Vicc, poén nélkül! BATMAN: GYILKOS TRÉFA kritika
A DC eddig elég sikertelenül próbálta behozni a Marvel szárnyalását a mozi világában. Viszont sorozatos és rajzfilm fronton megkerülhetetlen érdemeket szerzett. A Warner Brothers Animation folyamatosan ontja magából az egyre jobb minőségű szuperhős rajzfilmeket és végre elérkeztünk oda, hogy elkészítették az első R besorolású alkotásukat is.
Ahhoz hogy megértsük, miért is volt olyan fontos a Gyilkos Tréfát magasabb korhatár besorolás szerint megalkotni, érdemes lesz megnézni a magát az eredetit is.

A képregényt, az angol fenegyerek Alan Moore írta 1988ban. Egy évvel a Watchmen után. A korábbi munka hatását érezni is rajta. Maga Moore nem volt soha megelégedve vele, ennek ellenére hamar kult státuszba került. A történet egyszerű, Joker elrabolja Gordon felügyelőt, hogy bizonyítsa elméletét, miszerint egy rossz nap elég ahhoz, hogy egy normális ember megörüljön. A képrgény két idősikon fut. Az egyikben láthatjuk Jokert és az utána nyomozó Batmant, a másikban a Bűn Bohócának megszületését ismerhetjük meg.
Magyar kötődése is van a képregénynek, hiszen ez volt az első Batman füzet ami megjelent itthon. Én gyerekként szinte rettegtem tőle. A történet bizarrsága és Brian Bolland szürreális rajzai, nehezen emészthető kontrasztot hoztak létre még egy felnőtt embernek is.

Mark Hamil, aki ugye Luke Skywalker után csak, mint szinkron színész tudott igazán érvényesülni, nagyszerű Jokerként bizonyított évtizedekig. Miután visszavonult, kijelentette, hogy csak akkor hajlandó újra, hangját adni Batman nemezisének, ha ezt a Gyilkos Tréfában teheti meg. Elindult egy facebook, kampány melyben a rajongók követelték a Warnertől, az adaptációt.
Meg is lett az eredmény. Bruce Timm az 1992-es Batman The Animated Series alkotója, szintén beállt a kampány mögé és lett később a film producere is. A forgatókönyv megírására a zseniális és ”díjmilliomos” képregény szerzőt, Brian Azzrellot kérték fel. Minden adva volt, hogy ez az alkotás a mozgóképen is kult státuszba emelkedjen. Sajnos azt kell mondjam, nem sikerült.
A film egyik nagy hibája, a bátortalanság. Itt lett volna a lehetőség a Warnernek valami újjal próbálkoznia. Látszik a költségvetés hiánya is, az animáció darabos és lassú, ami talán nem lenne baj, ha megpróbáltak volna valami más, szürreálisabb stílust és ha nem pakolták volna tele akció jelentekkel. Az akadozás mozgás közben látszik meg igazán, így az verekedések is látványos helyett inkább röhejessé válnak. Lehetett volna ezt kompenzálni, erre az internet a legjobb példa, hiszen egy rajongó készített a filmhez egy hangulatos fantrailert, jóval képregényhűbb animációval.
A másik nagy probléma a történetvezetés. Az eredetit sok negatív kritika érte, a Barbara Gordonnal való kegyetlen bánásmód miatt. Ezt rajzfilmben úgy próbálják kompenzálni, hogy kap egy hosszabb bevezetést. A cél valószínűleg az lehetett, hogy közelebb kerüljünk a karakterhez, de ez inkább a visszájára sült el. Az első fél óra olyan mintha egy teljesen különálló történetet kapnánk. de sem a cselekmény sem Batgirl nem ad annyit, hogy ez érdekessé váljon. Karaktere sablonosra sikerült, nem lett több egy tipikus női mellékszereplőnél.

A fő sztori szálat próbálták hűen visszaadni, némelyik jelenet egy az egyben a képregényből lett átemelve. Viszont olyan elemekkel tűzdelték meg, például Batman folyamatos verekedésbe torkolló nyomozása, amik kizökkentetően hatnak a szürreális élményből és tompítják a történet erős szimbolizmusát. Legfőképpen a végén észrevehető, ahol kapunk egy plusz jelenetet, ami visszarántja a nézőt az eredeti befejezés utáni sokkból.
A korhatár besorolás pedig inkább hat reklámfogásnak. Egy-két merészebb holttesten kívül nem sokat mertek itt sem bevállalni. Gordon kínzásából, elég keveset mutatnak és amit igen, az még bőven belefért volna a PG 13 keretei közé.
A film vitathatatlan pozitívumai viszont a szinkronszínészek. Az ”ezer hangú” Tara Strong, jóval visszafogottabb, de egyszerű karakteréhez, pont is illik. Batman szerepében visszatér Kevin Conroy, aki a rajzfilmsorozatban volt évekig a Sötét Lovag hangja. A korábban említett Hamil, pedig hátborzongató mint mindig. Végig viszi a showt. Már csak miatt érdemes végignézni Joker tombolását.
Összességében a film nem rossz, csak nem jobb egy gyenge közepesnél. Hatalmas kihagyott ziccer. Inkább csak azoknak ajánlanám, akik nem ismerik a képregényt, nekik talán adhat valami újat, de a maximális szórakozás eléggé kétséges.
Főszereplő(k): Kevin Conroy, Mark Hamill, Tara Strong Műfaj(ok): Akció, animációs, Fantasy, Krimi Címkék: Akció, animációs, Fantasy, Krimi, Képregény, Batman, Geek, Mark Hamill
Értékelés: