Veszedelmes vizeken - A KARIB- TENGER KALÓZAI- A VILÁG VÉGÉN (2007) kritika
A második rész végére a gyanútlan nézőben annyi kérdés gyűlt fel, hogy lecsapolásához pontosan egy olyan (tervezett) fináléra volt szükség, amilyet a rendező és csapata az orrunk elé tuszkolt. Spoiler! Mindenki életben marad a második rész végén, hogy a harmadikban méltó jó/rossz lezárást kaphasson. Igen, még a jó öreg Jack is túléli a tengeri háziállat nyálkás gyomrát (igazi „modern” Pinokkió) és a kis csapat legfőbb célja lesz előásni a kapitányt akár a világ végéről is… szó szerint.

A rendezői széket ismételten Gore Verbinski foglalja el és a szereplők is hiánytalanul tiszteletüket teszik (Johnny Depp, Geoffrey Rush, Orlando Bloom, Keira Knightley), pár új arccal bővülve (Keith Richards, Yun-Fat Chow). A tábla áll, a bábuk mozognak. A trilógia kibontakozik, hogy új mélységekbe rántsa karaktereit. A hangulat mérföldekkel sötétebb, mint eddig valaha, ez már nem csupán Johnny Depp jutalomjátéka és a fecsketetoválásos kalóz nem menti meg a komor hangulatot. Komoly érzelmi viharok dúlnak szárazon és vízen. Elizabeth és Will szerelme a csúcspontjára jut, végre bepillantást nyerhetünk a kalózok életébe, mert bizony nem csak fosztogatni meg gyújtogatni tudnak ész nélkül. Mindenki eljut a végpontjához, hogy elbukjon, vagy újrakezdhesse. Ez alól Sparrow sem kivétel, bár az ő élete sokkal egyszerűbb, mint a többieké együttvéve. (Ő tényleg csak fosztogat meg gyújtogat, ördögi vigyorral a képén.)
A harmadik film egyes részeit A Karib-tenger kalózai: Holtak kincse helyszíni forgatásának idején vették fel, amely hosszadalmas munka 2006. március 1-jén fejeződött be. 2005 júliusában, a második rész produkciós szünetében megerősítést nyert, hogy Chow Yun-fat fogja alakítani Szao Fenget. Augusztusban már a szingapúri díszletben folytatták a munkát. Mivel Szingapúrról nincs sok feljegyzés így a készítők úgy döntöttek, az azonos korú kínai és maláj városok expresszionista stílusában alkotják meg. A város dizájnját Verbinski egyben a gyógyfürdő-kultúra egyfajta paródiájának is szánta, ennek szellemében a díszletek között gombákat helyeztek el. E természetességnek megfelelően, Szao Feng fürdőházának padlólapjait kézzel vágták, s a nedvességet is ténylegesen megalkották, több gallon víz és a forgatáson a megvilágításhoz használt felszerelés segítségével.

Keith Richardsot, akiről Depp a karakterét mintázta és a filmben Jack apját alakítja eredetileg a Holtak kincsében is szerepeltetni szerették volna, de nem fért bele a történetbe, ennek ellenére kis híján a harmadik részből is kimaradt egy sérülés miatt, amit akkor szerzett, amikor leesett egy pálmafáról. Végül Verbinski talált egy megfelelő időpontot így a zenész forgathatott… részegen. A forgatás 2007 január 10-én fejeződött be és az eredeti összevágott alkotás három órás lett. Húsz percet lecsíptek belőle, noha Jerry Bruckheimer producer kitartott álláspontja mellett, hogy a hosszú játékidő szükséges a végső összecsapás megfelelő hatásához és kibontakozásához. Hans Zimmer szerezte a kísérőzenét, ahogy tette azt az előző rész esetében is. Nyolc új motívumot komponált, köztük új szerelmi főtémát A világ végén soundtrackjére. A filmzene nagyszerű western stílusú tételében (Parlay) a rendező, Gore Verbinski gitárjátékát hallhatjuk.
A filmek egyébként nem is állnak messze a valóságtól, a harmadik epizódban nagy szerephez jutó kalóztanács valóban létezett, a 17.-18. században és a tisztességes (feltéve, ha kalózok közt lehet ilyet mondani) A Part Bajtársai volt. A kalózok és a csempészek között létrejövő igen laza szövetségként kell ezt értenünk. Valamint emlékezhetünk, bár leginkább az első részben jutott nagyobb szerephez a „kalózeskü” boncolgatása, ami (ahogy a filmben is elhangzik) valós eredetű dolog. Morgan és Bartholomew esküje. Morgan fosztogatóként tett szert ismeretségre, míg Bart egy egyszerű mezei kalóz volt, semmilyen kimagasló képesség hiányában. Meg kell jegyezni, hiában hozzájuk köthető az eskü használat a legénység körében, személyesen az úriemberek nem találkozhattak, mert Előbbi 6 éves volt mikor utóbbi elhunyt.
Ami a számokat illeti: 300 millió dollárból készült a film, így tartja a világ legnagyobb költségvetésű filmjének rekordját. 963 millió összbevételt produkált. A pontos játékideje 168 perc. 2008-ban két Oscar jelölést is kapott a film, a legjobb maszk és legjobb vizuális effektusok kategóriában. Azonban a kritika és a negatív vélemények sem kímélték a filmet. Ugyan ebben az évben Orlando Bloomot jelölték Arany Málna díjra is a legrosszabb férfi epizódszereplő körben. A felmerült kritikák többsége a bonyolult cselekményt szólja meg, amit írjunk alá, hogy jogos, hiszen Jack sosem volt egyszerű eset. (Talán még a vontatottságot társítanám a bonyolultság mellé, gondoljunk csak Sparrow képzelgésére mikor önmagával vitatkozik.)
Elismerésben is volt azért részük bőven, a People's Choice Awardon a Legjobb Film és a Legjobb Harmadik Rész díját kapta, valamint ugyanitt Keira Knightley-t és Johnny Deppet megjutalmazták játékukért. Ekkorra már olyan népszerűség övezte a kalóz kalandot, hogy nem volt meglepő mikor Monopoly, egyedi sakk, sőt még a második részben megismert Hazug Kockája játék is szélesítette a marketinget.

Anno Verbinskitől kaphattunk egy nyilatkozatot, miszerint ez volt az utolsó rész, mint tudjuk ez nem igaz, sőt egyre közeleg a bemutató, ami talán felveszi az eredeti trilógia hangulatát és ott folytatja ahol eredetileg kellett volna neki.
A fentebb említett negatívumokat leszámítva, még több komorsággal, ugyan de azt kaptuk, amire vártunk. Humor, dráma és kaland egyszerre mozog a színpadon, nyakon öntve romantikával és szerelemmel, mert anélkül nincs mozi.
Főszereplő(k): Johnny Depp, Geoffrey Rush, Orlando Bloom, Keira Knightley, Jack Davenport, Bill Nighy, Jonathan Pryce, Lee Arenberg, Mackenzie Crook, Kevin McNally Műfaj(ok): kaland, misztikus, fantasy Címkék: kaland, misztikus, fantasy, johnny depp.keira knightley, orlando bloom, 2007, karib-tenger kalózai
Értékelés: