„Leszarom az embereket!” – BESZÉLGETÉSEK EGY SOROZATGYILKOSSAL: A TED BUNDY-SZALAGOK (2019) kritika
Ted Bundy esete azért is hátborzongató számomra, mert ő aztán tényleg egy volt az átlagos polgárok közül. Igen, a true crime dokumentumsorozatok terén sokszor elhangzik az, hogy a gyilkosból senki nem nézte volna ki, hogy embereket öl, de például, ha az ember ránéz John Wayne Gacy-re vagy David Berkowitzra, azért náluk látszik, hogy nincs minden rendben.

Ted Bundy viszont átlagos volt. Átlagos családba született, átlagos iskolákba járt, részt vett a politikai életben, ügyvédnek készült, pszichológiából diplomázott. Igazán sok ígéretet hordozhat magában egy ilyen élet, de őt másfelé vitték a gondolatai és a tettei. Számomra ez a minisorozat azért is hatásos, mert nemcsak Bundy életére és tetteire fókuszál, hanem valahogy azt éreztem a fotelból nézve a Netflix dokuját, hogy a személye valóban ott ül velem szemben. Nemcsak a gyilkosságok, de azok brutális mivolta is ki van hangsúlyozva, ám a legérdekesebb mégis az, hogy ott kezdődik, ahol még Bundy nem akar beszélni a gyilkosságokról. Jogot és pszichológiát tanult ember volt, intelligens volt, aki tisztában volt vele, hogy amit mond, az majd felhasználható lesz ellene. Így az őt interjúztatók egy másik oldalról közelítették meg, Bundy ennek fényében pedig harmadik személyben beszélt magáról.
Itt kezdtük magunkat beleásni a gyilkosságokba, mélyebbre merülni Bundy múltjába, gondolataiba. Az elbeszélések róla, a megmenekült áldozatok, rendőrök vagy akár barátok szemszögéből valóban nem egy olyan embert festettek le, amilyen valahol mélyen volt. Viszont az intelligenciáját nem lehet tagadni, ismerte a jogot, a rendőrség működését, ezeket kijátszva tehette meg azokat a rémségeket, amiket tett. Ugyanakkor szörnyen nárcisztikus és manipulatív személy volt, viszont olyan módon, hogy valószínűleg, ha átlagemberként találkozunk vele, akkor a végén még kellemes társaságnak is mondhattuk volna.

Ugyanakkor nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy 36 nőt gyilkolt és erőszakolt meg, de volt olyan eset is, hogy az áldozatának ezek után levágta a fejét. Bundy 1974 és 1978 között volt „aktív”, kijátszotta a rendőri rendszert, kétszer szökött meg a börtönből, ám a siralomházban meg is nősült. Csak ismételni tudom magam, hihetetlenül eszes volt és ha a képességeit jó dolgokra kamatoztatja, talán ugyanúgy híres lenne ma is, csak éppen ügyvédként vagy sikeres üzletemberként. Megvolt a sármja, de minden tulajdonságát összevetve egy hihetetlenül veszélyes és félelmetes figurává vált.
Filmes szemszögből nézve remekül fel van építve a sorozat. Minden megvan benne, ami a műfajt jellemzi, beszélnek az emberről magáról, a gyilkosról, a tetteiről. Az első perctől fogva az utolsóig a fotelhoz szegezi a nézőt, mert a borzongás vagy Bundy rendkívül sokoldalú személye jó alapanyag egy dokumentumfilmhez.
Képek: TMDb
Főszereplő(k): Stephen Michaud, Bob Keppel, Kathleen McChesney, Ward Lucas, Hugh Aynesworth, Marlin Lee Vortman, Bruce Lubeck Műfaj(ok): dokumentumfilm Címkék: Beszélgetések egy sorozatgyilkossal: A Ted Bundy-szalagok, netflix, kritika, ted bundy, 2022, dokumentumfilm
Értékelés: