Külvárosi szellemjárás - POLTERGEIST: KOPOGÓ SZELLEM (1982) kritika
A Poltergeist idén 35 éves, de korábban nem emlékeztünk meg róla. Ez a cikk a 2015-ös Poltergeist remake kapcsán íródott, és egyszer már megjelent a korábbi oldalon, most az újraszerkesztett változatot olvashatjátok.
A Poltergeist című filmet sokan tévesen a horrorzsáner műfajában sorolják, ám véleményem szerint ahhoz nagyon nincs köze, inkább thriller, abból is a természetfeletti kategóriába sorolandó.

A történet szerint Freelingék tipikus amerikai család három gyerekkel, és egy békés kaliforniai kertvárosban élnek. Egyik éjjel legkisebb gyermeküket, Carol Anne-t megszólítja egy hang, mely valahonnan a tévékészülék belsejéből jön. És hamarosan megszállják házukat a szellemek, melyek eleinte játékos gyermekek módjára nyilvánulnak meg., ám nem sokkal később a játék durvaságba fordul át: repkedni kezdenek a tárgyak és a bútorok, forgószél tör ki, mely pusztulással fenyegeti a házat és lakóit. És miközben a szülők a középső fiút próbálják megmenteni az udvaron álló fától, mely rátámadt, a kis Carol Anne eltűnik, elnyeli őt a szellemek világa. A szülők pedig kétségbeesésükben két szakemberhez fordulnak segítségért: egy parapszichológushoz és egy ördögűzőhöz.
A filmet állítólag Spielberg dirigálta le, annak ellenére, hogy Tobe Hooper neve szerepel a rendezői creditben. Spielberg abban az évben elkötelezte már magát az E.T.: A földönkívülihez, így ezt a filmet - szerződése miatt - már nem vihette el direktorként. A mester hatása viszont nagyon meglátszik a végeredményen.

Ha valaki manapság újra kedvet kapna a Poltergeisthez, bizony simán felfedezi benne a Spielberg-i vonásokat, amelyek az egész alkotást átszövik. A film ráadásul egyike azon kevés filmeknek, melyeknek a legendás rendező írta a forgatókönyvét. Én akárhányszor látom a Kopogó szellemet mindig jól szórakozom rajta, mert Hooper(?) filmje az elejétől a végéig szórakoztató és izgalmas. A hangulatos és borzongató jeleneteket remek humorral oldják fel, hogy aztán megint a frászt hozzák ránk nézőkre. Attól függetlenül, hogy a történetben egy kislány élete vagy halála a tét, a humorfaktor nem tűnik el ezen jelenetekből sem, és noha ilyenkor már nem a szülők, mindinkább a mellékszereplők bevonása okoz egy-egy poénosabb momentumot. Itt konkrétan a parajelenségeket kutató csoport tagjait emelném ki. Itt az egyik aszisztens álomjeleneténél maga Spielberg keze volt az, ami letépte a szereplő arcáról a bőrt. A 1982-es Poltergeisten látszik ugyan a kora, ez főként az effekteken mutatkozik meg, de utánozhatatlan hangulatát nem lehet majd elvenni tőle. A csontvázak felbukkanása a medencében, a földből kiforduló koporsók mind-mind zseniális elemek, melyek szinte vígjátéki (de, ha úgy tetszik horror-vígjátéki) színezetet adnak ennek a klasszikus mozinak. Az ablaknál lévő fa és a bohóc egyébként mind Spielberg gyerekkori félelmein alapulnak.
A Poltergeistnek zseniálisan jó a szereposztása. A családfő, Steve Freeling szerepében az akkor 38 éves Craig T. Nelson látható, míg a feleségét az akkor 34 éves JoBeth Williams alakítja. Tetszett az, hogy ők már azok kissé szabadabb-elvű szölők, látszik, hogy fiatalon lettek azok és még ők is szinte a fiatalkorukat élik. Diane szinte gyermeki lelkesedéssel fogadja a természetfeletti jelenséget a házban és legkissebbik lányával játszik a konyhapadlón, ha a sima ebédlőszék spontán helyváltoztatása már nem igazán érdekes számára. Vagy csak nevet egyet azon, amikor nagyobbik lánya stilusosan mutat be az egyik medenceásó-munkásnak, aki füttyögetett neki.

Sajnálatos módon a lányokat alakító szinésznők elég korán elhunytak. A kis Carol Anne-t alakító Heather O' Rourke a harmadik Poltergeist mozi forgatása közben távozott el, szeptikus sokk következtében, 12 éves korában. Rosszul lett, majd megállt a szíve. A Dana-t alakító Dominique Dunne-t pedig ex-barátja gyilkolta meg nem sokkal később, hogy bemutatták az első részt. A lány ekkor 22 éves volt. Craig T. Nelson sohasem tudott elszakadni a TV-től, a Poltergeist előtt és után is csak TV-s színész maradt. Moziban néha-néha feltünik, az utóbbi években például a Nász-ajánlat című Sandra Bullock filmben, illetve ő volt a hangja Mr. Irdatlannak A hihetetlen család című animációban.
Amúgy Drew Barrymoore is esélyes volt Carol Anne szerepére, de akkor ő, az E.T-ben kapta meg a kislány szerepét. Craig T. Nelson és JoBeth Williams viszont csak 14 illetve 11 évvel voltak idősebbek a lányukat játszó Dominique Dunne-nál. Továbbá Shirley MacLaine-nek is ajánlottak egy szerepet a filmben, de ő visszautasította a Becéző szavak (1983) miatt. A Robbie Freelinget alakító Oliver Robbinst pedig majdnem sikerült megfojtani a forgatás alatt, mikor a bohócot a nyaka köré tekerték. Állítólag Spielberg sietett oda, hogy leszedje az épp kékülő fejű srácról a bábut.
Az amerikai rendezők szövetsége vizsgálatot indított Tobe Hooper ellen mivel szerintük nem ő volt a film rendezője. Arról, hogy ténylegesen ki rendezte a filmet, megoszlanak a vélemények. Ebben a kérdéskörben még a szereplők véleménye is változó. Spielberg részt vett a forgatókönyv írásában és a forgatáson is ott volt állandóan, kivéve három napot, amikor Lucassal utaztak Hawaiira. Lényeg, hogy Spielberg szerint ez egy kreatív kapcsolat volt a részéről, szerinte Hooper rendezte a filmet, ő pedig csak tanácsokkal látta el a rendezőt. Spielbergnek amúgy ez volt az első filmje producerként. Érdekes, hogy a Poltergeistet június 4-én, míg az E.T-t egy héttel később június 12.-én mutatták be, Spielberg úgy jellemezte a dolgot, hogy a Poltergeist volt a sikoly, az E.T. pedig a suttogás. Spielberg közreműködésének hála így a Poltergeist, a nyolcadik legjövedelmezőbb alkotás volt 1982-ben. Tobe Hooper karrierjében pedig ez jelentette a legnagyobb bevételű filmet.

Voltak még egyéb furcsaságok is a forgatáson. Például JoBeth Williams nagyon félt attól, hogy a medencés jelenetben áramütés fogja érni a sok lámpa miatt, amit a jelenet rögzítésekor alkalmaztak, és eleinte ódzkodott megcsinálni felvételeket. Spielberg megnyugtatta, hogy nem eshet baja és a felvétel során a rendező is bent volt vele a medencében. Mint később megmondták a színésznőnek, hogy a csontvázak amikkel kénytelen volt dolgozni igaziak voltak, mivel azokat olcsóbban tudtak szerezni a produkcióhoz. Sokan máig ennek a momentumnak tulajdonítják a fiatal szereplők korai halálát, amolyan átkot sejtve a háttérben. A Poltergeist akkoriban viszont elnyerte a BAFTA-díjat a legjobb effektekért, illetve az Oscaron is kapott jelölést a legjobb vízuális effektek kategóriában.
Az alkotás "R" besorolást kapott, ami magas korhatárhoz volt kötve, igy nagy volt az esélye, hogy a nézők elmaradnak a vetítésekről. Spielberg és Hooper fellebeztek a döntés ellen és a bemutató elött sikerült letornászni egy PG-13-ra, aminek az lett az eredménye, hogy a film viszonylag sikeres lett és közel 77 millió dollárd szedett össze az államokban. A The New York Times beválasztotta a valaha készült 1000 legjobb film közé.
A Poltergeistnek két éve egy remake-je is készült. A 2015-ös változatot már 3D-vel is foldobták, de mint kiderült, csupán bazári ijesztgetés volt az egész. Úgyhogy még mindig az 1982-es klasszikus mozi a legjobb a témában.

Főszereplő(k): Craig T. Nelson, JoBeth Williams, Beatrice Straight, Dominique Dunne, Oliver Robins, Heather ORourke, Michael McManus, Virginia Kiser, Martin Casella Műfaj(ok): thriller, dráma, vígjáték Címkék: thriller, dráma, vígjáték, 1982, klasszikus
Értékelés: