A Twin Peaks-mozifilm egy előzményfilm, amit utólag kell látni
Egy franchise-t kronológiai sorrendben érdemes nézni, de a Twin Peaks - és alkotója, David Lynch - nem a megszokott szabályok szerint játszik.
A gigászi franchise-ok korszakában - amelyek gyakran több narratív ívvel rendelkeznek, és számos különböző produkcióra terjednek ki - gyakran a kronologikus megtekintés a legjobb. Kezdd az elején, és haladj végig a történeten. Ez a metódus bizonyos esetekben vitatható, a Star Wars előzményfilmek például felfedik a saga legnagyobb fordulatát, de nagyrészt megbízható módszer.
A Twin Peaks: Tűz, jöjj velem azonban egy olyan előzményfilm, amelyet nem szabad először látni. David Lynch más szabályok szerint játszik, mint a mai filmes franchise-ok, és míg a Twin Peaks című úttörő tévésorozata lineárisan követi a történéseket, mint bármely más tévésorozat, az előzményfilmnek sokkal több a célja, mint a folytonosság megteremtése. Mint ilyen, feltételezi, hogy a nézők látták az alapjául szolgáló sorozatot, és túl sok fordulatot mutat meg ahhoz, hogy a sorozat első fejezetének tekintsék. A megértése pedig nem fontos.

Twin Peaks egy nagyon másfajta televízió volt
A '80-as évek végén és a '90-es évek elején a televíziózás erősen műfajhoz kötött volt. A sorozatok gondosan meghatározott formulákat követtek. A Twin Peaks viszont nagyon kevés ilyen bevett szabályt szerint forgott. Látszólag egy szappanopera volt, amelynek cselekménye minden héten új fejleményekkel haladt előre. A középpontban egy rejtélyes gyilkosság állt, a megrögzött FBI-ügynök, Dale Cooper megérkezett Twin Peaks városába, hogy kivizsgálja a bálkirálynő, Laura Palmer titokzatos halálát. Ötvözte a komédia, a horror és a misztikum elemeit, valamint tanulmányozta a városkát benépesítő különcöket. Emellé sorakoztak fel jött a történetszálak, cselekményfordulatok, családi árulások, szerelmi háromszögek és általános furcsaságok.
Mindegyik a központi kérdés körül forgott, amely a sorozat jelmondatává vált: "Ki ölte meg Laura Palmert?". A show azon törekvése, hogy késleltesse a választ, hozzájárult a sorozat végéhez, de még azután is, hogy a gyilkost leleplezték, további kérdéseket vetett fel. Rejtélyek maradtak az univerzumban, és a rejtélyek megoldatlanok maradtak. A gonosz tovább élt, amit Lynch a Twin Peaks: A visszatérés című sorozatában nyomatékosított.

A tűz, jöjj velem feltárja és elrejti, hogy mi fog következni
A sorozat messze volt már a népszerűségtől, amikor a mozifilmet 1992-ben bemutatták. Nagyrészt a kreatív kétségbeesés jelének tekintették, és a legjobb esetben is másodrendű státuszba sorolták. Amikor az alkotók sikerrel jártak, mint például az Indiana Jones és a végzet temploma esetében, akkor a karaktereken és a műfajon túl alig vagy egyáltalán nem kapcsolódtak az első filmhez. Ez később a Star Wars előzményfilmekkel változott meg, de a Tűz, jöjj velem idején ezek még sehol nem voltak.
Ráadásul Lynchnek nem állt szándékában elkényeztetni a nézőket az előzményekkel. Látszólag Laura Palmer életének utolsó 24 óráját dolgozza fel. A film az álmos hétköznapok leple alatt a kétszínűség és a romlottság rémes valóságát rejti magában. Ez magában foglalja a gyilkos leleplezését, és gyilkos BOB: a sorozat középpontjában megbúvó rosszindulatú entitás elintézését.
Egy mélységesen felkavaró film, és amellett, hogy számos kulcsfontosságú cselekménypontot feltár, mélyen belemerül Twin Peaks különös poklába anélkül, hogy figyelmeztetne. Lynch sosem volt az indokolatlan expozíció híve, de még a legelkötelezettebb rajongóinak is komoly előkészítő munkára van szükségük ahhoz, hogy a filmet ne csak szándékos káosznak tekintsék.
A sorozat első két évadának megtekintése - annak ellenére, hogy nagyrészt a Tűz, jöjj velem után játszódik - nem csupán szükséges, de ajánlott is. A nézőknek ennek megfelelően kell ugyanis megközelíteniük a filmet, először a sorozatot kell megismerniük, amelyből a film született.
Forrás: CBR
Címkék: twin peaks: tűz jöjj velem david lynch