Cumberbatchxit – BREXIT: HÁBORÚBAN MINDENT SZABAD (2019) kritika
Bátran ki lehet jelenteni az elmúlt évek tapasztalatai alapján, hogy világunk, amely alig 30 éve vetkőzte le kétpólusú voltát és, amely ezzel vált véglegesen a demokrácia, a liberalizmus és a nyugati eszmék hirdetőjévé, immár újra egy paradigmaváltás küszöbén áll. Amerikában megválasztották a jelek szerint minden idők egyik leginkompetensebb elnökét, Törökországban bebörtönözték és megkínozták az ellenzéki újságírókat, Magyarországon pedig nap, mint nap két lábbal tiporják sárba a jogállamiságot és teszik zsebre az egyének a KÖZpénzeket. Ennek ellenére mindez mégis demokratikus úton, a többség helyeslésével megy végbe. Valószínűleg ez az ellentétesség az, amely a leginkább fogja foglalkoztatni egyszer a jövő gondolkodóit, ugyanakkor, mint minden a társadalmat érintő kérdésnek, ennek is van egy lefolyási ideje, amely a jelek szerint (sajnos) még jópár évig el fog tartani.

Azonban van egy esemény, amelyet dacára annak, hogy mindössze szűk 3 éve esett meg az adott társadalom (ingatag lábakon álló) többségének nagy örömére, már szinte null időponttól kezdve a kritikák kereszttüzébe került, még saját hívei által is. Ez a Brexit. Erről készült most film.
Valószínűleg sokakban felmerült a kérdés, hogy mégis mi a csudáért kell egy olyan 2016-ban bekövetkezett eseményről, 2019-re filmet készíteni, amely még csak épphogy elkezdte érzékeltetni a hosszú távú hatásait, ezzel pedig egyszersmind a valódi negatívumait. Nos, ez az első és legnagyobb pozitívuma a Brexit: Háborúban mindent szabad című alkotásnak, nevezetesen, hogy nem vizionizálva igyekszik beszélni a jövőről és von le következtetéseket az általa elképzelt világ alapján, hanem úgy hogy bemutatja, hogyan is lehet egy egyszerű szlogent harsogó reklámkampánnyal és egy morálisan megkérdőjelezhető különccel véghezvinni, egy olyan, elsőre mindenkinek nevetségesnek tűnő elképzelést, mint a Brexit.
Na, de álljunk meg gyorsan egy szóra, mi is az a Brexit? A Brexit a British és az exit szavak nemzetközileg elterjedt rövidítése, amely az Egyesült Királyság kilépését takarja, az Európai Unióból. Abból az EU-ból, amelynek tagjai közt létrejön a szabad kereskedelem, a szabad átjárás, szabad munkaerőáramlás és nem utolsó sorban a szabad gazdasági forgás is. Az EU nem csak egy közösség, melynek jó tagjának lenni, hanem egy gazdasági kohézió, amely újraelosztórendszerének köszönhetően igyekszik, minden tagállamát egyenlő gazdasági, kulturális és infrastrukturális fejlettségű szintűvé tenni. És, hogy mégis miféle indokot találtak ki a kilépéspártiak, arra hogy ezt a nagyszerű együttest elhagyják? Hát a külföldi ellenességet és a gonosz nagytőkés intézményt, amely mindent tönkre akar tenni…ismerős?
A cselekmény gyakorlatilag azon az úton vezet minket végig, hogy a kilépés mellett kardoskodó párt, minként építette át és szervezte újra magát, hogy elérhesse céljukat. Ehhez az egyik legmegosztóbb és legmarkánsabban gondolkodó emberükre, Dominic Cummingsra bízták rá a kampány kidolgozását és közvetlen irányítását. Ezen személy megformálását pedig korunk egyik legnépszerűbb és minden bizonnyal legkülönlegesebb angol színészére, Benedict Cumberbatchre bízták rá, úgy tűnik ennyi elég is.
Nem kerülgetném tovább a forró kását, a Brexit: Háborúban mindent szabad nagyon jó film lett, amely amellett, hogy szinte teljesen pártatlanul mutatja be a toryk és a whigek politikai csatározását, remek karakterek egész sorát vonultatja fel az alig több, mint másfél órás játékideje alatt és amely meghagyja nekünk nézőknek, hogy pálcát törhessünk felettük.
Ezzel pedig az történt meg, amelyre a legkevésbé számítottam, hogy a főként sorozatepizódokat jegyző direktor, Toby Haynes egy izgalmas és feszült politikai drámát tárt elénk, melynek célja a két ellentétes kampány bemutatása, összehasonlítása és nem azok populista módon való befeketítése volt. Habár természetesen egy ilyen filmnél nincs olyan, hogy teljesen pártatlan, az alkotók mégis megoldották, hogy a néző, ismereteit és előítéleteit is latba vetve maga értékelhesse a Brexit gondolatát és a kampányt magát, még mielőtt azt végül a film is megtenné.

Egy feszült és izgalmas politikai dráma nyilván nem működne jó színészek nélkül, nos a Brexit: Háborúban mindent szabad ezen téren sem vall kudarcot. Benedict Cumberbatch egy alapos átfazonírozás után, olyan impulzív természetességgel játssza el a saját morálja szerint élő és cselekvő, öntörvényű és zsarnokoskodó zsenit, hogy egy pillanatra sem bírjuk levenni róla a tekintetünket. Egyszerűen viszi előre a filmet és mivel szinte végig őt láthatjuk az alkotás bő másfél órás játékideje szinte egy pillanat alatt pereg le. A mellékszereplőgárda is kimondottan jól asszisztál a film hangulatvilágához és nem utolsó sorban Cumberbatch alakításához. Jól eltalált arcok és karakteres, karizmatikus figurák ők, akik nem csak szájtátva hallgatják Cummings utasításait, de nem egyszer remekül reflektálnak is rá. Egyszóval életszagúak lettek a figurák, amely tovább erősíti az alkotás „pártatlankodó” hangvételét.
Dicséret illeti még Toby Haynes rendezőt a kifejezetten erőteljes zenehasználatért, a remek vágásokért, illetve a stílusos és szórakoztató „feliratozásokért”. Technikai oldalról is dinamikát visznek a cselekménybe, amelynek így megvannak a kiemelkedően erős pillanatai.
Annak ellenére, hogy HBO TV filmről beszélünk a szűkebbre szabott költségek csak nagyon ritkán észlelhetőek, ugyanakkor sosem zavaróak. No persze maga a műfaj, vagy a témaválasztás sem igényelt volna különösebben nagy büdzsét.
Sajnos azonban a Brexit: Háborúban mindent szabad sem lett egy tökéletes alkotás, de szerencsére két főbb hibája is inkább csak szőrszálhasogatás. Egyrészt a főhőssel kapcsolatos szimbolika, kissé erőltetett volt, pláne, hogy a történet során többször is előkerült, illetve a film végi kiírásoknál egy az addigi hangvételtől elütő, eléggé populista utalást láthattunk Trumpra és megválasztásának körülményeire, de hát annyi baj legyen.
Az HBO ismét nagyot ütött és elhozta nekünk már január végére az év egyik legjobb alkotását. Habár kétségtelen, hogy a Brexit: Háborúban mindent szabad nem lesz zajos siker, ugyanakkor tipikusan az a fajta alkotás, amelynek egyszer még sokkal nagyobb népszerűsége lesz, mint ma. Mindenkinek csak ajánlani tudom, ugyanis csak szökőévente készül ilyen átgondolt és összeszedett alkotás a műfajban.
Képek: IMDb
Még több részlet a film Mafab oldalán olvasható!
Főszereplő(k): Benedict Cumberbatch, Oliver Maltman, Lee Boardman, Jay Simpson, Mary Antony, Michael Burhan, Heather Coombs Műfaj(ok): dráma, történelmi, politikai Címkék: dráma, benedict cumberbatch, brexit
Értékelés: