Darth Vader színre lép! Avagy, amit a STAR WARS III. RÉSZ: A SITHEK BOSSZÚJA című filmről tudni érdemes.
Írta: Balogh Norbert és Turbók Krisztián, Hegyi Bence közreműködésével.
Történet:
A tanács Obi-Wan Kenobit (Ewan McGregor) bízza meg azzal, hogy felkutassa és a törvény színe elé hozza őket a klónháború felelőseit. Ezalatt Palpatine szenátor (Ian McDiarmid) egyre nagyobb hatalomra tesz szert, létrehozza a Galaktikus Birodalmat. A szenátor közvetlen társaságában Anakin (Hayden Christensen) egyre nehezebben tud ellenállni Palpatine befolyásának, aki mindent elkövet, hogy a fiatal jedit a sötét oldalra csábítsa.
A filmről:
Palpatine: Az Erő sötét oldala olyan képességek birtokába juttat, melyeket egyesek természetellenesnek vélnek.
George Lucas szépen összekapcsolja a új trilógiát a klasszikusokkal. Filmje már érezhetően nem csupán a CGI parádéra van kihegyezve, hanem igyekszik egy az eredeti trilógia szellemiségéhez felérő epizóddal szolgálni, melyben a sötét oldalnak már hangsúlyozottabb szerepe van. A rendező nagyívű történetet szeretett volna elmesélni, de ennek például a játékidő is kárát látta volna, hiszen a film az első vágása után közel négy órás volt. Csak a Palpatine-t szabatító nyitány majdnem egy órát tett volna ki. De mielött ennyire előreszaladnánk vizsgáljuk meg mi történik A Sithek bosszúja címre keresztel harmadik részben: Nem kétséges, hogy az új trilógia legjobb részével van dolgunk, ami már tényleg a klasszikus filmek előszele is egyben. Azok a cselekmények, amik az előző két részben elkezdődtek, itt most kiteljesednek. Kapunk egy remek politikai átformálódást, ami pont annyit foglalkozik ezzel a résszel, ami elővetíti a Birodalom megalakulását, és kellően elmagyarázza a fontosságát – legalábbis a filmbeli társadalomnak. Kapunk egy remek jellemfejlődést, amiben érezhető a vívódás és a sötét oldal kiteljesedése Anakinon, és az, ahogyan a Kancellár átveszi rajta szép lassan a hatalmat. Megtapasztaljuk mit is jelent az egyensúly az erőben, miért jutottak oda a szereplők a jövőben, ahol vannak. Persze itt is vannak hibák, amiket bár nem annyira kiemelendően kell emlegetni, mint az eddigiekben, de azért szemet szúrhatnak. Ezek közül talán az, hogy a Jedi tanács miért nem látta át a Kancellár kilétét (bár ezt az előző két részben is kérdezhettük volna, de itt már teljesen átitatta a terve gondolata), és miért hagyták Anakint kicsúszni a kezükből, miközben szemmel láthatóan érzelmi váltságban volt a film nagy részében. Ami még nem annyira tetszett, az az, hogy az utolsó harcjelenet nekem túl volt játszva, sok felesleges kardjelenettel, de ez annyira azért nem árnyalja le a filmet.

Összességében egy ellentétes lezárás ez a trilógia, mint majdan a Jedi-é, és ez ebben a formában igen remek húzás, és tényleg egy epikus darabról beszélhetünk.
Ewan McGregor és Hayden Christensen közel két hónapot töltött vívás és mozgás gyakorlatokkal, hogy felkészüljenek a megeröltető harci jelenetekre. Hayden Christensen ezalatt szépen kiharcolta magának Darth Vader szerepét Lucas papánál, ám a gond ott kezdődőtt, hogy a színész 15 cm-rel alacsonyabb és jóval vékonyabb, mint az eredeti Vader alakítója David Prowse, azért aztán 11 kilót kellett híznia ahhoz, hogy eljátszhassa a szerepet. Amit pedig tennie kellett, az napi hatszori étkezés volt, de még így sem úszhatta meg a magasított cípőt, a kitömött jelmez viselését, valamint a kamerabeállításnál is csalniuk kellett a készítőknek.
Obi-Wan Kenobi: Te voltál a kiválasztott! Az volt a dolgod, hogy elpusztítsd a Sitheket, nem hogy közéjük állj! Hogy egyensúlyt hozz az Erőben, nem hogy sötétségbe taszítsd! A testvérem voltál, Anakin! Szerettelek!
Lucasnak a mustafari jelenetsornál volt egy víziója, miszerint az úgy néz ki mint a pokol, ezért aztán attól sem rettentek vissza, hogy egy aktív vulkánban rögzítsenek felvételeket. A valódi lávát így az olaszországi Etna vulkán szolgáltatta, amit szépen összemostak a filmbeli látványvilággal. A trükkmesterek a rendező tudta nélkül rendszeresen belecsempésznek képi poénokat a filmekbe. A nyolcvanas években filmenként még csak 1-2 ilyen húsvéti tojásnak nevezett poént találhattunk, így a nyitó jelenetben, amikor a második szeparatista hajó fölrobban, a törmelékek között fel lehet fedezni egy konyhai mosogatót, melyet az ILM rakott bele poénból, ezzel utalva, egy belsős poénra, amit az egyik ott dolgozó sütött el, miszerint „Mindent bedobunk még a mosogatót is!” De humoros résznek meg lehet említeni, hogy Grievous tábornok arcát a folyékony szappan szórófeje ihlette, vagy azt, hogy Samuel L. Jackson csak azért választotta a karakterének a lila fénykardot, mert különben nem tudta kivenni magát a hatalmas akció jelenetben. De amellet sem lehet szó nélkül elmenni, hogy mennyi utalást és plusz jelentéstartalmat köthetünk egyes nevekhez a filmben, így Coruscant, a galaktikus szenátus székhelye, mely a latin coruscare szóból ered, melynek jelentése: csillogó, ragyogó. A sith kifejezés az angol sithe szóból ered, amely kaszabolást jelent. Yoda neve héberül Yodeah, annyit tesz: aki tud. Darth Vader neve a Dark Father (sötét apa) szóból ered. Vagy a Mustafar bolygó neve az arab Musztafa névből ered, mely Mohamed próféta vagyis a muszlim isten kiválaszottja, egyik jelzője volt. Anakin, a kiválasztott így a Mustafar bolygón “hal meg”.
A Sithek bosszúja világszerte közel 850 millió dollárt fialt, csak az USA területén 380 milliós bevétele volt. Az IMDb-n 7,7 csillagon, a Rottenen 79%-on áll. Eredeti bemutatója 2005. május 19-én volt, Magyarországon szintén ezen a napon debütált.
Főszereplő(k): Christopher Lee, Ewan McGregor, Hayden Christensen, Natalie Portman, Samuel L. Jackson Műfaj(ok): Akció, Dráma, Fantasy, Sci-fi Címkék: Akció, Dráma, Fantasy, Kaland, Sci-fi
Értékelés: