15 érdekesség, amit nem biztos, hogy tudtál az Űrgolyhók című filmről!
Az Űrgolyhók az a tipikus paródia, mely az elmúlt 30 év folyamán a legkevésbé sem veszített a szórakoztató mivoltából. Mel Brooks filmje nem titkoltan lopott a Star Wars filmekből, A majmok bolygójából, vagy az Alienből. Össze is szedtünk neked 15 érdekességet, amit nem feltétlenül tudtál a filmről.
15. A Pizzát alakító színész harmadfokú égési sérüléseket is szenvedett a jelenetei felvétele közben.
Mel Brooks azt szerette volna elérni, hogy Pizza, a Hut jelmeze minél realisztikusabbnak hat, és annak érdekében, hogy ez valóban így legyen forró, olvasztott sajtot használtak a jelmezhez. Ez roppant hatásos volt, ám rendkivül veszélyes is egyben. A színész, aki viselte ezt a különleges jelmezt, másod és harmadfokú égési sérüléseket szenvedett a bőrére csöppenő forró sajttól.
A figura hangja eredetiben nem más, mint Dom DeLuise, aki viszont nem volt hajlandó belebújni a jelmezbe.

14. Ez volt a legdrágább film, amit Mel Brooks valaha is készített.
A pontos gyártási költségeket nem ismerjük, de annyit viszont tudunk, hogy az utómunkálatok mintegy 5 millió dollárt tettek ki, mivel Brooks a Lucasfilmet kérte fel az effektek létrehozásához.

13. Brooks nem akárkitől kért engedélyt a filmje elkészítéséhez.
Mel Brooks komikus és szeret gyúnyt űzni a világból, de egyben Star Wars rajongónak is mondta magát, aki nem mástól, mint George Lucastól kért engedélyt arra, hogy elkészítse az Űrgolyhókat.
Lucas nem csupán belegyezett a film elkészitésébe, de rengeteg ötlettel szállt bele abba. Kreatív nézetkülönbségekről pedig azért sem beszélhetünk, mivel a két alkotó kölcsönösen tisztelte egymást, és egymás filmjeit is ezáltal.

12. Lone Starr szerepére A-listás színészek is esélyesek voltak.
A legnagyobb hollywoodi nevek sem garanciák a kasszasikerre, de Mel Brooks korábban Tom Cruise-t vagy Tom Hanks-szet is megkereste Lone Starr szerepére. Bill Pullman is fent volt azon a listán, de ő korábban nem szerepelt még anyagilag sikeres filmben. A választás végül azért rá esett, mert Mel Brooks csak őt tudta megfizetni a film költségvetéséből.
Mint később kiderült, hogy Pullman tökéletes választás volt John Candy vagy Rick Moranis partnereként. Ráadásul a kémia is működött Dapne Zuniga és közte.

11. A film címe eredetileg más lett volna.
Mel Brooks szereti az egyszerű filmcímeket. Az Űrgolyhók címe kezdetben "Moron" lett volna, aztán a "Moron from outher Space-re változtatták. De a végén ez is csak ideiglenes lett, hiszen ez marketing szempontból nem volt éppen nyerő.
Viszont Brooks mindenképpen szerette volna a "Space"- szócskát a címben hagyni. Azonban valami figyelemfelkeltőt is szeretett volna bele, és ekkor találta ki a "Balls" szócskát hozzá, aminek angolul eléggé "tökös" a jelentése.

10. A Libabőr irója regényesítette meg az Űrgolyhók történetét.
A filmhez R. L. Stine írt egy regényt Mel Brooks kérésének eleget téve. A könyvet viszont a fiatalabb korosztályra faragták ezáltal, és eltávolításra került néhány vulgárisabb szó, és a perspektívája is megváltozott.
A könyv persze nem lett annyira sikeres mint a film, de még manapság is megvásárolható.

9. A Star Wars előzményei inspirálták a Űrgolyhók animációs sorozatot
George Lucas digitalizálta az eredeti trilógiáját, majd elkészítette a Star Wars új trilógiáját is, és ez adta a löketet Brooks-éknak egy animációs sorozat létrehozásához.
Azonban a 2008-ban kezdődött sorozat nem lett világszám, és hamar abba is maradt. Ennek oka főként az volt, hogy sem Moranis, sem pedig Pullman nem vettek részt benne, ráadásul egy évtizeddel korábban még John Candy is eltávozott.
Az érdekessége az volt, hogy a 15 részt megélt sorozat címei erősen reflektáltak a korábbi évek legnagyobb filmsikereire. Ilyen volt a Spidermawg, a Spaceballs of the Caribbean, vagy a Lord of the Onion Rings.

8. Nem volt Merchandising a filmhez.
Mel Brooks és George Lucas között szerződés alapján Brooks beleegyezett abba, hogy nem árulhat a filmhez köthető reklám termékeket. Ez főként azért volt fontos, mivel Lucas közben dollármilliókat vágott zsebre a filmjeihez készült termékek után.
Ez azonban nem szegte kedvét Brooksnak, hiszen a filmben bemutatott pár ilyen tárgyat, köztük a Űrgolyhók lángszórót is.
A jelenetet kifejezetten ezen tárgyak miatt irták meg. Ironikus módon George Lucas jót nevetett a jeleneten, és még Brooksnak is gratulált a kreativításához.
7. Michael Winslow színész alkalmazása költséghatékony volt a filmben.
A Rendőrakadémia filmből is ismert Michael Winslow egy kameószerepben tűnik fel az Űrgolyhókban, de ezzel együtt több mint 1000 dollárt sikerült is megtakarítaniuk vele.
Winslow ugyanis nagyon jól utánoz bizonyos hangokat, és a híres radaros jelenetben tényleg az ő hangja volt hallható, bár ezt valószínüleg mindenki tudta már. Viszont az összes ilyen radarhangot neki köszönhették a forgatáson.
6. A Millennium Falcon szintén kameózott egyet...
Mielött John Hurt újra előadta volna az Alienes jelenetét, látunk egy vágást a űrbéli gyorsétterem parkolójából. A figyelmesebb nézők viszont kiszúrhatját Han Solo legendás úrjárgányát, az Ezeréves Sólymot.
Brooks ezzel is szerette volna kifejezni a rajongását a Star Wars filmek iránt, azonban egy ennél nagyobb jelenetet nem tudtak kihozni belőle, hiszen egy esetleges űrben röpködős képsor sok pénzt elvitt volna, ráadásul egy ilyen jelenet nem is tett volna hozzá a történethez.

5. Sandurz ezredes szerepét egy sokkalta nagyobb nevű színésznek tartották fent.
Amikor Mel Brooks kitalálta a karaktert, Steve Martint szerette volna a szerepre és ezt tartotta szem elött annak annak létrehozásánál. Martin sajnos nem tudta elvállalni, mivel akkoriban sokkal elfoglaltabb volt.
George Wyner lépett a karakter bőrébe, aki viszont tökéletesen hozta végül a karaktert.

4. Morzsa megpróbáltatásai.
John Candy tökéletes volt Morzsa szerepére. A problémák viszont ott kezdődtek, hogy Candynek egy maszkja volt eredetileg, de ezt Candy nem fogadta jól és kifogásolta annak viselését. Miután több sikertelen próbálkozás született a maszk létrehozására, végül egy középúttal is beérték a készítők.
Candynek egy kisebb akkumulátor is került a hátára, amivel tudták mozgatni a fülét és a farkát.

3. Mel Brooks allergiás volt a testfestékére.
Nem csupán Candy szenvedett a jelmezétől, hanem a Skroob elnök mellett, Joghurtot (is) alakító Mel Brooks is.
Joghurt egyértelműen Yoda paródiája volt a filmben, de a színész/rendezőnek ehhez egy aranyszínű sminket kellett viselnie. A smink viszont latexet tartalmazott, amire Brooks allergiás volt. Néhány órán belül kiütéses lett az arca, és a szeme is bedagadt tőle. Ezután csupán egy-egy órát viselhette a sminket.
Brooks térde is bánta a szerepet, ugyanis ahhoz, hogy az alacsonyabb karaktert megjelenítsék, nem alkalmaztak kameratrükköt, inkább a sokkal egyszerűbb megoldást választották. Brook a többi színésszel közös jelenetben térden állva játszott, hogy a magasság ideális legyen.

2. Improvizációból, klasszikus jelenet.
Rick Moranis sokféleképpen járult hozzá a szerepéhez. Egyrész az ő ötlete volt, hogy Lord Helmet sisakja alatt másik hangot ad ki magából.
Egy másik improvizációja nem csupán az egyik legviccesebb jelenete a filmnek, de azóta klasszikus is lett. Arról a jelenetről beszélünk, amikor a babákkal játszik a szobájában és kitalál hozzá egy történetet.
1. Az új filmkészítési eljárás aggodalmakra adott okot a stábban.
A green screnn technológia még elég gyerekcipőben járt a forgatás idején, és pletykák terjengtek arról, hogy ha a színész sok időt tölt ilyen körülmények között, akkor az károsíthatja a látását.
Bill Pullman éppen ezért sokszor viselt napszemüveget a forgatások szünetében, ugyanaz a Bill Pullman, aki a Függetlenség napjában is szerepet vállalt.
Persze ennek semmi valóságalapja nem volt, de vicces lehetett, hogy mennyien bedőltek ennek az abszurd pletykának.

A Screen Rant cikke alapján.
Címkék: űrgolyhók érdekességek