De mi az a nyúlláb? Avagy, amit a MISSION: IMPOSSIBLE 3. részéről tudni érdemes
Tom Cruise alias Ethan Hunt, a szuperügynök és csapata harmadszor is visszatér! A veszélyt ezúttal egy rejtélyes és rendkívül veszélyes gonosztevő jelenti, aki nem a világot fenyegeti elsősorban – hanem Hunt frissen eljegyzett, elragadóan bájos menyasszonyát. A küldetés tehát nem csak lehetetlen, de személyes is, a feltételek pedig jóval halálosabbak a megszokottnál.

A filmről:
2006-ban a Franchise történetének legnagyobb kihagyása után folytatódtak Ethan Hunt kalandjai. Tom Cruise ezúttal J. J. Abrams rendezőt kérte fel a direktori feladatok ellátására, így az addig csupán a TV számára dolgozó rendező és producernek ez volt az első nagyköltségvetésű és természetesen debütáló filmje is a mozivásznakon. A sorozat végre kezd önmagára találni a harmadik etapra, végre némi akció is akad a filmben. A forgatókönyvért ekkor már az a Roberto Orci – Alex Kurtzman páros felelt, akik később a Star Trek illetve a Transformers filmeken is dolgoztak. A szereplőgárda teljesen lecserélődőtt Cruise és Ving Rhames kivételével, így került a csapatba Maggie Q, Simon Pegg, Jonathan Rhys Meyers és Keri Russell, aki Scarlett Johansson helyére érkezett. Negatív karakternek pedig a nagyszerű, azóta sajnos elhunyt Philip Seymour Hoffmant tették meg, aki mindent megtesz, hogy viszonylag emlékezetes maradjon, azt hogy ez mennyire sikerült neki mindenki döntse el maga, mindenesetre a színész nevénél nem a Mission: Impossible 3. részét említjük meg elsősorban. Hoffman egyébként Kenneth Branagh- t váltotta, akinek közbejött egy másik filmje. A történetben annyi változás van, hogy Ethan feleségül veszi barátnőjét, akit a Hoffman által alakított Owen Davian elrabol. Ethan pedig, ha még viszont akarja látni kedvesét el kell hoznia Daviannek egy “nyúlláb” névre keresztelt valamit, amiről nekünk nézőknek fogalmunk sincs micsoda, hogy mi is akar lenni. Ez egy örök rejtély is marad számunkra. A film, a gyalázatosan unalmasra sikerült második rész után simán felrázza a franchise-t hamvaiból, így a korrekt akcióknak és a fordulatos történetnek hála nem unatkozunk a közel két órás játékidő alatt. Abrams első nagyjátékfilmjében hozza a néhol Transformers szintű látványt és a kamerába beletükrözödő fényeket is melyek az évek folyamán szinte a védjegyévé váltak.

Tom Cruise újfent bevállalta a legmerészebb akciójeleneteket is, ennek egyik bordája kárát is látta a forgatás alatt. A római jelenet forgatása közben a stábnak rengeteg bámészkodóval gyűlt meg a baja, így azok miatt egy cselhez folyamodtak, a második stáb ugyanis létrehozott egy kamuforgatást kicsit távolabb az eredeti helyszíntől, ehhez még bikinis csajokat is bevetettek. A fő stábnak csupán így sikerült mindent leforgatnia. A Wanaka tó, ahova Ethanék szeretnének eljutni egy valós hely Új-Zélandon, Cruise Az utolsó szamuráj forgatásán szeretett bele, és gondolta itt is megemlíti. A film nyitójelenetében az eredeti tervek szerint Brownway (Eddie Marsan) számolt volna vissza, de aztán rájöttek, ha maga Davian csinálja sokkal drámaibb lesz a jelenet. Igazuk volt. Érdekes reklámkampánnyal próbálta népszerűsíteni a stúdió a moziját, így történt, hogy 4500 véletszerűen kiválasztott Los Angeles Times árusító újságosdobozt audióberendezésekkel láttak el, hogy mikor kinyitják az ajtaját felcsendüljön a megszokott M:I zenei főtémája. Ezekkel egy probléma volt, hogy amikor ezek a lejátszók leestek a helyükről bombariadót rendeltek el több esetben, például a veterán kórház közelében is. A stúdió végül a L.A. Times-szal közösen úgy döntött leszerelik a lejátszókat. Joe Carnahan több mint egy évet töltött el a filmmel, míg végül kreatív nézetkülönbségek miatt távozott a produkcióból, így történt az is hogy miután Cruise szerepet ajánlott Carrie-Anne Moss-nak a filmben, és J. J. Abrams átvette a gyeplőt Carnahantől, a színésznő karaktere kimaradt a kész forgatókönyvből is. Carnahan távozása egy hónappal a forgatás megkezdése elött történt, úgyhogy míg új rendezőt kerestek, addig Cruise elment Spielberggel leforgatni a Világok harcát. Ethan egy shanghaji felhőkarcolóból ugrik ki egy forgalmas autóútra, ez az út a valóságban 2 km-re található az épülettől. A shanghaji jeleneteknél még tovább csalt a stáb, hiszen a festői rész, ahol Ethan végigfut, nem a nagyvárosban van. Ez a hely Xitang, és Zhejiang tartományban található, 90 mérföldre Shanghaitól. Ricky Gervais szerepelt volna filmben, de egyeztetési problémák miatt ott kellett hagynia a forgatást, az ő helyére ugrott be Simon Pegg. A forgatókönyvírás korai fázisában még Dean Georgaris és Frank Darabont is részt vett. Lindsey Farris szerepére Katie Holmes, Lindsay Lohan, Elisha Cuthbert és Jessica Alba is szóba került. A Vatikánban felrobbantott narancssárga sportkocsi egy Lamborghini Gallardo volt, V10-es motorral és összkerékmeghajtással, a robbantás elött azonban a motort kiszerelték belőle.

Amerika szerte 4 054 moziban debütált a film, ez a negyedik helyet jelenti a legszélesebb körben bemutatott filmek között. Nyitónapján 16,6 millió dollárt hozott, a teljes hétvégét pedig 47,7 millióval zárta le, ez egy erősebb kezdés, ám még igy is elmaradt a második rész bevételeitől. A büdzséje 150 millió dollár volt, amerikában 139 milliót termelt vissza, világviszonylatban pedig közel 400-at hozott. A Rotten Tomatoeson 70%-on, mig az IMDb-n 6,9 csillagon áll. Bemutatója az egyesült államokban 2006. május 5-én, nálunk Mo-n május 4-én volt. Ősbemutatója a 2006-os Tribeca Filmfesztiválon volt április 26-án.
Értékelés: