Visszatekintés Ridley Scott ikonikus Fekete eső című filmjére, amelynek főszerepében Michael Douglas egy zsarut alakít, aki Japánban vadászik egy rosszfiúra.
A TÖRTÉNET:Nick Conklin (Michael Douglas), a kőkemény zsaru a szemtanúja lesz egy New York-i étteremben a japán gengszterek közötti véres leszámolásnak. Hosszú üldözés után sikerül elkapnia a gyilkost, és azt a különleges feladatot kapja, hogy partnere, Charlie Vincent (Andy Garcia) társaságában repüljön a fogollyal Tokióba, és adja át a japán rendőrségnek. A gyilkos Szato, aki a jakuza - a japán maffia - tagja, a repülőtéren egy ügyes trükkel meglép előlük, így a hajsza kezdődhet elölről, de ezúttal ellenséges terepen, ahol ők az idegenek egy furcsa országban.
Michael Douglas 1989-re már nagy sikereket ért el. A Tőzsdecápákért kapott Oscar-díja és a Végzetes vonzerő bombasikere után Hollywood egyik legkifizetődőbb színészének tartották. Douglas, aki ezúttal egy akciószerep mellett döntött, amely keményebb volt, mint A smaragd románca és A Nílus gyöngye című filmekben nyújtott alakításai, a Végzetes vonzerő producereivel, Stanley Jaffe-vel és Sherry Lansinggel (akik ezután a Paramount Pictures-t vezetői lettek) felvették Ridley Scottot, aki akkoriban a Legenda és a Testőrbőrben után karrierje mélypontján volt, hogy dirigálja ezt az elegáns kelet-nyugati thrillert, amelyet Japánban forgattak.
„Emlékszem, amikor Ridley megmutatta nekünk a film első vágását, az körülbelül két óra negyven perces volt, rendkívüli volt...De ez volt az első vágása, és így mindannyian tudtuk, hogy két óra alá fogja vágni a filmet. Úgy értem, a film szerkezete, az alakítások, a látvány, a hangzás, mindannyian el voltunk ragadtatva. Aztán Ridley visszahívott minket, nem is tudom, úgy négy héttel később, és megmutatta a filmet, ami egy óra ötven perces volt. Ránéztünk és megkérdeztük, hogy "mit csináltatok", mire ő azt mondta, hogy "mit csináltam"? "Kivetted az összes jó dolgot, miért csináltad ezt?" Azt mondta, "de muszáj volt", és TÉNYLEG muszáj volt, hogy két óra alatt maradjon, ki kellett vennie a filmből néhány textúrát és a legszebb jeleneteket. Ezért azt mondtuk, "csak legyen megfelelő hosszúságú, nem kell két óra alatt lennie, csak legyen megfelelő hosszúságú". (Megjegyzés: a végső vágás 125 perces) - Sherry Lansing (FEKETE ESŐ DVD).
A kritikusok elismerése és Douglas sztárszerepe ellenére a Fekete eső 1989 őszi megjelenésekor csak szerény sikert aratott. A film 46 millió dolláros bevételt hozott, ami a korszakhoz képest elég tisztességes szám, de végül jóval kevesebbet hozott, mint a kor hasonló akciófilmjei, bár világszerte komoly siker volt, további 88 millió dolláros bevételt hozott, miközben a VHS-piacon is népszerű lett.
A Fekete eső ma is népszerű a nyolcvanas évek akciófilmjeinek rajongói körében, mivel ez Michael Douglas egyetlen igazi kísérlete arra, hogy egy olyan akciófilmet készítsen, amely felér Sylvester Stallone és Arnold Schwarzenegger akkori munkásságával. Douglas legismertebb filmjei közé ékelődve – az Elemi ösztön néhány évvel később szintén óriási sikert aratott, és Ridley Scott pályafutásának holtidőszakában készült - ez a film ritkán kerül szóba bármelyikük karrierjének vizsgálatakor.
MIÉRT NAGYszerű: A Fekete eső több okból is a nyolcvanas évek gyöngyszeme. Egyrészt Michael Douglas remekül alakítja az antihős szerepét. Bár az, hogy egy motorverseny megrendezésével mutatják be őt, talán egy kicsit túlságosan is igyekszik szexi lázadónak beállítani, figyelemre méltó, hogy a karaktere, Nick Conklin, lehet aljas és tökéletlen. Nyomozás folyik ellene, mert korrupciógyanús, később pedig megtudjuk, hogy Nick tényleg bűnös. Rasszistának is bizonyul, becsmérlő megjegyzéseket tesz a japánokra, és gyakran elszúrja a saját nyomozását az egója miatt, amivel végül az Andy Garcia által játszott társát is megöleti.
„Emlékszem, amikor a film először megjelent, volt egy nagyon befolyásos kritikus, aki rasszista filmnek nevezte, ahogy a japánokat ábrázolta. Ez nagyon zavart, ezért felhívtam, és megkérdeztem tőle: "jártál már Japánban?". Csend... "Nem." "Akkor mit gondolsz, miről beszélsz?" Aztán néhány héttel később a filmet a legjobb külföldi filmnek jelölték Japánban. Egy nagyon elismert kritikus azt mondta, hogy "nos, ez a legjobb japán film, amit idén láttam", szóval ez egy igazi bók volt Ridley-nek.” - Michael Douglas (FEKETE ESŐ DVD)
Nehogy azt higgyük, hogy az unszimpatikus, Douglas háromdimenzióssá teszi Nicket, olyannyira, hogy még ha tudjuk is, hogy nem áll túl messze az általa üldözött rosszfiúktól, alapvetően jó ember, és a fejlődése meggyőző. Megható a kapcsolata Ken Takakura tiszteletre méltó japán zsarujával, aki maga is a merev japán osztályrendszer áldozata. Douglas kezdetben viccként kezeli őt, de aztán rájön, hogy Takakura (aki a japán történelem egyik legnagyobb sztárja - olyan szinten, mint például Chow Yun-Fat Hongkongban) valóban az ő oldalán áll, és becsületes ember.
Eközben Yusaku Matsuda rosszfiúja a nyolcvanas évek legijesztőbbjei közé tartozik, őrült tekintetével és szadizmusával érve el a hatást. Matsuda a filmkészítők és Douglas tudta nélkül halálos beteg volt abban az időben (a színész még ugyanabban az évben meg is halt, hólyagrákban, 40 évesen). Nyilvánvalóan tudta, hogy ez lesz az utolsó szerepe, és mindent beleadott. Hasonlóképpen, Ridley Scott, akiről azt feltételezhetnénk, hogy egy számára rutinfeladatnak tűnő feladatot fog ellátni, de rengeteg stílussal tölti meg a Fekete esőt. Tokióról alkotott víziója majdnem olyan futurisztikusnak tűnik, mint a Fekete eső Los Angeles-e, és az ő szeme, Jan De Bont operatőri munkájával és Hans Zimmer elképesztő, kemény hangvételű zenéjével párosulva a korszak egyik legprofibban elkészített akciófilmjévé teszi ezt a filmet.
A LEGJOBB HELYSZÍN: A zsarufilmekben mindig a fiatalabb, tapasztalatlanabb társ hal meg. Gyerekként, amikor a Fekete esőt néztük, már tudtuk, hogy Andy Garcia halálra van ítélve. Akcióörültként szinte várod, hogy Douglas társa meghaljon, mert az majd felpörgeti a főhőst. De Garcia olyan átkozottul szimpatikus és karizmatikus, Ray Charles-t énekel Takakurával (aki láthatóan nagyon kedvelte Garciát a képernyőn kívül is), hogy az ember azt akarja, hogy túlélje. Mindez még keményebbé teszi az filmbéli utolsó jelenetét, a halálát, amely az akciófilmes gyilkosságok történetében az egyik legszadistább és talán legmegrázóbb is.
„Tudod, a pályafutásom során mindig megkérdezik tőlem, hogy mi a kedvenc filmed. És azt kell mondanom, hogy a Fekete eső ott van az élmezőnyben a film egyedi tulajdonságai, a teljes megvalósítás miatt...” - Michael Douglas (FEKETE ESŐ DVD)