Sorozat- ajánló! Szellemjárta Anglia – The Living and the Dead kritika
A gótikus horror több mint két évszázada borzongatja a műfaj iránt érdeklődőket – kiindulási pontjának a 18. század közepi Angliát tartják. Az iparosodás és a folyamatos társadalmi ellentétek kiölték az emberekből az álmodozó romantikát. A tündérmesékbe vetett hitnek vége lett, az egyén valami sötétebbre, ijesztőbbre vágyott. 1764-ben szinte hívásra érkezett Horace Walpole regénye, Az otrantói várkastély. Ez a könyv lefektette a mára már jól ismert alapokat: titokzatos, idegen táj; egy sötét, baljóslatú várkastély és egy naiv, fiatal főszereplő.

A horror műfaja mint film elsőként hódította meg a mozitermeket. Az olyan művek, mint a Nosferatu vagy a Terror tudatosan építkeztek a gótika alapjaira. Az akkori filmgyártás nagyon sok kultikus karaktert adott a horror történelmének – habár az is igaz, hogy ezekben az alkotásokban szereplő színészeknek inkább a kisugárzása, mint a tehetsége számított. Ebből kifolyólag nem is próbálták mélyíteni a rémfilmek karaktereit.
A horror sokáig megmaradt mostoha műfajként, mígnem olyan rendezőknek köszönhetően, mint Alfred Hitchcock vagy William Friedkin, sikerült magasabb, drámai szintre emelnie a stílust. Viszont ehhez meg kellett változtatniuk, vagy egyenesen el is kellett hagyniuk az eredeti jellemzőket. Nagyon kevés alkotó mer hozzá nyúlni a klasszikus gótikához, és akkor is általában felemás a siker. A legnagyobb hiba ezen történetek modernizálásában rejlik. Manapság az elzárt közösségek és szellemjárta házak képe közel sem látszik elég hihetőnek a valódi feszültségkeltéshez.

Így volt ezzel Ashley Pharoah producer is – akinek olyan nagyszerű sorozatot köszönhetünk, mint a Life on Mars.
Mostani munkájában teljesen az alapokhoz nyúlt vissza. Történetünk 1888-ban játszódik egy angliai birtokon, aminek örököse Nathan Appleby (Colin Morgan) nemrég tért vissza Londonból új, fiatal feleségével, Charlottettal (Charlotte Spencer). A hazatérés inkább amolyan családi látogatás csak, hiszen Nathan sikeres pszichológus a fővárosban. Viszont mikor súlyos beteg édesanyja elhalálozik, hogy megmentse a farmot, Nathan átveszi annak irányítását.

A felvilágosult doktor – hasonlóan gondolkodó feleségével együtt – szeretné modernizálni a munkálatokat, ami közel sem olyan egyszerű, mint először képzelték. Nem csak az emiatt elégedetlenkedő munkások, de az egyre különösebb, megmagyarázhatatlan jelenségek is folyamatosan útjukat állják. Minden részben kapunk egy újabb természetfeletti rejtélyt, amit sikerül feloldani. Viszont az egész évadot átszövi a főszál, egy családi dráma, aminek köze lehet a végső megoldáshoz, és az egyre sűrűsödő misztikus talányokhoz.
A történet – a váratlan fordulatok ellenére – nem mutat újat a témában, viszont nagyon jól használja fel az alapokat, amikre építkezik

Az alkotók remek érzékkel választották ki ezt az átmeneti korszakot. Az iparosodás és a gőzgépek használta már kezd mindennapossá válni, ám a hajdani világ babonái és vallásossága még erőteljesen befolyásolja az emberek életét. Ez a szembenállás végigkíséri az egész sorozatot. A munkások távolságtartóan állnak hozzá az újításokhoz és gyakran keresik a megoldást a régi, bevált módszerekben. Ugyanez igaz a főszereplő párosra is. Colin Morgan karaktere (akit korábban a Merlin sorozat főszereplőjeként láthattunk), nehezen fogadja el a különös eseményeket maga körül, és azokat tudományos magyarázatokkal igyekszik megfejteni. Nagyszerűen alakítja a tragédiák és az érthetetlen titkok okozta feszültség miatt szép lassan összeomló fiatal birtokost. Charlotte Spencer szintén meggyőző és elbűvölő a férjét mindvégig támogató, de felvilágosult gondolkodása miatt egyre több ellentmondásba kerülő feleség szerepében.
A sorozat másik nagy erénye a látványvilága. A korszak autentikus bemutatása mellett a festői tájak is elvarázsolják a nézőt. A zenei aláfestésekkel kísért képek magukkal ragadnak, beszippantják az embert. A hosszú snittek miatt a tempót lassúnak érezhetjük, de a miliő megalapozásához ez mindenképpen szükséges.

Sajnos a sorozatot elkaszálták, így a második évad már nem készült el – de az elsőben kerek, szépen lezárt eseménysort kapunk. Nem minden kérdésre adnak egyértelmű választ, és az utolsó jelent továbbmutató képkockái utalnak is arra, hogy mi lett volna a második évadban, de ez egy gótikus szellemtörténetnél talán nem is tekinthető bajnak. Akit érdekelnek a természetfeletti drámák és a korszak, annak érdemes egy próbát tenni ezzel a hat résszel. Nem kell minden sarkon CGI rémséget várni, de a folyamatos feszültség és az autentikus hangulat garantálja a szórakozást a műfaj szerelmeseinek.
Értékelés: