A világ tavaly - 2020: LEGYEN MÁR VÉGE! (2020) kritika
A tavalyi év több szempontból is emlékezetesre sikeredett, úgy is fogalmazhatnék, hogy a 2020-as év egy Black Mirror epizódnak is elmehetett volna. Valószinűleg Charlie Brooker is ezen az állásponton lehetett, mikor nekilátott elkészíteni jelen írásom tárgyát. Egyébként Brooker az előbb említtet Black Mirror (idehaza Fekete Tükör) széria atyja, és a tavalyi évről nemes egyszerűséggel kijelentette, hogy 2020-nál nem lehet abszurdabb részt rendezni, így inkább elkészített egy 70 perces áldokumentum filmet, amelyet nem kevés szatírával öntött nyakon. Hiszen a valóságnál nem lehet jobbat alkotni.
A Netflix legújabb alkotásának a középpontjában értelemszerűen a tavalyi év áll. Az áldokumentum film január elsejétől egészen decemberi 31-ig mutatja be a történéseket különböző személyek szempontjából. Van itt politikus, tudós, történész, milliárdos, átlagember, konteó hívő, viselkedéspszichológus, riporter, influenszer, valamint királynő. Ők reflektálnak az olyan eseményekre, mint az ausztráliai tüzek, a klímaváltozás, a Brexit, az amerikai elnökválasztás, vagy a Black Lives Matter-tüntetések és rendőri túlkapások, no meg a Covid!

A készítők kimondottan díszes gárdát verbuváltak összes, ugyanis olyan színészek bukkannak fel az alkotásban, mint Hugh Grant, Samuel L. Jackson, Lisa Kudrow, Tracey Ullman, Joe Keery, Diane Morgan, Cristin Milioti, Leslie Jones, valamint Laurence Fishburne. Mindenki kiváló, ám Diane Morgan, Cristin Milioti és Hugh Grant egyértelműen ellopják a showt. Morgan szuperül hozza az átlagpolgárt, akinek a valóság összemosódik a fikcióval, és a karantén alatt mély depresszióba esett. Cristin Milioti pedig tökéletes alakítja az összeesküvés-hívők minden típusát, aki mindent is elhisz, amit az interneten elolvas. Hugh Grant, mint történelemprofesszor brillírozott, bár néha keverte a valóságot a Trónok harcával és a Star Wars-szal, ám minden megszólalása aranyat ért, emellett az elmúlt években ez az alakítása volt a legkiemelkedőbb. Szóval már csak miatta is érdemes megnézni a filmet.
Charlie Brooker legújabb alkotás azért persze nem lett tökéletes, mivel az amerikai szál sokszor elnyomta a többi történést, emiatt a 70 perces játékidő is kevésnek érződött. A 2020-as bejrúti robbanás például csak egy snitt erejéig szerepelt a filmben, a stúdiók kontra mozik harca pedig teljesen kimaradt a történetből, ahogy a folyamatos filmes csúsztatások is. Helyettük megannyi Trump és Biden poént kaptunk, ami a végére már egy kicsit sok lett. Ennek köszönhetően pedig a Covid is csak mellékszereplője lett az eseményeknek.

A Black Lives Matter esetében pedig a készítők nagyon is egyoldalúan mutatták be a történéseket, és kimondottan polkorrektek voltak a témával kapcsolatban, ami a Black Mirror készítőitől nem éppen megszokott, de ugye manapság jobb óvatosnak lenni.
Igazság szerint a 2020: legyen már vége! egy kimondottan szórakoztató alkotásra sikeredett, amely megkoronázza a tavalyi évet, és még „pozitívak” se leszünk tőle. Tömören és humorosan foglalja össze a 2020-as évet, ám ezek ellenére se lehet rajta felhőtlenül szórakozni, ugyanis, a filmben látott események egytől egyig megtörténtek a valóságban is. Arról nem is beszélve, hogy a folytatás már el is kezdődött, gondoljunk csak a Capitolium ostromára és elfoglalására, vagy arra, hogy a koronavírus utóhatása még csak most fog következni. Szóval egyáltalán nem csodálkoznék azon, ha idén decemberben elkészülne a 2021: legyen már vége! címre keresztelt folytatás.
Kiemelt kép
Tovbbi képek: 1+2
Értékelés: