A Tortúra béklyó jelenete a film legikonikusabb pillanata, és CGI nélkül is sikerült hibátlanul megvalósítani. Megnéztük, hogyan.
Amikor a horrorfilmek rajongói a Tortúrára gondolnak, azonnal egy különösen horrorisztikus pillanat jut eszükbe, a hírhedt béklyó jelenet. Önmagában lenyűgöző, hogy Kathy Bates bokatörő mozdulata CGI nélkül valósult meg. Erről mesélt Rob Reiner rendező.
A képen: Rob Reiner rendező, Kathy Bates színésznő és James Caan színész a Tortúra (1990) forgatásán.
A Stephen King-adaptáció Annie Wilkes (Bates) egykori ápolónővér történetét meséli el, aki megment egy férfit annak súlyos autóbalesete után. A férfi történetesen Annie kedvenc írója, Paul Sheldon (James Caan). Megfogadja, hogy vigyáz Paulra, amíg az fel nem épül, de miután felfedezi, hogy kedvenc regényének legfőbb karakterét Paul meg akarja ölni, a dolgok eldurvulnak. Annie egyre erőszakosabban próbálja rávenni az írót, írja át regényében Misery halálát.
Az egyik sokkoló büntetés a filmben, a béklyózás. Annie ágyhoz kötözi Paul-t, így a férfi mozdulatlanul kénytelen elviselni a következőket. Annie egy súlyos kalapáccsal kezében elmagyarázza, régen a bányákban dolgozó tolvajokat büntették meg így, anélkül, hogy megölték volna őket. A tébolyult nő ezután egy fatuskót tesz Paul lábai közé, és egyetlen lendítéssel eltöri a férfi mindkét bokáját. Mindezt a vásznon, CGI nélkül.
A jelenethez Reiner rendező a speciális effektusokkal foglalkozó KNB EFX Groupot bérelte fel, hogy elkészítsék Caan lábainak protézisét. A protéziseket zselatin és PVC cső kombinációjával hozták létre a bokákban külön zsanérokkal. A színésznő igazi kalapácsot használt a jelenetben, így a bokák erőteljes ütés hatására rémisztő szögben hajlottak meg. Reiner a kamerával szorosan követte Annie kalapácsának lendülését, ahogy az lesújt Paul bokájára. A kamera olyannyira a lábakra fókuszált, hogy Caan simán elhagyhatta az ágyat, míg a jelenetet forgatták.
Az ominózus jelenet:
Reiner valójában egy sokkal „finomabb” jelenetet kreált az eredeti regényhez képest. Ott ugyanis sokkal brutálisabb volt a pillanat; Annie King írásában levágta Paul lábfejét, és a csonkot a vérveszteség elkerülése érdekében kauterizálta, vagyis kiégette. Reiner azért vetette el ezt a szörnyű részt, mert így Paul a film végén győztesként került ki az őrült nő karmaiból, és a film sem lett túlságosan erőszakos.
A horrorfilmeseknek gyakran határt kell húzniuk, amikor a képernyőn megjelenő erőszak mértékéről van szó. A túl kevés nem elég, a túl sok pedig már fétisnek számít. Reiner megtalálta a tökéletes középutat a Tortúrában. A cselekmény borzalmas, de annyira mégsem, hogy egy átlagos horrorfilm rajongónak el kellene takarnia a szemét. Ezzel a tökéletes jelenettel került a Tortúra minden idők legemlékezetesebb borzongató filmjeinek nagykönyvébe.
A képen: Greg Nicotero és Howard Berger Paul Sheldon műlábaival bíbelődik a Tortúra (1990) forgatásán.