KINGSMAN: A TITKOS SZOLGÁLAT (2014) kritika
Matthew Vaughn a remek rendező, alaposan (de pozitív értelemben) felforgatta a szuperhősfilmek világát a Kick-Ass 1. részével, majd rendezett egy összességében működőképes X-Men mozit is, Az elsők alcímre hallgató epizódot, ami részben egy eredettörténet is volt. 2014-ben pedig mozikba küldte a Kingsman című filmjét, ami nem fél attól, hogy óriási görbe tükröt mutasson az egyre sablonosabbá váló kémfilmeknek. Ugyanis a film humora valami mesteri, de mellette még további, egyedi megoldásokra is futotta Vaughntól.

A történet főszereplője egy Töki nevű srác, aki megállíthatatlanul haladna az önpusztítás felé, ám Harry Hart, a Kingsman ügynökség egyik tagja meglátja a srácban a lehetőséget, és felajánlja neki, hogy csatlakozzon ő is a szolgálathoz. Ám előtte még próbatételek várnak Tökire, miközben egy rejtélyes multimilliárdos, Valentine (Samuel L. Jackson) sorra rabolja el a híres és ismert embereket…
A történetben nincs semmi olyan, amit eddig ne láttunk volna, de mégis olyan működőképes ez a koktél, hogy csak na. Igazából, a történet nem is tartogat újdonságokat, maga a megvalósítás már annál inkább. A Kingsman ugyanis minden, csak nem egy újabb átlagos ügynökös film. Van benne hanyag elegancia, jól megsózott-paprikázott akciójelenetek, valamint baromi klassz karakterek, nem mellesleg térdcsapkodós dumák. A film bizony nem hanyagolja a korhatáros részeket, de Vaugh mégis úgy vezeti filmjét, hogy az többnyire megmarad a könnyedebb hangvétel medrében. Személy szerint kedvelem a komolyabb tónusú darabokat is, de a Kingsmannek egyértelműen ez a laza stílus áll jól. Jócskán tartalmaz tehát erőszakosabb, véresebb részeket és szituációkat is. A templomos részt külön ki is emelném, mert úgy konkrétan profi lett. Azt beszélik ilyen nagyszabású rész már egyenesen négy is lesz a folytatásban. Kíváncsian várjuk, az egyszer biztos.

A szereposztás is kiválóan sikerült. Itt van ugye főszerepben nekünk Taron Egerton (Eddie, a sas), akinek szinte ez volt a bemutatkozó filmje, hiszen elötte nem volt túl ismert arc. Hagyták is a srácot kibontakozni. Érdekes megfigyelni, hogyan lett a játékidő alatt fokozatosan suhancból igazán menő, de a szárnyait még csak bontogatni kezdő ügynök. Töki mentorát pedig nem más játssza, mint Colin Firth, aki élete egyik legjobb szerepében, egy csomó romantikus-mozi és dráma után kipróbálta magát egy új műfajban is. Elmondhatjuk, hogy jól tette, sőt még a folytatásban is visszatér, pedig erre egy igen egyértelmű jelenet miatt senki nem mert volna fogadni korábban. De feltűnik a filmben Michael Caine is, aki egy igazi színészlegenda, öröm itt látni. A film antagonistáját pedig ki más játszhatná, mint Samuel L. Jackson.

Összegezve, ugyan a Kingsman története nem tartogat sok újdonságot, de a megvalósítása már annál inkább. Matthew Vaughn úgy csinált eredeti kémfilmet, hogy közben annak minden bája, humora és szíve is megmaradt. Ilyen szempontból pedig nem várok kevesebbet a héten mozikba kerülő folytatástól, Az aranykörtől sem. Addig is, csak ajánlani tudom az első részt. Humoros, brutális, tud és nem mellesleg mer is újat mutatni a kémfilmek világában, és hát igen, pokoli stílusos. Így kell ezt csinálni.
Főszereplő(k): Adrian Quinton, Colin Firth, Mark Strong, Jonno Davies, Jack Davenport, Alex Nikolov, Samantha Zoe Womack, Mark Hamill, Velibor Topić, Sofia Boutella, Samuel L. Jackson, Taron egerton Műfaj(ok): akció, dráma, vígjáték Címkék: akció, dráma, vígjáték, 2014
Értékelés: