Sorozatajánló – WATCHMEN (2019) kritika
1985-ben a DC megszerezte a Charlton Comicstól jó pár ismert karakter tulajdonjogát. Alan Moore a képregény punk-fenegyereke egyből le is csapott rájuk, hogy a különleges krimi hangulatú történetében felhasználhassa a figurákat. Az alapkoncepció arra épült, hogy egy gyilkossági nyomozáson keresztül építi le a szuperhős mítoszt és a figurák személyiségét. A DC szerkesztőjének Dick Giordano-nak tetszett az ötlet, de félt, hogy a drágán megszerzett karakterek használhatatlanná fognak válni, így meggyőzte Mooret, hogy alkosson egy saját világot egyedi hősökkel, akiknek a külseje mégis egyértelművé teszi melyik híresebb figurára utalhatnak. Az írónak tetszett az ötlet és a zseniális rajzolóval Dave Gibbons-szal összeállva megalkották a világ legismertebb képregényét, a Watchment. A széria amellett, hogy létrehozott egy izgalmas alternatív világot és egy emlékezetes szuperhős csapatot, fordulatos lett és tartalmas. Nem félt politizálni, filozófiai kérdéseket feltenni és megkérdőjelezni a jó és gonosz közötti egyértelműnek tűnő különbséget. Nem véletlen, hogy az első filmfeldolgozásra 2009-ig kellett várni és eléggé meg is osztotta a rajongókat. Nemrég pedig a Losttal és A hátrahagyottakkal ismertséget szerző Damon Lindelof hozta el az HBO-ra a saját értelmezését egy folytatásnak megfelelő sorozat formájában.
2019-ben járunk pontosan 34 évvel a New Yorkot ért támadás óta. Nixont leváltották és azóta is Robert Redford az elnök. Tulsában 3 évvel a sorozat eseményei előtt történt egy összehangolt támadás a rendőrök ellen, aminek következményeként minden rendvédelmi dolgozó maszkot hord és titkolja a személyazonosságát a közvélemény előtt, sőt bizonyos magasabb beosztású nyomozók még egyedi ruhát és álnevet is használnak, mint korábban a szuperhősök. Az események középpontjában Angela Abar alias Night Sister áll, akinek ismét szembe kell néznie a korábban őt is megtámadó rasszista terrorszervezettel, a Rorschach maszkot viselő 7. lovasezreddel.

Egyvalamit érdemes tisztázni ez elején, Lindelof elképesztő nagy Watchmen rajongó, aki kismilliószor olvashatta a képregényt. Ez biztos, hiszen a sorozat tele van apróságokkal, finom utalásokkal az eredeti műre, nevek, számok, beállítások bármi lehet utalás vagy akár jel is… Igen Moorehoz hasonlóan Lindelof is folyamatosan előreutalgat a megoldásra finom eszközökkel és szimbólumokkal, melyeknek a csak a végén lesz értelme, vagy egy második újranézésnél.
A sorozat első két része még inkább csak hangulatfokozó, felületesen bemutat egy világot és megalapozza a rejtélyt. Itt egy kicsit még bizonytalannak érezni az egészet. Egy-két érdekes mellékszereplőn kívül még nem kapunk sokat. A 3. résztől viszont elkezdi a sorozat visszavenni a tempót és bemutatni a szereplőket. Majdnem mindenki kap egy külön epizódot, amik iszonyatosan jól össze vannak rakva. Nagyon szépen mutatják be a karaktereket, rendezés szempontjából nagyon látványosak különösen a hatodik epizód, ami minimális vágást tartalmaz. Nagyszerű színészek, jól megírt karakterek és mindezt úgy, hogy szépen követi a Moore-i hagyományokat. Nem kapunk Zack Snydert idéző látványos verekedéseket, sőt ha történik is valami nagyobb akciójelenet annak is csak a végét látjuk. Habár kapunk erre is egy finom kritikát méghozzá az American Hero Story című sorozat keretében, mely a szérián belüli széria. Ez egyszerre utalás a látványos és erőszakos szuperhősfilmekre és az eredeti képregényen belül futó kalózos sorozatra, mely folyamatosan reflektált az eseményekre.

Míg 10 évvel korábban Zack Snyder bemagolta és ledarálta, Lindelof értelmezte is a feladott leckét és a saját szavaival, de az eredeti mű stílusában mondta azt vissza.
Akkor hol van a de? Mert sajnos van. Ott kezdődik az egész, hogy Lindelof a felelést a J.J. Abrams iskolában tette meg. Damon sokmindenről akar beszélni, rasszizmusról, szerelemről, a múlt bűneiről, de mindezt felületesen teszi. Mindent leegyszerűsít, hiába kapunk nagyon jó, karakter centrikus részeket ezek igazából nem vezetnek sehová. A legtöbb bemutatott szereplőnek nem is lesz célja a végjátékban, ha nem lennének ott a végén fel sem tűnne senkinek a hiányuk.
A másik nagy probléma maga a rejtély. Nagyon hosszan és sejtelmesen van felvezetve és mikor kiderül a megoldás pukkan egyet a lufi, durranás helyett. Az utolsó részek előtt megkapjuk a kissé szájbarágós (viszont pokolian jó összerakott) magyarázó részt és rájövünk, hogy végig át lettünk verve egy elefánttal a szobában.

Amire viszont nem lehet panasz az a színészgárda. Regina King igazán hiteles a kemény szuperrendőr szerepében. Vagány és dögös, sajnos a karaktere ennél többet nem kap annak ellenére, hogy elsőre nézőpont karakternek tűnik. A színésznő erős alakítása viszont ellenpontozza a kidolgozatlanságot. Jean Smart játssza Laurie Blaket, aki fiatalon a Selyemszellem volt, de mára FBI nyomozóként tevékenykedik. Az ő karaktere változott legtöbbet a képregényhez. Megvetett apjához hasonlóan cinikus lett és fanyar. Smart lubickol a szerepben, látszik hogy nagyon élvezi a kemény Piszkos Harry stílusú nyomozót. A sorozat első meglepetése Tim Blake Nelson, aki amúgy maga is tulsai születésű így az akcentusa teljesen autentikus. Ő játssza a Looking Glasst, aki elsőre egy Rorschach parafrázisnak tűnik, de ahogy halad a sztori sokkal érdekesebb figurává válik Walter Kovacsnál. Nelson visszafogott, de mély játéka és a karakter izgalmas háttere miatt különösen szomorú, hogy a sorozat végére mennyire elsikkad a szerepe. A másik meglepetés pedig Jeremy Irons, aki lehengerlő Adrian Veidt vagyis Ozymandias szerepében. Irons amellett, hogy látványosan élvezi a szerepet, nagyon sok apróságot tesz hozzá, amivel egyedivé teszi. Az ő szála a legrejtélyesebb és a legszórakoztatóbb az egész sorozatban.

A Watchmen egy nagyon jól összerakott és látványos sorozat, mely szépen és kereken le van zárva. A nagyszerű elődhöz szeretne felemelkedni mélységben, csak sajnos erre nem képes. Egy jó történet profi elmesélése, felületesen kezelt mondanivalóval és hollywoodivá butított filozófiával, így a sorozat egyszerre válik egy izgalmas, mégis felesleges folytatássá. Watchmen rajongóknak mindenképp kötelező, hiszen tele van izgalmas utalásokkal és végre látható mozgóképen az New Yorkot elpusztító óriás tintahal.
A sorozat teljes évada elérhető az HBO Go oldalán ide kattintva.
Ide kattintva pedig érdekességeket olvashattok róla a Mafabon.
Képek forrása: IMDb
Gyártási év: 2019
Rendező(k): Nicole Kassell, Stephen Williams, Andrij Parekh, Steph Green, David Semel, Frederick E.O. Toye Író(k): Damon Lindelof, Nick Cuse, Lila Byock, Christal Henry, Carly Wray, Cord Jefferson, Claire Kiechel, Jeff Jensen
Főszereplő(k): Regina King, Jeremy Irons, Tim Blake Nelson, Jean Smart, Yahya Abdul-Mateen II, Louis Gossett Jr., Hong Chau Műfaj(ok): akció, dráma, sci-fi Címkék: watchmen, hbo, alan moore, dave gibbons, damon lindelof, sorozat, képregény, szuperhős, kult
Értékelés: