Jó az öreg a háznál! – ERŐNEK EREJÉVEL (2013) kritika
A popkultúrában évek óta hódít a retró, és valószínűleg most éljük a csúcsát, eme őrületnek. Az idősebb generáció szeretné megmutatni a fiatalabbnak, hogy az internet és a digitális forradalom előtt is léteztek remek dolgok. Manapság újra divat lett bakelit lemezeket (pontosabban vinyl lemezeket) gyűjteni, rengetegen játszanak a ’80-as évek videojátékaival, és fedezik fel a XX. század klasszikus filmjeit. A retró jó dolog, de nem szabad túlzásba vinni! Nem lehet a múltban élni, teret kell engedni az új dolgoknak, és el kell fogadni, hogy már semmi sem lesz olyan, mint húsz, harminc éve. Az Arnold Schwarzenegger nevével fémjelzett Erőnek erejével is valami nagyon hasonlóval próbálkozott 2013-ban. És a végeredmény önmagáért beszél.

Owens Seriff: Könnyen lehet, hogy most jobban félek, mint te.
Sarah: Ne viccelj! Már, hogy félhetnél?
Owens Seriff: Mert elég vért és halált láttam már. Tudom, hogy mi jön!
Szinopszis: Ray Owens, a nyugdíjhoz közelítő seriff, csendesen tengeti napjait egy Sommerton Junction nevű kisvárosban. Ez tipikusan az a fajta porfészek, ahol semmi sem történik, de egy kegyetlen mexikói drogbárónak köszönhetően hamar felpezsdül az élet a határ menti kisvárosban. A hírhedt Gabriel Cortez, emberei segítségével megszökik az FBI kezei közül, és egyedi sportkocsijával nyílegyenesen a mexikói határ felé tart. Amerre a gengszter jár, hullahegyek és vérfürdő marad utána, és az úti céljának végső állomása Sommerton Junction.
Fun fact: Ray Owens szerepét Liam Neesonnak is felajánlották, de elutasította.
Schwarzenegger politikus karrierje lecsengett, és úgy döntött visszatér ahhoz, amihez mindig is értett. Seggeket rúg szét a mozivásznon. Kár is lenne tagadni, hogy Arnienak nem ez megy a legjobban. Persze próbálkozott másfajta szerepekkel is, de a nézőknek mindig is egy bad ass hústorony lesz. Még öreg korára is! A kérdés az, hogy mennyire áll még neki jól ez a szerep, így a hatvanas évei közepén? Hiszen teljesen egyértelmű, hogy az Erőnek erejévelt az ő imázsával igyekeztek eladni. Ez volt az Osztrák Tölgy első főszerepe a Terminátor harmadik része óta, az pedig pontosan tíz esztendeje volt. Ahhoz, hogy valamiféle hitelt tudjon adni a filmnek, újra elő kellett venni a súlyzókat, és nyomni kellett néhány fekvőtámaszt. Egyszóval, formába kellet lendülnie! Az egykori testépítőnek ez nem volt túl nagy kihívás, így szerencsére nem egy púpos, pocakos, nyugdíjas seriffet kellett bámulnunk másfél órán keresztül.
Burrell: Maga döntött így. Nem akarja elfogadni az ezüstöt? Akkor ólmot kap!
Szóval Schwarzeneggerre építették az egész filmet, és ez sikerült is. Ray Owens karaktere kellemes meglepetés volt számomra. Nem egy üresfejű, egydimenziós gyilkoló gépet kapunk, hanem egy megfontolt, bölcs seriffet. Tisztában van vele, hogy már messze túl van a csúcson, épp ezért jött Los Angelesből, ebbe a kisvárosba. Ettől függetlenül, ha a helyzet úgy adódik, előtörnek belőle a régi ösztönök, és nem rest keménykezű igazságosztóvá válni.
Fun fact: A film forgatása 2011. október 17-én vette kezdetét, és 2012. február 2-án fejeződött be. Decemberben, az ünnepek miatt azonban a munkálatokat két hétre megszakították.

A történetre sem lehet nagy panasza a nézőnek. Egy random, kegyetlen drogbáró, aki bármire kész célja eléréséhez. Egy hidegvérű gyilkos, aki azt hiszi magáról, hogy megállíthatatlan. Emellett, a film akciójelenetei tényleg jók lettek! A számuk pont megfelelő, nem túl sok, így teret tudtak adni a cselekménynek és a szálak összefonódásának, és nem is túl kevés, hiszen bizonyos időközönként mindig kapunk valamit, ami felviszi a néző adrenalin szintjét! És ez itt a lényeg! Az akció jeleneknek súlya is van, nem csak ilyen mezei tét nélküli lövöldözések. Ez köszönhető részben a korhatár besorolásnak (R), a nagyszerű hangeffekteknek, és a jó rendezésnek. Az akciókat remek kameraállásokból követhetjük végig, a jó- és a rosszfiúk egyaránt hullanak, és ha valakit lelőnek, akkor bizony fröccsenek a belsőségek is, de azért nem megy át gore-ba. Azonban az imént állított kijelentésem csak részben igaz…
Fun fact: A filmet 45 millió dollárból forgatták, és világszerte 48 milliót termelt! Nem sokon múlt, hogy anyagilag elbukjon.
Ugyanis, az akciójelenetek csak kb a film feléig izgalmasak. Onnantól kezdve sem rosszak, nagyon is látványosak, csupán a hangvétele lesz egy kicsit lightosabb. A fontosabb karakterek várhatóan ép bőrrel megússzák a csetepatékat, ezt pedig a komolytalan mellékszereplőkből lehet kikövetkeztetni. Johnny Knoxville, és Luis Guzman elökörködik az egészet. Knoxville fegyvermániás karaktere egy igazán üde színfoltja lehetett volna a filmnek, de egyszerűen túlságosan debilre sikeredett. Luis Guzman viselkedése pedig a film utolsó harmadára, teljességgel röhejes, és nem a jó értelemben. A történet másik szálán megtalálható Forest Whitaker, a kiváló karakterszínész. Ő pontosan azt a remek minőséget hozza, mint amit tőle megszokhattunk, habár a karaktere nem túl komplikált.
Burrell: Ki a fasz vagy te?
Owens seriff: A seriff vagyok!

A filmet átlengi a nosztalgia. Megpróbál egy kicsit régimódi lenni, és nem akar többnek látszani, mint ami. A történet olyan egyszerű, hogy az már fáj (de ettől még működik), a rosszfiúk közül maximum háromnak van valamilyen minimális jelleme, a többi egy szót se szól, csak lövöldözik. A modern filmekben megszokott nagy csavarokra még véletlenül se számítsunk, de cserébe kapunk némi (ön)iróniát. Ez egy tipikus régimódi popcorn mozi! Csak dőlj hátra és élvezd a műsort!
Pro:
- Arnienak még mindig vannak jó pillanatai
- Remek látvány és hangzás
- Vagány akciók
Kontra:
- Knoxville és Guzman túlságosan „kilóg” a filmből
- Túl hollywoodi befejezés
- Kevés a jó egysoros beszólás
Összességében, az Erőnek erejével egy kellemes kikapcsolódás! Kissé sablonos, de valahogy mégis jó nézni, ahogy a festett hajú Arnie szórja az ólmot. A film helyszínei nagyon jó hangulatot biztosítanak, így tökéletes választás lehet egy forró nyári délutánra. Schwarzenegger rajongóknak meg természetesen kötelező.
Értékelés: