Ne mondd ki a nevét! – KAMPÓKÉZ (1992), avagy egy kultikus horrorfilm nyomában!
A Kampókéz 1992 -ben kezdte meg hódító útját a filmvásznon. A természetfölötti horrorfilm Bernard Rose rendezésében készült, Virginia Madsen, Tony Todd, Xander Berkeley, Kasi Lemmons és Vanessa E. Williams főszereplésével, Clive Barker „The Forbidden” című novellája alapján.
A történet szerint egy chicagói végzős hallgató városi legendákról és folklórról készít épp tanulmányt, aminek során eljut Kampókéz legendájához, akit a 19. század végén meggyilkoltak egy gazdag fehér ember lányával való kapcsolata miatt.

A film megvalósulása egy véletlen találkozásnak köszönhető. Rose érdeklődött a történet megfilmesítése iránt, Barker pedig, aki nemrég fejezte be Az éjszaka szülöttei-t, engedélyt adott rá.
Amíg Barker története a kortárs Liverpool osztályrendszere körül forog, Rose úgy döntött, hogy a történetet áthelyezi Chicagóba, és a faji és társadalmi osztály témára összpontosít.
Barker novellája, mely szülővárosában, Liverpoolban játszódik, a szegregációról és a szegény városi területek kultúrájáról szólt. Rose-t annyira megdöbbentette a Chicago-ban elharapózó faji előítéletesség, hogy úgy döntött, Liverpool helyett az amerikai nagyvárosba helyezi a történetet. Rose felderítette a filmhez szükséges helyszíneket, és megtalálta a Cabrini Green nevű negyedet, amely az erőszakról és a magas rablási rátáról híres.
A történet amerikanizálása Kampókéz karakterét egy fajok közötti szerelmi történetté változtatta, ahol a gettó lakói a titokzatos gyilkos áldozatai. Rose azokat az embereket akarta megmutatni, akik ebben a szegényebb városrészben élnek, meg akarta mutatni, hogy ők is ugyanolyan rendes polgárok, akik naponta megküzdenek a túlélésért.

Steve Bogira újságíró szerint az egyik inspiráció az a cikksorozata lehetett, amelyet 1987 és 1990 között írt a Chicago Readernek, Ruthie Mae McCoy meggyilkolásáról. McCoy-t 1987-ben ölte meg két férfi. Az akkor 18 éves Ted Turnert és a 21 éves John Hondurast gyilkossággal, betöréssel, fegyveres rablással, valamint fegyveres erőszakkal vádolták. A szemtanúk azt állították, hogy látták, amint a két férfi ellopja McCoy színes TV-jét és hintaszékét a kora reggeli órákban, közvetlenül a halála után. Bizonyítékok hiányában a két férfi elleni vádat két év tárgyalás után megszüntették.
Rose forgatókönyve óriási figyelmet keltett a casting ügynökségeknél, Virginia Madsen és Tony Todd azonnal a tettek mezejére lépett, hogy együtt dolgozhassanak a rendezővel. Eddie Murphy volt az eredeti választás Kampókéz szerepére, de végül Todd kapta meg a szerepet, testalkatának köszönhetően.
"Mindig is szerettem volna megtalálni a saját személyes Az operaház fantomja darabomat." – mondta Todd.
Bár Kampókéz háttere ismeretlen az eredeti történetben, a színész kitalált egy háttértörténetet a filmbéli karakteréhez.
A film forgatása során csupán három napot töltöttek a Cabrini Green környékén, a többi felvétel stúdióban készült.
Kampókéz szerepében Todd megpróbált „korabeli emberként” viselkedni, anélkül, hogy túljátszotta volna a szerepet. Bob Keen-nel dolgoztak a karakter megjelenésén. Keen azzal az ötlettel állt elő, hogy Todd egy kampót viseljen, ami jelzi természetfeletti lényét. Három órát töltöttek a kampó elkészítésével. Todd azt is javasolta, hogy viseljen szemfedőt, de Keen elutasította az ötletet.

Ahhoz, hogy a film alacsony költségvetésű legyen, Rose megbízta Martin Bresson speciális effekt szakembert, hogy a hagyományos effektusokat használja. Az ő csapata volt jelen a Lánglovagok című film esetében is. Bresson tervezte meg a díszletet a máglyajelenethez, amelynél 1500 gallon propánt használtak fel.
A méheket Norman Gary irányította, aki korábban olyan filmeken dolgozott, mint például a My Girl – Első szerelem és a Sült zöld paradicsom. Több mint 200 000 valódi méhet használtak fel, és a stáb nagyrésze védőruhát viselt, hogy megvédjék magukat a csípésektől, bár mindegyikük legalább egy csípéssel gazdagodott a forgatás végére. Todd 1000 dollár bónuszt kért minden forgatás során elszenvedett méhcsípésért.
A film csúcspontjának forgatásakor, amikor Kampókéz 500 méhet zúdít Helen arcába, a méheket valóban a szájába helyezte, méghozzá egy protézis segítségével, hogy elkerülje a lehető legtöbb csípést. Garynek frissen kikelt, csípésre még nem alkalmas és nem repülő méheket kellett használnia, mivel Madsen nagyon allergiás volt a csípésekre. Fél órába telt, mire az összes méh Todd szájába került, és emlékezett rá, ahogy kiszálltak, amikor kiengedték őket a szájából.

Bernard Rose azzal az ötlettel állt elő, hogy Virginia Madsen-t hipnotizálják azokban a jelenetekben, ahol szembeszállnak Kampókézzel. Egy professzionális hipnotizőrt kértek fel, aki egy speciális kulcsszót alkalmazott, amellyel átmeneti transzállapotba helyezte Madsent.
A film a Bravo 100 legfélelmetesebb filmek listáján a 75. helyen szerepel.
Kampókéz a 8. helyre került a Bloody Disgusting „Top 13 Horrorfilmes Karakter” listáján, Tony Todd pedig az 53. helyet szerezte meg a Retrocrush "100 Legnagyszerűbb Horrorfilmes Alakítás" listáján.
Képek: TMDb
Címkék: kampkéz bernard rose virginia madsen tony todd