekt hollywoodi filmesnek mondható, aki nagyon rossz filmet soha nem rendezett. Tavalyi filmje a Szövetségesek is ezt a tételt bizonyítja. Már látszik, hogy nem ugyanaz, aki régen volt, de ennek ellenére máig nívos darabokat társíthatunk nevéhez.
Robert Zemeckis ma 65 éves, nézzük meg egy remek filmjét. Mit szóltok egy Vissza a jövőbe maratonhoz?
Címkék: robert zemeckis portré