Szélsőséges meghasonlás - A HITETLEN (2001) kritika
Daniel Balintról nagyon sok mindent el lehet mondani, hogy intelligens, erőszakos, borotválja a fejét, gyakran visel horogkeresztes pólót és Hitlert hősnek tarja, de ami legjobban igaz rá az az, hogy zsidó. A forgatókönyvíró Henry Bean első rendezésében egy nagyon érdekes témához nyúlt, filmje főszereplője egy olyan fiatalember, aki igazi szélsőséges, büszkén vallja magát nácinak, holott származása alapján erre senki se számítana. Danny Balint már első megjelenéskor egyértelművé teszi gyűlöletét, amikor megver egy fiatal rabbi tanoncot. Ezek után csatlakozik egy fasiszta csoporthoz, akik hamar felfedezik, hogy egy igazán különleges képességű fickó sétált be az ajtón és a figyelem központjába kerül, hogy a szervezet szószólójaként népszerűsítse beteg eszméit.

A hitetlen kőkemény gondolatokat fogalmaz meg. Láthatjuk, hogy ezek a szélsőséges neonáci csoportok mire építenek, egyszerű gondolatok, butaság, befolyásolhatóság és erőszak. Azok pedig akik kiemelkednek, hamar a saját hatalomvágyuk áldozataivá válnak. Viszont a film nem megy el kritikusan a zsidóság mellett sem, pontosabban vallást kritizálja, ami már csak az értelmetlen hagyományok betartására épül semmint a valódi hitre. A magyar cím ezért sem jó fordítás, hiszen Danny egyáltalán nem hitetlen, sőt ő maga nagyon is hisz Istenben, csak gyűlöli, úgy gondolja, hogy az emberiség rákfenéjévé tette a népét az értelmetlen terrorjaival és sanyargatásával. A főszereplő folyamatos ellentmondásban van saját magával, származásával és a gondolataival. Gyűlöli a zsidókat, viszont azokat a dolgokat, amiket beléneveltek nem tudja leküzdeni. Habár képes lenne felrobbantani egy zsinagógát, a gondolat, hogy társai meggyalázzák a Tórát mégis feldühíti. Ahhoz, hogy az őrlődést hitelesen láthassuk, kell egy erre alkalmas színész és itt jön Ryan Gosling a képbe.

Gosling még csak 21 éves volt, épphogy kinőtt az Ifjú Herkules címszerepéből máris bizonyíthatta, hogy több egy helyes, bágyadt pofinál. Tökéletes választás volt, fiatal és erőteljes, olyan aki igazán játszani akar. Az alakítása hiteles, minden gondolat az arcára van írva, a düh, a csalódottság és meghasonlás. Folyamatosan követjük és szavak nélkül is érezzük, hogy mennyire küzd önmagával. A néző pillanatok alatt kötődni tud, hozzá akármennyire is undorítóak a szavak amiket mond. Habár mindez egyedül Goslingnak köszönhető, a rendező láthatóan nem bízott a képességeiben.

És elérkeztük az első hibához. Danny folyamatos őrlődésénél, Bean úgy érezte nem elég, ha csak a főszereplője beszédes arcát látják a nézők, meg is kell mutatni mik járnak a fejében. Lírai zenével és fekete-fehér képekkel szerette volna felerősíteni az érzelmi hatást, ami így pont a visszájára sült el és átmegy az egész hatásvadász giccsbe ami nagyon elüt a film egészétől. A másik nagy probléma a forgatókönyv. Habár az tény, hogy fontos kérdések és mondatok hangzanak el az alkotásban, viszont ezek mindig monológ formájában vannak kinyilatkoztatva. Semmi természetesség nincs a párbeszédekben, egyesek elmondják a gondolataikat majd mások reagálnak rá, vagy csak egyszerűen egy vágással elintézik. Továbbá a főszereplőn kívül nincsenek igazán kidolgozott karakterek, inkább csak ötlet vázlatok, amikből lehetett volna valami. Magával Dannyvel is ez a legnagyobb gond, habár a film tele van flashbackekkel és látjuk őt gyerekként, de ott is csak azt tudjuk meg, hogy már akkor is igazi lázadó volt, de hogy miért és azt hogy később, hogyan lett ennyire radikális arról semmit. Nincs történet és nincs igazi karakterút, inkább csak megtörténnek a dolgok, míg el nem jutunk a végkifejletig ami viszont tagadhatatlanul hatásos.

A hitetlen egy érdekes film, sőt iskolákban is vetíthetnék, mert a fiatalokra erőteljes hatása lehet, viszont felnőtt fejjel, kicsit demagógnak hat. Ha nem Ryan Gosling lenne a főszereplő semmivel sem emelkedne ki egy vasárnapi délutáni Film+ választékból, így viszont bárkinek tudom ajánlani, mert a témája érdekes, a főszereplője pedig zseniális.
Ide kattintva további érdekességeket olvashatsz a filmről a Mafabon.
Főszereplő(k): Ryan Gosling, Garret Dillahunt, Billy Zane, Theresa Russell, Summer Phoenix, Joel Marsh Garland Műfaj(ok): Dráma Címkék: ryan gosling, garret dillanhunt, billy zane, henry bean, dráma, neonáci, fasiszta, zsidó, erőszak
Értékelés: