Élő szövet a fémvázon Volume 1! TERMINÁTOR- A HALÁLOSZTÓ (1984)
2029: a mindentudó Skynet computer az emberi ellenállás utolsó bázisait akarja megtörni, miután szinte az egész emberiséget felszámolta. Skynet megtalálta a módját, hogy néhány harcosát, a tökéletes cyborgokat, azaz a Terminátorokat visszaküldje az időben, hogy megváltoztassa a történelem menetét. A történet arról a Terminátorról (Arnold Schwarzenegger) szól, akinek missziója a lázadók vezérének az anyját megölni 1984-ben, még fia születése előtt. Az ellenállók is visszaküldik az időben saját harcosukat, Kyle Reese-t, hogy védje meg az anyát, Sarah Connort.
1981-ben James Cameront megpróbálták eltávolítani a Piranha 2 direktori székéből, a rendező ezt nem hagyta annyiban, fogta magát és elutazott Európába, hogy beszéljen a producerekkel. Cameron ekkortájt le volt égve anyagilag, és arra is alig volt pénze, hogy visszautazzon egyáltalán az Államokba. A stressz és a kimerültség miatt beteg lett, majd miközben lázálmában hánykolódott bevillant neki egy vízió egy tűzből kilépő fémcsontváz képe…a többi pedig már filmtörténelem, illetve egy mérföldkő a Sci-Fi akciófilmek világában.

Cameron máig tartó professzionalizmusa akkor sem volt kevesebb, így pontosan tudta mi az, amit létre akar hozni filmjében. A Sci-Fi akciófilmet szerette volna keverni a romantikával és a thrilleres feszültséggel. Ennek elegye lett aztán a Terminátor - A halálosztó című darab 1984-ben. Filmjét akkoriban még ötlet szintjén sokan - a producerek is - Slasher filmként képzelték el. Cameron kibővítette elképzeléseit, a Terminátor emberi külsőt, egy átlagember fizimiskáját kapta. Jóbarátját Lance Henriksent is bevonta, hogy alakítsa a gyilkológépet a film tervének eladásánál. A stúdiónál jól ment a bemutató, ám a producerek közül volt, aki megmondta, hogy nem akarja, hogy Henriksen alakítsa a kiborgot. Az akkor karrierje csúcsán lévő O. J. Simpson is szóba került főszereplőnek, de vele az volt a baja Cameronnak, hogy túl barátságos arca van, és nem lenne hiteles egy hidegvérű robot szerepében. Kyle Reese szerepére ajánlották be a producerek az akkor már sztárnak minősülő Arnold Schwarzeneggert, akivel Cameron találkozott is, majd egy hirtelen reveláció következtében a rendező inkább magának a címszereplőnek a karakterét szerette volna odaadni az osztrák származású testépítőnek. Meglepetésében Schwarzenegger csak annyit tudott mondani: “De hát én a másik fickó szerepe miatt jöttem!”. A találka után Cameron már csak Arnoldban gondolkodott, olyannyira, hogy képes volt hónapokkal kitolni a forgatást míg a színész be nem fejezte a Conan, a pusztító forgatását. Végül pedig úgy tudták megoldani a korábbi kezdést, hogy azoknak a jeleneteknek a rögzítésével kezdték, melyekben Schwarzenegger nem szerepelt, de a színész így is csak néhány héttel a forgatás megkezdése után tudott csatlakozni a stábhoz.
Cameron a hosszú, többhónapos kényszerszünet közben papírra vetette egy filmtervét, melyet néhány évvel később A bolygó neve: Halál címen ismerhetett meg a közönség. A rendezői koncepció szerint már ebben a filmben jelen lett volna a dupla terminátor- formáció, a folyékonyfémes megoldással, ám a speciális effektusok kora előtt ezt nem tudták kivitelezni, igy ejtették az ötletet. Viszont a 1989-es A mélység titka effektelése után Cameron rájött, hogy már meg tudja oldani a problémát, így néhány évvel később használta is az elképzeléseit A Terminátor 2 - Az ítélet napjában. Kyle Reese szerepére esélyes volt Mickey Rourke is, de végül Michael Biehnre osztották. Sarah Connor szerepét pedig az előzőleg szóba kerülő Rosanne Arquette és Jennifer Jason Leight után Linda Hamilton kapta meg, mivel Cameron megtalálta benne a sebezhetőség és a harciasság furcsa kettősségét. Linda Hamilton eltörte a bokáját a forgatás elött, így át kellett ütemezni az akciódúsabb részeket a felvételek végére, ezen belül azokat, ahol Sarahnak futnia kellett.
Schwarzenegger komolyan vette a felkészülést, példának okáért a pislogás nélküli lövést, ezért aztán egy hónapot töltött azzal, hogy a lőtérre járt és gyakorolta a dolgot. Egyszer még kisebb riadalmat is keltett egy kávézóban, mikor elfeledkezett, hogy az arcán smink van és arcberendezése némileg hiányos, mókás lehetett, ahogy hiányzó szemgolyóval szeretett volna hamburgert vacsorázni. A hitelesség érdekében még a Biehn-Hamilton párost is kerülte a forgatáson, mivel úgy gondolta, hogy karaktere mégiscsak meg akarja ölni őket. Schwarzenegger híressé vált szövege szerint azt mondja, hogy “I’ll be back”, azaz “visszatérek”, de eredetileg nem ez volt a szövege. Arnoldnak azt kellett volna mondania, hogy “I’ll come back”, ám a színésznek akkortájt még nyögvenyelősen ment az angol, és mivel nem tudta megfelelő hangsúllyal mondani a szövegét, Cameron leröviditette azt a már ismerős szavakra.

A film alacsony költségvetése miatt csak éjszaka tudtak forgatni, amikor kevesebben voltak az utcákon, valamint rengeteg miniatűrt használtak, főként a jövőben játszódó jeleneteknél. A producerek azt szerették volna, hogy a film ott érjen véget ahol a kamion felrobban, ám Cameron meggyőzte őket, hogy ez igy nem lesz jó. Az ebben a jelenetben használt kamion egy modell volt szintén, amit egy kábel segítségével mozgattak.
A film idején már létezett ugyan a sztereó hang, de a low budget miatt csak a mono hangsávra tellett a készítőknek. Az egyik producer annyira elégedetlen volt az eredménnyel, hogy még az első produceri vetítésen is beállt a vetítő elé, hogy a sziluettjének takarásával tüntessen a látottak ellen. Végül aztán Arnold menedzsere szervezett egy sajtóvetítést, aminek a vége az lett, hogy a kritikusok imádták a filmet és beválasztották a 10 legjobb film közé abban az évben.
A Terminátor a mai napig megállja a helyét- ha trükkügyileg nem is minden esetben- de minden más téren viszont beleköthetetlen alkotás. Megkerülhetetlen klasszikus, a Sci-Fi akciófilmek etalonjának számít.

A film a Rotten Tomatoeson 100%-on, az IMDb-n pedig 8.1 csillagon áll több mint félmillió szavazótól, minden idők 211. legjobb filmjeként. Amerikában 1984. október 26-án, nálunk Magyarországon 1986. május 26-án mutatták be. Hazájában 38 milliót, világszinten 40 millió dollárt keresett.
Képek: IMDb
Értékelés: