Miért működik még mindig a Poltergeist?
Az 1982-es Poltergeist című mozi egy okosan felépített kísértetház film, mely sokkal többet nyújt szimpla rettegésnél. Üzenete ugyanolyan fontos manapság, mint megjelenésekor.
Az film története, de inkább hatása miatt lett egyedülálló a Steven Spielberg írta mozi. A film a neves rendező egy korai horror kísérlete volt. Aztán jött A texasi láncfűrészes mészárlás rendezője, Tobe Hooper, aki besegített a kísértetjárta mozi megvalósításánál.
Bár tucatnyi elmélet kering arról, hogy ténylegesen Hooper rendezte-e a filmet, hatása a film néhány sokkolóbb jelenetében tisztán érezhető. Igazából nem számít, ki lehelt életet a történetbe, egyértelmű, hogy üzenete jóval megelőzte korát, és még évtizedekkel a premier után is vonzza a nézőket.

A Poltergeist egy külvárosi családról szól, akik épp új helyre költöznek. Eleinte minden tökéletesnek tűnik, amíg a család legkisebb lánya, Carol Anne beszélgetni nem kezd a tévével. Nem sokkal később természetfeletti erők uralják el a házat, amíg elegendő hatalomra tesznek szert, hogy a kis Carol Anne-t magukkal ragadják.
A produkció súlyos családi témát hordoz magában, mivel elsősorban a kétségbeesésüket követi nyomon, amint megpróbálják visszaszerezni kislányukat. Mondhatni, a film legfőbb rémségei nem is a rettegett kísértetek, hanem a televízió, amelyen keresztül kommunikálnak. A filmben a készülék a család abszolút középpontjában áll.
A 80-as években, amikor a televíziók egyre hozzáférhetőbbé váltak, sorra jelentek meg az otthonokban. Gyakran előfordult, hogy családok összebújva a televízió körül, beszélgetés helyett inkább kedvenc műsoruk legújabb epizódját nézték árgus szemmel. A kopogó szellemhez hasonlóan a TV is fókuszpont lett, amely ahelyett, hogy a gyerekeket egy szellemvilágba repítené, az egész család figyelmét lekötötte.
Bizonyos szempontból a film azt ábrázolja, hogy a televízióhoz hasonló dolgok miként károsíthatják a családi dinamikát. A család fontos része ugyanis a kommunikáció, illetve a tapasztalatok megosztása. Az ilyen típusú beszélgetések nemcsak kapcsolatokat építenek, hanem a család egységét is erősítik.

A Freelingsék által átélt tapasztalatok a kommunikáció fontosságát tükrözik. Abban a pillanatban, amikor Carol Anne-t elrabolják, a tévét kikerül az egyenletből. Ehelyett a család paranormális nyomozókat és médiumokat használ a kommunikációs vonal kialakításához, mely Carol Anne-hez vezet. Mindez megmutatja a kommunikáció fontosságát és azt, hogy az miként képes egy családot összetartani.
A film csúcspontjában Carol Anne visszatér, de a szellemek még nem végeztek velük. Megpróbálták magukkal vinni a kislányt, és most a testvérét, Robbie-t akarják. Édesanyjuk, Diane azonban még egy holtakkal teli medencén is átverekszi magát, csakhogy megmentse őket. A családi kötelék és szeretet elég erősé teszik ahhoz, hogy felvegye a harcot az egész házat bekebelező szellemhordával.
A film utolsó jelenete tökéletesen összefoglalja a film üzenetét. A család egy motelben éjszakázik, és mielőtt lefeküdnének, apjuk, Steven, fogja a barna dobozt és kiteszi a folyosóra. Noha a mai elektronika kütyük alapvetően nem mondhatók rossznak, állandó használatuk könnyedén falat húz a családtagok közé, megszakítva közöttük az értékes kommunikációt. Ahogy fejlődik a technológia és egyre újabb kommunikációs formákat kínál, a Poltergeist üzenete még jobban betalál a mai közönség számára is. Arról beszél, arra tanítja a családokat, hogy megéri időnként kikapcsolni a tévét, letenni kicsit a telefonokat, és másképp kapcsolódni egymáshoz.
Képek: 1+2
Forrás: CBR
Címkék: poltergeist tv család 1982