Élő szövet a fémvázon volume 2! TERMINÁTOR 2.- AZ ÍTÉLET NAPJA (1991)
James Cameron rendező 7 évvel később forgatta le nagysikerű Terminátor című filmjének folytatását Az ítélet napja címmel. A történet szerint 1995-ben járunk, 2029-ből ismét két terminátor érkezik; a gépek által John Connor likvidálására küldött T-1000-es modell, illetve az emberek Connor védelmére átprogramozott T-101-ese. A két robot azonnal megkezdi küldetése beteljesítését. Miután a T-1000-es végzett John nevelőszüleivel, a fiú kénytelen kibernetikus védelmezőjével menni. John parancsára együtt kiszabadítják az elmegyógyintézetből Sarah-t, aztán pedig elindulnak, hogy megállítsák a számukra legendás Ítélet napját.

Cameron nagyszerű húzása volt, hogy az első rész gyilkológépét tette meg a védelmező szerepkörébe. Filmje jól halad azon a vonalon, hogy szimbolizálja a gép és ember közti barátságot. A Terminátor második része nem csupán egy akciófilm, hanem komoly mondanivalóval rendelkező Sci-Fi. A szórakoztatás és az elgondolkodtatás különös elegye lett. A kilencvenes években még nem helyezték a látványt a történet elé, Cameron pedig bebizonyitotta többször is, hogy lehet okosan, szórakoztatóan, de egy határt meghúzva történetet mesélni, és látvány teremteni. Karakterei egytől- egyig remekül megírtak. Az akció mellett pedig tényleg van idő arra, hogy mindenkit megismerjünk. Kiderül, hogy John jól ért a számítógépekhez, jobban megismerjük Saraht, ezúttal már anyai oldaláról is, karaktere borzasztóan összetett, belső vívódásából könyvet lehetne írni.

Sokan talán nem is tudják, hogy a film bizony 4 Oscar- díjas alkotás (legjobb hangeffekt, legjobb vizuális effektusok, legjobb smink, legjobb hangvágás, valamint további két jelölés: legjobb operatőr, legjobb vágás) és az egyetlen olyan film a történelemben, mely úgy nyerte meg a díjait az akadémiától, hogy első részét nem is jelölték egyik kategóriában sem. A Terminátor 2- Az ítélet napja volt az első olyan film, aminek költségvetése átlépte a 100 milliós büdzséhatárt. Bukás esetén mindent vitt volna, a gyártó Carolcot is, de annak végül Renny Harlin A kincses- sziget kalózai című megabuktája tette be a kaput a kilencvenes évek közepén. Világrekordot tartott mint a legnagyobb nyitóhétvégű (52.306.548 $) R- rated besorolású mozi, egészen a 2003-as Mátrix újratöltvéig, valamint 1991 legnagyobb bevételű amerikai filmje volt. Az első volt abban is, hogy átlépte a 300 milliós bevételt nemzetközi szintű Box Officet. Annak ellenére, hogy a költségvetése így is a tízszerese volt az első résznek, Cameron még a további három filmjével még magasabbra ment ezzel az összeggel a Két tűz között, a Titanic és az Avatar forgatásán. A Terminátor 2-t 171 nap alatt sikerült leforgatni.

Arnold Schwarzenegger már óriási sztár volt túl a Ragadozón, A menekülő emberen és a Total Recall-Emlékmáson is, gázsija így elérte a 15 millió dollárt. A filmben elhangzó 700 szaváért egyenként valamivel több mint 21 ezer dollárt kapott. Ha megnézzük, akkor kiderül, hogy a híres “Hasta la Vista, Baby!” mondatáért közel 86 ezer dollárt vágott zsebre. Bár azt mondta soha többé nem játszik negatív karaktert, mégis megszegte ígéretét, mikor 97-ben elválallta Mr. Fagy szerepét a pocsék Batman és Robin c. filmben.
Robert Patrick szigorú futóedzéseket tartott annak érdekében, hogy a futásnál ne látszódjon rajta a fáradtság. A forgatás egyes jeleneteinek felvételekor- mikor szükséges volt a digitális utómunka- Patricken nem volt más csak egy alsógatya. A John Connort alakító Edward Furlongnak ez volt az első filmje. A szerepe szerint 10 év körülinek kellett lennie, de Furlong ekkor már 13 éves volt, és a közel fél éves forgatás idején kezdett serdülni is, és a hangja mutálódni, ennek eredményeképpen a film egyes pontjain már idősebbnek is tűnik. Linda Hamilton maradandó hallásvesztészt szenvedett a liftes jeleneteknél a fegyverek hangja miatt, ugyanis két felvétel között kivette a füldugókat a füléből és nem tette vissza azokat. Ikertestvérét pedig jó néhány esetben igénybe vették, ezzel is csökkentve a digitális effektek számát a kész filmben. A speciális változatban a gyógyintézeti ápolót alakító Ken Gibbel nem volt képes hihetően megütni Sarah karakterét a felvételkor, többször elrontotta és néhányszor meg kellett ismételni a felvételeket. Ezen Hamilton annyira kiakadt, hogy később mikor neki kellett egy törött felmosónyéllel megütnie a színészt bizony valóban megtette azt.

A film zenei főtémájában Brad Fiedel zeneszerző összeütögetett öntöttvas serpenyők hangját használta fel. A forgatási helyszínként használt Lakeview Terrace lakosai tüntettek a Pescadero elmegyógyintézet megnyitása ellen mindaddig míg ki nem derült számukra, hogy csak egy díszlet az egész. A csatornabeli üldözéskor a forgatókönyvben nem szerepelt az a rész, hogy a kamionnak leszakad a teteje, az csak a helyszínen derült ki, hogy a kocsi nem fér át a felüljáró alatt. Cameron döntött hogy, akkor leszakítják azt. Nehézségbe ütközött annak a jelenetnek a felvétele is, amikor Arnold egy motorkerékpárral a csatornába ugrat, itt acéldrótok segítségét kellet igénybe venni a megfelelő mértékő becsapódás miatt, melyeket aztán digitális utómunkával el is tüntettek. A Cyberdyne felrobbantását a biztonság kedvéért 11 kamerával is rögzítették, mivel a jelenetet nem lehetett megismételni.
A Terminátor 2- Az ítélet napja kétséget kizáróan a kilencvenes évek legnagyobb és legjobb akciófilmjei között található, azon ritka filmek egyike mely jobban is sikerült mint a klasszikus első rész.
A Rotten Tomatoeson 93%-on, az IMDb-n pedig 8,5 csillagon áll közel 650 ezer szavazótól minden idők 41. legjobb filmjeként. Bemutatására 1991. július 3-án került sor az egyesült államokban, Magyarországra pedig csupán néhány héttel később érkezett meg, augusztus 16-án. Amerikai bevétele 205 millió dollár volt, világszerte közel 520 milliót hozott. A moziverziója 131 perces, de létezik belőle egy 153 perces rendezői változat is.
Értékelés: