A pagony titkai - AZ ERDŐ (2020) kritika
Harlan Coben amerikai regényíró 2007-ben megjelent azonos című könyvét ezúttal a Netflix adaptálta képernyőre, méghozzá lengyel színészekkel és stábbal, egy hatrészes minisorozat formájában.
Az erdő történetében a múlt és jelen eseményei keverednek, egy a széria végéig kitartó párhuzamosan futó narratíva mentén. Főszereplőnk egy Pawel Kopinski nevű férfi, akinek tinédzserkori visszaemlékezéseit is nyomon követhetjük, amik többek közt egy ifjúsági táborban játszódnak a kilencvenes évek közepén.
Sorsfordító időszak volt ez anno a férfi életében, hiszen az ezen az erdős helyszínen történt események egész további életére kihatással vannak. Gyilkosságok történtek a táborban, néhány diáknak pedig nyoma veszett, köztük volt Pawel húga, Kamila is. A jelenben játszódó történetből kiderül, hogy hősünk ügyészként dolgozik, akit egy nap megkeres a két nyomozó, hogy azonosítson egy holttestet, mert a halott férfi pár bizonyíték alapján ismerhette Pawelt. Az ügyész ekkor felismerni véli benne 25 évvel korábban – a Kamilaval egyazon este folyamán - eltűnt diáktársát, Arturt.

(F)
A sztori felütése nagyon ígéretes, és el kell mondanom, hogy a széria egésze is egy korrekt munka lett. Mindkét idősíkon belecsöppenünk egy rejtélybe, aminek megoldása végül a jelenben lesz megoldva, mivel Pawel szeretné többek közt azt is megtudni, hogy mégis, mi történt húgával, és ehhez újbóli indikátorként szolgál a tény, hogy az egykoron szintén eltűntnek nyilvánított Artur egyszer csak előkerült.
Az erdő című minisorozat esszenciális részét a karakterek adják. A Pawelt alakító Grzegorz Damiecki nagyszerű választás volt az ügyészként dolgozó Pawel szerepére. A színész szomorú szemeiben ott van minden fájdalom, amit az élete folyamán elszenvedett. Ő egy tragikus hős, akinek az a sorsa, hogy folyton a veszteség rémével nézzen farkaszemet, hiszen mindenkit elveszít, aki közel áll hozzá. A történet elején már özvegyként ismerhetjük meg, mivel felesége súlyos beteg volt és pár évvel korábban hunyt el. Húgát elveszíti, később pedig anyja is elhagyja őt, de ekkortájt még gyermekkori szerelme is kilépett az életéből. A szériában nem csupán magánéletében következik be változás, de ügyészi munkája során szintén problémákba ütközik, hiszen egyik ügye miatt zsarolják is.
Egykori szerelmével, Laurával szintén összehozza a sors egy véletlennek köszönhetően, akivel aztán közösen próbálják kideríteni, hogy mi történt anno a táborban, illetve azt, hogy ki ölhette meg egykori iskolatársukat, Arturt.

(F)
Az erdő narratívája lassan csordogál, de végig fenntartja az érdeklődést, hiszen folyamatosan kapjuk az új infókat, amik által közelebb kerülhetünk az igazsághoz. A szereplőkkel együtt mi nézők is egymás mellé rakhatjuk e rejtélyes kirakós egyes darabkáit. A párhuzamosan haladó idősíkokban tanúi lehetünk annak, hogy a fiatalabb Pawel (Hubert Milkowski) is próbál fényt deríteni a titkokra.
Mivel a sorozat egyes idősíkjai 25 éves különbséggel vannak megjelenítve, ezért az alkotók némileg megpróbálták színeiben és filmezési technikájában is elkülöníteni a korokat. A kilencvenes években játszódó képekben főként nosztalgikusabb színekkel operál, illetve inkább a steadicam, az ide-oda mozgó kamerakezelés a jellemző, ezzel is lendületesebb képet adva a fiatalságot bemutató jeleneteknek, míg a jelenben játszódó képsorok esetén többet használják a statikusabb kameraállásokat (nem nélkülözve persze a steadicamet sem), illetve inkább a szürkés-kékes, komorabb színek képviseltetik magukat.
Az 1994-es jelenetekben megismerjük a korabeli lengyel érát, ahol még a szülők felügyelik kamasz gyermekeiket a táborban, akik retro muzsikára buliznak. Nem mellesleg az a korszak, ahol még kézzel fogható módon jelen van a zsidógyűlölet, a táborban történt események hatása ugyanis egy zsidó családra sújt le. Mivel kell egy bűnbak, ezért Goldsztajnék tökéletes célpontjai ennek. Az ügyész Pawelnek jelenünkben pedig ugyanolyan harcot kell vívnia, mint egy ilyen pozíciót betöltő személynek, lavíroznia kell a törvények útvesztőjében, hogy megtalálja a helyes utat, miközben személyes támadásoknak, így zsarolásnak van kitéve, sok esetben azért, mert megkérdőjelezhető munkamódszerei vannak.

(F)
Ha negatívumot kellene mondanom, az mindenképpen a történet egy pontján bekövetkező hiteltelenség vagy inkább írói baki. Pawel gyanúba keveredik ugyanis Artur meggyilkolása kapcsán, mert a rendőri szervek egy olyan egyértelmű bizonyíték felett siklanak el (konkrétan egy kamerafelvétel lekérése), ami azonnal tisztázná Pawelt a gyilkosság gyanúja alól. Persze ebben az esetben ez a szál még azelőtt véget érne, mielőtt elkezdődne, így ezt a konfliktushelyzetet a film utolsó harmadáig nélkülözni kellene, ugyanakkor megoldása egyértelműen bizonyítja, hogy a nyomozók nem végeznek jó munkát a történetben, mert végig rossz nyomon jártak.
Nagyon másba viszont nem szeretnék belekötni, mert tényleg egy igényesen megalkotott, karakterorientált történetvezetésű sorozatról beszélünk, ahol minden részben kapunk valami új információt, ezzel is közelebb kerülve az igazsághoz. A készítők egészen az utolsó részig képesek fenntartani az érdeklődést, és meglepni minket a végkifejlettel, amely mintegy revelációként hat a nézőjére.
Az erdő a Netflixen látható magyar szinkronnal és felirattal!
Kiemelt kép
A sorozat Mafab oldala
Értékelés: