Felrázva, nem… - FELKEVERVE (2020) kritika
Egy házasság sosem könnyű. Amint véget érnek a mézes hetek, megszületnek a gyerekek, eltelik pár év, és a kezdeti rózsaszín felhő, izgalom, a közös jövő reményteljes képe helyett a szürke hétköznapoké lesz a főszerep. Akaratlan felváltja a bizsergést a gyerekzsivaj, a munka fárasztó mivolta és a biztos kapcsolatba lassan bekúsznak a bizalmatlanság első jelei. Mi van ha, a másik…Ez a kérdőjel indítja be Sofia Coppola új filmjének történetét, melyben apa (Bill Murray) és lánya (Rashida Jones) elindulnak a lány férje (Marlon Wayans) után, aki túlságosan sokszor utazik el üzleti ügyben mostanság.

A legendás rendező, Francis Ford Coppola lánya 1999-ben debütált rendezőként, az Öngyilkos szüzek című produkcióval. A nagy áttörés és a szakmai elismerés második filmjével, az Elveszett jelentés című mesterművel érkezett. A Bill Murray és Scarlett Johansson főszereplésével készült keserédes darab megkapta a legjobb eredeti forgatókönyvnek járó Oscar-díjat. Hatalmas kedvencem az a mozi, Murray óriási a kiégett színész szerepében, Scarlett pedig élete egyik legjobbját hozta a Japánban érzelmileg totálisan ’elveszett’ lányka bőrében.
Eltelt majdnem 20 esztendő Coppola és Murray együttműködése óta, így nagyon megörültem, amikor megláttam, hogy ez a két remek filmes ismét összedugta a fejét. Bill Murray sármja és a neves rendezőnő őszinte stílusa ezúttal is egy nagyszerű mozit képében állt össze. A kétkedő anya és feleség szerepében tündöklő Rashida Jones a legendás zenei géniusz, Quincy Jones lánya, akinek édesanyja az a Peggy Lipton volt, akinek legismertebb szerepe Norma Jennings a Twin Peaks-ben. A túlságosan elfoglalt férj, és kétszeres apuka szerepében pedig Marlon Wayans látható, akit öröm volt ismét a vásznon látni, egy kicsit komolyabb szerepben.
Sofia Coppola nálam a fentebb már említett Elveszett jelentéssel lopta be magát örökre a szívembe, annál a mozinál ugyanis kevés jobb ’lelkis’ filmet láttam. Nem csupán Japán különös világa, de az érzelmek viharos tengerén hánykolódó főszereplők ihletett játéka által lett számomra kötelező alapmű rendezése. A Felkeverve is hasonló módon talált be nálam. Igaz, nem annyira nehéz a történet drámai szála, kevésbé könnyes a hangvétele, és több sokkal benne a humor. Bill Murray 70 évesen is ugyanolyan imádnivaló, mint volt a Szellemirtók idején. Az a fajta huncut komiszság, amivel jelen van a szerepben kizárólag nála működik ennyire. Elég meglátni a vásznon, és az ember arcára örömteli mosoly ül. Noha végig viccesre veszi a figurát, monológjai, amiben a férfi és nő közötti örök viaskodást ecseteli, olyan lélektani mezsgyére tereli a filmet, ami csak nála mutat jól. Ahogy belenéz a kamerába azokkal a szomorkás szemeivel, a néző olyan pluszt kap, amivel csak kevés mozi képes megnyerni magának a nagyérdeműt.

Nem vitás, hogy ezt Sofia Coppola is remekül hasznosítja filmjében. Rég tudja már, mi fán terem a kiváló, emberi történet, így nincs semmi meglepő abban, ahogy a maga írta sztorit felviszi a nagyvászonra. A Felkeverve fele ennyire lenne jó, ha nem azok csinálták volna, akik. A történetben ugyanis alapból nincs annyi spiritusz, ami elvinne a hátán egy egész estés filmet, de Murray, Jones és Coppola kiváló hármasa kihozza belőle a maximumot.
Azt veszem észre egy ideje, hogy egyre jobban szeretem azokat a filmeket, amiben az emberi élet sűrűje kapja a főszerepet. Nem kellenek halhatatlan szuperhősök, gigászi űrhajók, vagy legyőzhetetlen űrlények. Egy remekül megírt, és ami a legfontosabb; szerethető mozi sokkal, de sokkal többre képes, mint a speciális effektek. Nem vitás, hogy néha kellenek a CGI-jal megspékelt darabok is, de hamarabb leülök ma már egy humorosra vett drámai mozi elé. Másfél óra könnyed kikapcsolódás, nagyszerű színészek, mókás pillanatok, melyek között időnként elmereng az ember az élet dolgain. Ezek alkotják Sofia Coppola legújabb rendezésének velejét, melynek láttán az ember egy kicsit elengedheti a hétköznapok szürkeségét, feloldhatja magában a munkahelyi stressz okozta feszültséget, és átadhatja magát az őszinte szórakozásnak. Mi egyebet várunk ma még egy filmtől? Én semmit, tökéletesen elégedett voltam vele.
A Felkeverve az AppleTV+ kínálatában érhető el!
Képek: TMDb
Főszereplő(k): Bill Murray, Rashida Jones, Marlon Wayans, Jessica Henwick, Jenny Slate Műfaj(ok): dráma, vígjáték Címkék: felkeverve, bill murray, rashida jones, marlon wayans, kritika, sofia coppola, dráma, vígjáték
Értékelés: