Tudományosan megalapozott az Alien3 bizarr likvidálási módszere
Az Alien3 nem a legjobb Alien-mozi, de a Xenomorphok eddigi, tudományos szempontból legpontosabb likvidálását mutatja be.
David Fincher rendezői debütálása, az Alien3, az 1992-es bemutató óta szenvedélyes rajongói viták tárgya. A roppant mód alábecsült filmet általában az Alien-franchise legrosszabb darabjaként tartják számon, sőt maga Fincher is elhatárolódott tőle. Bár a 2010-es Assembly Cut kicsit emel rajta, viszonylag gyenge effektjei és a reménytelenül komor hangulata révén továbbra is a Xenomorph univerzum legtávolabbi szegletébe száműzi. Az Alien3 mindezek ellenére rendelkezik egy bravúrral, a szörnyek elpusztításának tudományosan igazolt módszerével.
Fincher vallási áhítattal előadott horrorfilmje visszatér a gyökerekhez, csak egy lény van a porondon. Sokkal bestiálisabb, mint elődei, Golic, a tomboló elítélt pedig egyenesen sárkánynak nevezi. A jelző remekül illik rá, hiszen a klasszikus sátáni lény, Ellen Ripley-vel, Szűz Mária úgymond megtestesülésével kerül szembe a filmben.
A fogolytelep megtizedelése után Ripley maroknyi túlélővel küzd azért, hogy a bestiát az öntödébe csalja. A terv megvalósítása során Dillon, a börtönprédikátor feláldozza magát, hogy a lényt a hatalmas fémformában tartsa. Egy másik fogoly aztán olvadt ólmot zúdít rájuk, ami önmagában még nem elegendő a fenevad megölésére. Forró fémmel beborítva küzdi egyre feljebb magát, sikoltva keresi a kiutat. Ripley ekkor beindítja az öntözőrendszert, ami végzetes húzásnak bizonyul a szörnyeteggel szemben. A sárkány szétrobban, Ripley pedig kénytelen szembenézni saját fináléjával.
Termikus sokknak hívják azt a jelenséget, amit akár otthon, a konyhában is biztonságosan prezentálhatunk. Fogjunk egy pohár langyos vizet és ejtsünk bele egy jégkockát. A jég azonnal repedezni kezd, valószínűleg ezt hallani is fogjuk. A jégkocka felülete ugyanis túl gyorsan változtatta meg a hőmérsékletét ahhoz, hogy belső térfogata utolérje. A kocka külső rétegei megrepednek a belső nyomás miatt, a hőmérséklet különbségtől függően a kocka akár teljesen szét is repedhet.
Ugyanez az elv öli meg Ripley sárkányát. Önmagában úgy tűnik, a tűz csak felbosszantja a xenomorfot. Ripley már A bolygó neve: Halál fináléjában is hasznát vette a lángszórónak, amikor elpusztította az idegen tojásoktól hemzsegő fészket, valamint néhány jól irányított lángcsóvával alaposan felbosszantotta a királynőt.
A jelenség tudományos alapja a következő: a Xenomorfok szilícium alapú életformák. A szilícium képes akár hihetetlenül magas hőmérsékletnek is ellenállni, az ólom olvadáspontjának négyszeresét is kibírja. Tehát, az olvadt ólom önmagában nem elegendő az elpusztításához. A gyors hőmérsékletváltozás azonban már igen. A fizika törvénye szerint a lény belseje nem képes elég gyorsan alkalmazkodni ahhoz a hőmérséklet különbséghez, amit Ripley a vízsugárral előidéz, így az idegen éppúgy szétrobban, mint a jégkocka. A film közepén van egy jelenet, ami amúgy már előrevetíti ezt. Amikor a robbanást követően beindul a tűzoltó rendszer, a gyors lehűlés következtében jól kivehetően szétpattan egy vödör. Pontosan úgy, mint a rettegett lény a fináléban.
Forrás: CBR
Címkék: alien3 ellen ripley david fincher