Megint a korrupt zsaruk-TRIPLA KILENCES (2016) kritika
Szögezzük le, hogy a rendező, John Hillcoat nem egy ügyetlen fazon. Hadd említsek csak annyit, hogy: Az ajánlat (The Proposition; 2005), Az út (The road; 2009), Fékezhetetlen (Lawless; 2012). Három különböző világ, három nagyon erős film.
Hillcoat most bejátszott egy negyedik világot, ami számomra nagyon szimpatikus volt eddig is, és a Tripla kilences a maga korrupt és nem korrupt rendőreivel, ex-kommandósaival több, mint stabil alkotás lett.

A történet középpontjában egy hadászatilag meglehetősen képzett banda áll, aminek tagjai a már említett ex-kommandósok (Chiwetel Ejiofor, Norman Reedus), korrupt zsaruk (Anthony Mackie, Clifton Collins Jr.), és egy ex-zsaru (Aaron Paul).
Egy sikeresen végrehajtott meló után megbízójuk, az orosz maffiafőnök new yorki „helytartója”, egyben felesége (Kate Winslet), nem fizeti ki őket, míg meg nem csinálnak még egy balhét. A most szerzett zsákmány semmit nem ér anélkül, amit majd ezután kell ellopniuk. Michael (Chiwetel Ejiofor) vonakodik belemenni a balhéba, így a főnökasszony, hogy nyomatékot adjon szavának, csúnyán elbánik a csapat egyik tagjával. A többiek nem akarnak hasonlóan járni, így belemennek a „buliba”. A gondok ott kezdődnek, hogy a szokásosnál több időre van szükség a végrehajtásához, ami a kiérkező rendőrök miatt jelent nem kis problémát. Kitalálják hát, hogy hogyan kössék le a zsaruk minden erejét, és hajtsák végre a rablást: tripla kilencessel. Ami rendőrgyilkosságot jelent.
Mondhatjuk, hogy orrvérzésig voltunk eddig is mocskos zsarus krimikkel, de én azt merem mondani, hogy ez mégis más. Nem egy világmegváltó darab, de a maga majdnem két óra játékidejével végig egész feszes, reális, és logikai buktatók nélküli. És ha egy forgatókönyv, meg egy rendező rendben van, az már félsiker. De hála a jó égnek, nem érte be a rendező ennyivel, és olyan színészeket szerződtetett a filmhez, akik megérték a pénzüket. (Az orosz Kate Winslet kezdetben furcsa, de hát nem lehet minden film Titanic). Jól eltalálta Hillcoat a „rutinos vén rókák” és a feltörekvő tehetségek arányát, így nem kell attól félnünk, hogy majd XY színész viszi a hátán az egész filmet. Csapatmunka van a vásznon, hibátlan színészi alakításokkal.

Plusz árnyalat, és marha nagy piros pont, hogy a filmbeli karakterek nem simán „feketék és fehérek”, azaz jók meg rosszak. A nézőre rá van bízva, hogy kivel azonosul, ami nem egyszerű. Michael (Chiwetel Ejiofor) gyermekének anyja Irina (Kate Winslet) húga, tehát nyakig benne van a maffiás cumóban, főleg úgy, hogy gyermekével tartják sakkban. És bizony egy szülő bármit megtesz a gyermekéért.
A másik oldalon ott van Chris (Casey Affleck), akinek szintén gyermeke, felesége van, és őt szemelték ki arra, hogy a tripla kilences „szenvedő alanya” legyen. Úgyhogy tisztességesen fel van adva a lecke morális szempontból. Azt azért merem borítékolni, hogy nem lesz olyan néző, aki semleges marad, és nem választ oldalt. Próbálkozni persze lehet.
Eléggé részletes képet kapunk arról is, hogy hogyan mennek a dolgok az utcán rendőrök, informátorok, drogosok között, és elgondolkodtató Chris szempontjából a nyomozótársba vetett feltétlen bizalom is. Mert hölgyek, urak, Chris társa, Marcus (Anthony Mackie) is sáros. A szó átvitt értelmében. Benne van abban a bizonyos bandában. Úgyhogy mikor odacsalja Christ a tervezett tripla kilences helyszínére rendesen fogtam a fejem.

Annak ajánlom a filmet, aki meg bírja emészteni a krimit. Gyakran vannak ugyanis problémák a nézői elvárásokkal (ami megér egy külön cikket).
Nem lövöldöznek halomra embereket 110 percen keresztül, nem robbantanak orbitálisakat 15 percenként, és nem bunyóznak 10 percenként 5 percen keresztül. A krimi tipikusan az a műfaj (szerintem), amikor LÁTSZÓLAG semmi izgalmas nem történik. Aki ezt nem bírja, annak ott a Transformers.
Mondjuk ettől függetlenül is bátran ajánlom a Tripla kilencest megnézésre, hátha ez lesz a kriminek az a fajta tálalása, ami megszeretteti a műfajt a nézővel.
Az imdb 6.3-as értékelése annyiban lehet csak hihető, hogy 6 fölött van, de nálam közel egy egésszel.
Értékelés: