Kisodródik? - VERDÁK 2 (2011) kritika
2006-ban a Verdák első része egy teljesen korrekt és kellemes szórakozást nyújtó alkotásra sikeredett. Természetesen a mozipénztáraknál is nagy sikernek örvendett, így nem is lehetett kérdés, hogy folytatják-e a franchiset. Öt évvel később pedig begördült a végeredmény és sajnos bebizonyosodott, hogy bizony a PIXAR is mellé tud lőni.
Szinopszis: Villám McQueen jelenlegi versenyszezonja épp most ért véget, de nincs idő pihenni! Kedvenc versenyautónkat meghívták az első Földgolyó Futamra, ahol a legjobb járgányok versenyezhetnek egymással. A világkörüli bajnokságra természetesen Matuka is elkíséri, ám a versenyek hátterében egy nem mindennapi összeesküvés áll, aminek megakadályozásában részt vesz a brit titkosszolgálat is. Egy véletlennek köszönhetően pedig Villám rozsdás barátja a kémek közé keveredik.

A történet néhány évvel az első rész eseményei után játszódik. McQueen épp most zsebelte be a negyedik Szelep Kupáját, mentora Hudson doki azonban már nincs jelen. Az első felvonásban megismert karakterek mit sem változtak, de cserébe kapunk új szereplőket is, mint Francesco Verdasco, az olasz formaautó, Flynn McKémbridge a brit kém, és valódi antagonistát is kapunk Zündapp professzor személyében. A kérdés csak az, hogy a James Bond-os szálat megérte-e beletuszkolni a filmbe?
Nem. Egyáltalán nem. Miért is volt jó a Verdák első része? Mert valódi mondanivalóval rendelkezett, érzelmes pillanatokat is tartogatott a nézőknek, valamint tényleges karakterfejlődésnek lehettünk szemtanúi. Ezzel szemben a második részből ez mind hiányzik! A film tipikus példája a rókabőr lehúzásnak. A Disney igyekezett még jobban megfejni azt a bizonyos tehenet és az igazat megvallva sikerült is neki. Az más kérdés, hogy ez mennyire ment a minőség rovására.
Fun fact: A film összesen 562 millió dollárt hozott a konyhára, kereken százmillióval többet, mint az első rész!
A Verdák 2 forgatókönyve igyekezett a „mindenből több” elvet követni. Több akció, több poén, több verseny. A cselekmény jóval pörgősebb, mint az elődé, ezt pedig már a film nyitójelenetében igyekeznek a néző tudtára adni. A több poén érdekében Matukát is előtérbe helyezték, így vált mellékszereplőből főszereplővé. Mert ez a film nem Villám McQueenről szól, hanem Matukáról. Hiába reklámozták úgy, hogy McQueen versenyei képzik a fő cselekményszálat, az igazság az, hogy a fókusz egy az egyben a rozsdás vontató kocsin van. Sajnos ezzel a húzással taszították a készítők a filmet a B ligába, ugyanis Matuka az egyik, ha nem a legegysíkúabb karakter a szériában. Matuka együgyű és kissé lassú felfogású, pont. Minden poénja erre vezethető vissza, fejlődni nem tud (vagy inkább nem akarták fejleszteni az írók), éppen ezért teljesen alkalmatlan arra, hogy elvigyen egy egészestés PIXAR filmet. Egy kisgyerek számára ez valószínűleg nem probléma, hiszen jól elszórakoznak a vontató csetlésein, botlásain, de érettebb fejjel az egész film inkább kínos, mint vicces.

Ami még számomra hiányzott a folytatásból, az a hangulat. Az első résznek volt egy kellemes atmoszférája, ami részben köszönhető volt a remek zenéknek, és az egyszerű, de életszerű karaktereknek. A folytatásból sajnos mindkettő hiányzik, habár akad egy-egy jó dal a filmben. A látvány is biztosan részletesebb CGI-jal készült, de nekem valahogy az első rész dizájnja mégis kedvesebb volt a szememnek.
Pro:
- A gyerekeket garantáltan leköti másfél órára
- Akadnak vicces pillanatai
Kontra:
- Túl sok Matuka
- Felesleges kémes cselekményszál
- Durva visszalépés az első részhez képest
Összességében a Verdák 2 nagy csalódás lett. Ez mondjuk már az első előzeteseknél is várható volt, de ekkora blamára nem számítottam. Nehezemre esik elhinni, hogy öt év alatt ennyit sikerült felmutatnia a PIXAR stúdiónak, de sajnos ez az igazság. A Verdák 2 egyszer-egyszer nézhető, főleg kisgyerekkel, de minőségében meg sem közelíti az első részt. A hamarosan érkező harmadik felvonás remélhetőleg majd az első rész nyomvonalán fog haladni.
Értékelés: