20 érdekesség, amit valószínűleg nem tudtál a Csillagkapuról
A Csillagkaput 25 évvel ezelőtt mutatták be a mozikban, és meglehetősen vegyes kritikai értékeléseket kapott, de világszerte nagyon népszerűnek bizonyult a mozilátogatók körében, akik élvezték a sci-fi, a fantasy, az akció és a kalandfilm keverékét.
A film katonai és tudományos felfedezők kalandjait követte nyomon, amint egy másik bolygóra utaznak a Csillagkapun keresztül. Tele van látványos speciális effektusokkal és néhány sziporkázó pillanattal, ahogy a sztori kibontakozik.
Jövő hónapban Roland Emmerich rendező újabb zúzással készül a Moonfallal, így nem is lehetne jobb alkalom arra, hogy visszatekintsünk a Csillagkapura néhány olyan érdekességgel, amelyet eddig talán nem ismertél.
20. James Spader szerint a forgatókönyv „szörnyű volt”
Amikor először felajánlották Spadernek a szerepet, egyáltalán nem akart csatlakozni a szereplőgárdához Dr. Daniel Jackson szerepében. Spader a filmet „borzasztónak” tartotta, és nem akart szerepelni benne. A forgatókönyv átolvasása után azonban úgy döntött, hogy a film annyira rossz, hogy az már jó, és felkeltette az érdeklődését. Úgy döntött, ad egy esélyt a filmnek, és beleegyezett, hogy találkozzon Rolland Emmerich rendezővel, akinek a film iránti őrült szenvedélye és lelkesedése ragadósnak bizonyult. Spader végül úgy döntött, hogy a forgatókönyvben rejlő energia izgalmas végeredményt eredményezhet, így hát beleegyezett, hogy magára öltse a bogaras kutató szerepét.

19. Spader-t a gázsi is motiválta
Ha filmsztárokra gondolunk, általában azt feltételezzük, hogy a szerep iránti őszinte érdeklődésük miatt vesznek részt filmekben. Csakúgy, mint nekünk, halandóknak, az anyagi ösztönzést is nehéz figyelmen kívül hagyni. Bár eleinte nem szerette ezt a szerepet, az is motiválta, hogy komoly összeget kínálnak a szerepért, és ennek köszönhetően gyorsan meggondolta magát. Spader elmondása szerint: „Számomra a színészet elsősorban szenvedély, de egyben munka is, és mindig is ekképpen álltam hozzá. Nem szégyen elvállalni egy szerepet, ha szükségünk van egy kis pénzre."
18. A tesztközönség utálta a filmet
A film kezdeti tesztvetítése katasztrofális volt, a közönség nem riadt vissza attól, hogy hangot adjon sérelmeinek. Az első vetítés után kiderült, hogy kevesebb mint 40%-uk élvezte csupán, ami totális kudarcnak bizonyult a producerek és rendező körében. A fő probléma az volt, hogy a cselekmény korai formájában sokszor értelmezhetetlennek bizonyult. Ezért javításokat eszközöltek, például a Ra-val készült jeleneteknél feliratozták a szöveget, hogy egyértelműbbé tegyék, mi is történik. A későbbi tesztvetítések már népszerűbbek voltak, a változtatás meghozta a kívánt hatást.
17. Az tömeg egy része valójában próbababa
Még egy nagyobb költségvetésű filmnél is spórolni kell, ahol csak lehet, és kinek kellenek extra szereplők, ha bábukat is alkalmazhatunk?! A tömegjelenetek többségében próbababák szerepeltek az, ezzel is csökkentve a költségeket. A próbababákat szétszórták a színészek között, így volt, hogy olyasvalakivel beszélgetnek, aki műanyagból készült. Hollywoodban ez bevett szokás. Nem minden statiszta ember. Emlékszel a bolygó lószerű lényeire? Valójában igazi lovak voltak jelmezbe burkolva, és csak feltételezhetjük, hogy némi CGI-t is tartalmazott megjelenésük.
16. Jaye Davidson piercingje problémát okozott
A színész mindkét mellbimbójában karikák voltak, és nem volt hajlandó lemondani pompás megjelenéséről karrierje érdekében. Ez azt jelentette, hogy vigyázni kellett a jelmezekkel és a filmben használt felvételeket óvatosan kellett elkészíteni, hogy ne okozzanak problémákat.
Bár ez roppant piperkőc viselkedésnek tekinthető, Davidsonnak volt mentsége. Mivel átszúrták a mellbimbóit, az ékszer eltávolítása a lyukak bezáródását eredményezné.

15. Davidson 1 millió dollárt kapott
Davidson nem folytatta aktívan színészi karrierjét, és inkább csak belekeveredett. A fiatal sztárt először egy helyi bárban fedezték fel, és gyorsan rivaldafénybe került. A Síró játékban debütált, amiért a kritikusok és a közönség elismerését is megkapta.
Davidson azonban nem élvezte a rivaldafényt, és nem akart filmsztárrá válni. Amikor felajánlották Ra szerepét, 1 millió dollárt követelt, gondolván, úgyis elutasítják. A producerek azonban elfogadták az ajánlatát, és így bekerült a filmbe.
14. Davidson a film után felhagyott a színészettel
Ahogy fentebb említettük, Davidson nem élvezte a színész életét, és az ezzel járó figyelmet. Nagyon kényelmetlennek találta jelmezét a forgatás alatt, és többször meztelenre vetkőzött, amikor a kamerák leálltak. A sorok memorizálásával, valamint a produkciós csapat igényeinek kezelésével is küszködött. A Csillagkapu után teljesen felhagyott a színészettel és csupán néhány kisebb szerepben tűnt fel. Azóta sikeres modellkarriert épített fel, és komoly hullámokat kavart a divatiparban.
13. Ragyogó szemeket később kapott, mert a tesztközönség nem vette észre, hogy Ra egy idegen lény
A kezdeti vetítéseken sokan nem vette észre, hogy Ra egy idegen lény. Mi a legjobb módja annak biztosítására, hogy valaki egyértelműen idegen, mint ha ragyogó fehér, fluoreszkáló szemeket adunk neki? Ra ragyogó szemeit az utómunkálatok késői szakaszában adták hozzá, nagyrészt azért, hogy idegennek és intenzívebbnek tűnjön általa. A CGI-t a film más jeleneteiben is használták, beleértve a lábnyomok elsimítását a homokban. A Féreglyuk létrehozása szintén teljesen digitális volt, és ez volt az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a producerek szembesültek a film készítése során.
12. A film híressé tette a filmzeneszerzőt
A film zeneszerzője, David Arnold egy angliai lemezboltban dolgozott, amikor felkérték a feladatra. Dean Devlin és Roland Emmerich később elárulták, hogy kezdetben kételyeik merültek fel a tapasztalatlan zeneszerzővel kapcsolatosan. Akkoriban munkássága nagyrészt alacsony költségvetésű filmekből állt. Amint azonban megismerték Arnold lenyűgöző repertoárját, több más projektben is együtt dolgoztak, beleértve A Függetlenség napját és a Godzillát.
Lenyűgözte őket a filmhez írt zenei anyaga, munkája kiváló minőségét jól példázza a különféle előzetesekben és tévéműsorokban való újrafelhasználás.

11. A producerek szorosan együttműködtek az USAF-fel
A hadsereg hatodik ága, az Űrerő, most még csak fikció, de hamarosan valósággá válhat. Addig azonban meg kell elégednünk a Stargate SG-1-gyel űrvédelmi igényünk kielégítésére. A film producereit az Egyesült Államok légiereje támogatta, hogy a film minél valósághűbb és pontosabb legyen. Az USAF-et komolyan lenyűgözte a filmbeli ábrázolás, kiemelve, hogy a légierő megjelenítése példaértékű volt. Annyira tetszett nekik, hogy a sorozatban Jack O’Neilt alakító Richard Dean Andersont tiszteletbeli légierő dandártábornoki ranggal tüntették ki.
10. A film ihlette a Stargate tévéműsort
Talán azt mondod, hogy a Csillagkapu ennél már nem is lehetne jobb, ez az animációs sorozat bizonyítja, hogy igazad van. A sorozat találóan a Stargate Infinity nevet kapta, és sajnos csak egy évadot élt meg, mielőtt 2002-ben az alacsony nézettség miatt törölték. Az eredeti Csillagkapu film írói és producerei nem vettek részt az elkészítésében. A műsort kritizálták többek között alacsony költségvetése és rossz forgatókönyve miatt, ami végül a bukásához vezetett.
9. A gyártóknak megtiltották az 51-es körzetre való hivatkozást
Arról már beszéltünk, hogy a légierő nagy rajongója volt a Csillagkapu című filmnek és a franchise egészének. Odáig mentek, hogy technikai támogatást nyújtottak, valamint lehetővé tették, hogy magas rangú tisztek statisztaként jelenjenek meg a produkcióban. Ha ellátogatunk a coloradói katonai bázisra, még egy Stargate Easter Egg-et is találhatunk, egy elhagyott rakétasilót. Az azonban végig egyértelmű volt, hogy van egy bizonyos téma, amelyet nem szívesen teregetnek ki. Határozottan megtiltották nekik, hogy beszéljenek az 51-es körzetről, vagy bármiről, ami a legendás területtel kapcsolatos.
8. A producereket az alapsztori ellopásával vádolták
1995-ben Omar Zuhdi középiskolai tanár azt állította, hogy a film ötletét egy kéziratból lopták el, amelyet még főiskolai hallgatóként írt. Zuhdi egykori egyiptológia professzora a Johns Hopkins egyetemről kezeskedett a tanárért. Azt állította, hogy kéziratát benyújtotta a 20th Century Foxnak, amit 1984-ben elutasítottak, öt évvel azelőtt, hogy a Csillagkapu írói találkoztak volna.
Zuhdi keresetében azt állította, hogy a StudioCanal valamilyen módon megszerezte a kézirat másolatát, és felbérelték az írókat, hogy a kézirat alapján filmet készítsenek. 140 millió dollárra perelte be az írókat, a producereket és a produkciós cégeket, végül mindössze 50 000 dollárt ítéltek meg számára peren kívüli megegyezéssel.

7. Néhány részlet megváltozott
A Csillagkapuban meglátogatott bolygót a filmben soha nem említik név szerint. A spin-off tévésorozatban, a Stargate SG-1-ben azonban kiderül, hogy a bolygó neve Abydos. A filmben azt mondják, hogy a bolygó a Kaliam Galaxisban található. A TV-műsorban azonban visszamenőleg megváltoztatják a helyét, hogy a Tejútrendszeren belül legyen. Egy másik eltérés az, hogy a galaxisba való utazáshoz nyolc karakterjel kombinációja szükséges, szemben a filmben megkövetelt héttel.
6. A „féreglyuk” fogalmát egy másik híres filmben is felhasználták
A Csillagkapu egy féreglyuk megnyitására tervezett rendszer, ami az űrutazás hipotetikus módja. Ezt „Einstein-Rosen hídnak” nevezik, Albert Einstein és Nathan Rosen tudósok alapján. A tudósok szerint egy féreglyuk képes a világegyetem két távoli pontjának egyesítésére. Ez lényegében megváltoztatná a tér-idő törvényét, hogy rövid időn belül áthaladjunk egyik pontból a másikba. A „féreglyuk” kifejezés az univerzumot egy almához hasonlítja, amelyen egy féreg halad keresztül, hogy elérje a másik oldalt. Ugyanez a koncepció képezte az 1997-es Kapcsolat című film alapját Jodie Foster főszereplésével.
5. Ez volt az első film, amelynek saját weblapja volt
Nehéz elképzelni egy olyan világot, ahol nincsenek filmes promóciók a monitoron. A filmes franchise-társaságok webhelyeiket főleg a tartalom erőteljes népszerűsítésére használják, előzeteseket mutatnak be rajtuk keresztül, és gyakran interaktív funkciókkal/eszközökkel bővítik a repertoárt. 1994-ben még sokkal nehezebb volt erős internetes jelenléttel rendelkezni, ha volt ilyesmi egyáltalán. Ez persze egészen addig tartott, amíg a Csillagkapu akcióba nem lendült, és hullámokat vert a sci-fi világában. A producerek épp ezért úgy döntöttek, hogy létrehoznak egy weboldalt, amelyet Dean Devlin alkotott meg. Az oldal fotókat és különféle promóciós anyagokat tartalmazott.

4. A film vegyes kritikákat kapott
Annak ellenére, hogy a Csillagkapu azóta kultikus alkotássá vált, a megjelenés idején a kritikák meglehetősen lehúzóak voltak. A legtöbb negatív kritika a speciális effektusok túlzott használatát, a cselekmény laposságát és a klisék használatát emelte ki. Roger Ebert azt írta róla, „az Ed Wood mozi, minden idők legrosszabb rendezőjéről azért készült, hogy felkészítsen minket a Csillagkapura”. Mások azzal érveltek, hogy a film „azonnali klasszikus”, és dicsérték speciális effektusai és szórakoztató értékei miatt. Chris Hicks, a Deseret News munkatársa méltatta a filmet, és a „Star Wars találkozik Ben Hurral” jelzővel minősítette. Micsoda bók!
3. Emmerich nem rajongott a tévéműsorért
A mozifilm csupán kiindulópontja volt egy sikeres franchise-nak. Azonban, mint azt már tudjuk, alaposan megosztotta a kritikusokat, sőt felkerült Roger Ebert leggyűlöltebb filmjeinek listájára is. Szerencsére a tévéműsor anyagilag lényegesen sikeresebbnek bizonyult. Ennek ellenére a film rendezője, Roland Emmerich nem volt oda az SG-1-ért, vagy annak spin-offjaiért. Emmerich filmjét eredetileg egy trilógia részeként képzelte el, bár a folytatás sajnos soha nem valósult meg. Később tervek születtek, hogy a teljes franchise-t filmként indítsák újra, de 2016-ban világossá vált, hogy ez valószínűleg nem fog megvalósulni.
2. Rekordokat döntött meg
Kritikai fogadtatása ellenére nagy sikert aratott, több mint 71 millió dollárt termelt csak az Egyesült Államokban, nemzetközi szinten pedig elérte a 125 milliót, ami világszerte több mint 196 millió dollárt jelent. A Csillagkapu ezzel megdöntötte az akkori legnagyobb bevételt hozó nyitóhétvége rekordját. Lenyűgöző, igaz? A film langyos kritikáit tekintve messze felülmúlta az elvárásokat. Néhányan egyenesen Emmerich legjobb filmjének tekintik.
1.Ez volt Djimon Hounsou áttörő szerepe
Hounsou, akit egyszerűen Djimonnak neveznek, korábban több alacsony költségvetésű filmben is felbukkant, mielőtt a Csillagkapu komoly hírnevet szerzett volna neki, és beindította színészi karrierjét. Devlin és Emmerich maguknak köszönhetik, hogy felfedezték a színészt, aki később olyan klasszikusokban játszott, mint Spielberg Amistad című filmje. Vicces, hogy Djimon Hounsou, James Spader és Kurt Russell negatív karaktereket alakítanak különböző Marvel-filmekben. Hounsou Korathot A Galaxis Őrzőiben, Spader Ultront a Bosszúállók: Ultron korában, Russell pedig Ego A Galaxis Őrzői 2-ben.
Képek: TMDb
A cikk az eightieskids cikke alapján készült!
Címkék: csillagkapu kurt russell james spader roland emmerich érdekességek 1994 akció sci-fi