Sorozat ajánló- A SZÖKÉS (1-5 ÉVAD)
Nemrég véget ért A szökés, egy újabb évad zárult le, így ideje áttekinteni az eddig történteket a szériával kapcsolatban. 8 év után, hatalmas várakozást megelőzően indult útjára az 5. évad, amely által sokmindenre magyarázatot kaptunk, ám elég sok űrt is hagyott maga után.
Az első évad alaptörténete világos, Lincoln Burrows rosszkor volt rossz helyen, ezért börtönbe kerül, testvére, Michael Scofield pedig egy jól és alaposan kigondolt tervvel, ártatlanul bekerül ugyanoda, hogy megmentse tetstvérét a kivégzéstől. A Fox River fegyházban megannyi érdekes karaktert és történetet kapunk, alaposan átgondolt rendezői és forgatókönyvírói munkával, rengeteg csavarral és képtelenül izgalmas részekkel. Újszerű téma, ráadásul a készítők elérik, hogy a "rossz fiúknak" drukkoljunk. A figurák nagyon részletesek, összetettek, a színészi játék is szinte kifogástalan. Alaposan összerakott szériának ígérkezik. Az évad témája valóban maga a szökés. A második évad is szinte megegyezik az előző leleményességével, de fel-felsejlik már néhány logikátlan lépés is a készítők részéről. Ettől függetlenül hozza a szintet, kiforrnak a karakterek és az alkotók is megmutatják, nem dédelgetnek pusztán azért egy-egy szereplőt, mert közönségkedvenc, igenis ki merik írni a sorozatból, így életszerű.

Megkapjuk Alexander Mahone ügynököt, a zseniális William Fitchner személyében. A szerelmi szál is felerősödni látszik, bár kissé rideg és lassú, bár éppen ezért különleges és valódi. Az évad témája a menekülés. Sokak nagy kedvence volt az első évad és az a tapasztalat, hogy a második évad csak kevéssel maradt alul, bár ez talán Mahone ügynöknek és a sokak által kedvelt Zsebes folyamatos belső őrlődéseinek is köszönhető. A második évad tehát kiszakad a börtönből, ami pedig sokak kedvelt sorozathelyszíne volt, így kalapot kell emelni a készítők előtt, hogy nem veszített rangjából a sorozat. A harmadik évaddal már más a helyzet, hiszen egyfajta mérföldkő volt a széria életében, hiszen a rajongóknak ez az évad tetszett a legkevésbé, annak ellenére, hogy a karakterek egy része újra börtönbe került, csak éppen most egy egész más típusú fegyházba.
Itt nincsenek smasszerek, nincs rend és nincs kegyelem: egy újabb izgalmas, szinte különálló sztoriba illesztették bele a második évad lezáratlan részeit. Egy újabb börtönből kell megszöknie Michaelnek, közben régi karakterek kapnak új színt, és teljesen új szereplőkkel gazdagodik a sorozat. Lassan, de biztosan előtérbe kerül egy szervezet, az úgynevezett Cég, akiknek tagjain eleinte képtelenség kiigazodni, az egész évad már-már túl bonyolult szálakra épül, ami elég merész, tekintve az írók sztrájkját, ami abban az évben több sorozat aktuális évadát is megkurtította. A negyedik évad újra felemelkedést ígér, hiszen egy bonyolult kód, a Scylla kerül képbe, melyet Michael és barátai igyekeznek megfejteni, hogy mihamarabb biztonságban tudhassák magukat és egymást. Már az előzőt is, de főleg a 4. évadot egyre több logikátlanul elsült próbálkozás jellemzi, de a továbbra is fenntartott újszerűségét és folyamatos feszültség elnyomja a kisebb hibákat. Ez sajnos már kevésbé mondható el a legfrissebb évadról.

Az alaptörténet egy napjainkban elég merésznek mondható helyszínen, Jemenben játszódik, ám ezekbe a jelenetekbe úszik bele néhány amerikai helyszín is, ami azért lazít a feszes szerkezeten. Michael mégis él, holott eddig az ellenkezőjét hittük. Na, itt van az első kérdés. Miért változott meg a sírkövén a halálozás dátuma? Egyszerű hiba az alkotók részéről, de el lehet siklani fölötte. A legsúlyosabb hiba pedig a lustaságból adódik, mikor is az utolsó epizódban első évados felvételeket használtak a Fox River fegyházról, így a szemfülesebbek újra találkozhattak a maffiavezérrel, John Abruzzival, aki már réges-rég nem szerepelt a sorozatban. De miért? Miért nem figyeltek jobban? A válasz talán a kapkodás lehet és a megfelelési kényszer, hiszen rengeteg rajongó elvárásait kellett kielégíteni. A kapkodás és a feszített tempó úgy volt jelen szinte minden részben, mint egy kitörni készülő vulkán. Nem tört ki, nem lett miatta katasztrófa, de érződött. A részekkel és az alaptörténettel semmi probléma nem volt, sőt, minden héten egyre izgalmasabb epizódokat kaptunk. Az utolsó rész viszont maga volt a káosz. Legalábbis az utolsó 10 perc. Szinte nem is volt nemhogy évadzáró, de még sorozatzáró hangulata sem, ráadásul az egész évad magába foglalta az első 4 alapjait. A szökést, a menekülést, az ellenséges szervezetet, akikkel hőseinknek szembe kell néznie. Az emberek már ismerik Michaelt arról, hogy szinte bárhonnan kiszabadul, szinte bármilyen helyzetből kimászik, ezt próbálják meg kihasználni ebben az évadban, ebből következik, hogy egy teljesen komplex évadot kapunk. Az első évadot nehéz volna felülmúlni, talán semelyik másik évadnak nem sikerült, de tény, hogy mind az ötnek van egy igazán egyedi hangulata, ami miatt A szökés az A szökés. Mint tapasztalhattuk is, iszonyatosan nehéz volt összeegyeztetni a színészekkel a forgatást, többek között sajnálatos módon Mahone karaktere is hiányzik, valamint Sucre, Michael jó barátja sem szerepel valami sokat. A sorozat azon szériák közé tartozik, melyek a századforduló után néhány évvel indultak, megalapozva és utat törve a ma oly sokra becsült sorozatoknak, melyeket nap, mint nap nézünk.
Összességében tehát A szökés minden évadával, kiválóságával és hibáival együtt nagyon szép ívet írt le, és tartotta a szintet, tökéletesen illeszkedett a mai néző elvárásaihoz is.

Vajon lesz még folytatás? A hírek szerint nem a színészeken múlik, úgyhogy még várhatjuk a fejleményeket.
Értékelés: