Egy Franchise csúcspontja! Avagy, amit a MISSION: IMPOSSIBLE- FANTOM PROTOKOLL című filmről tudni érdemes
Terrorakció elkövetésével és összeesküvéssel vádolják Ethan Hunt ügynököt és csapatát. Az elnök életbe lépteti a Fantom-protokolt, aminek következtében mindnyájan törvényen kívüliekké válnak. Hunt azonban nem adja fel olyan könnyen a dolgot. Tény és való, hogy senkiben sem bízhat. Ráadásul pénz és mindenféle támogatás nélkül kénytelen kitalálni, hogyan moshatná tisztára a maga és az ügynökség nevét. Versenyt fut az idővel, hogy tisztázza magukat, ugyanakkor meg kell állítania a terroristákat is, akik újabb merényletre készülnek.

A filmről:
Nincs megállás a Mission: Impossible Franchise történetében! Tom Cruise Ethan Hunt szerepében az eddigi legjobb lehetetlen küldetést hozta el 2011-ben. A sorozat végre olyan, amilyennek tényleg lennie kell szórakoztató, humoros, mindezt nagyszerű karakterek egész sorával teszi tökéletes popcornmozivá. Tom Cruise számára fontos volt, hogy minden résszel más direktor tegye le a névjegyét, így új rendezőként az addig szinte csak Pixar mozikat jegyző Brad Bird-öt sikerült megszereznie a Paramount Picturesnek, így neki ez volt az első élőszereplős mozija. Talán a filmnek ez a játékossága és ténylegesen, szinte megmagyarázhatatlan szórakoztató mivolta ennek köszönhető. Cruise-on kívül ismét csatlakozott a produkcióhoz a korábbi rész(ek)ből ismert Simon Pegg, Michelle Monaghan és Ving Rhames is, továbbá új szereplőként Jeremy Renner mint William Brandt 2010 nyarán csatlakozott a stábhoz. Renner a Casting során Chris Pine-t és Tom Hardy-t is maga mögé utasította. Női fronton pedig a dögös Paula Pattont sikerült megszerezni a filmhez, Jane Carter ügynök szerepére. Mivel a film mindig is a földrészeket áttívelő történetvezetés jellemezte, ezért a nemzetközi szereplőválogatás szintén elegedhetetlennek bizonyult a Paramount stúdiónak. A negatív szerepeket így kaphatta meg a svéd Michael Nyqvist, az orosz Vladimir Mashkov, az indiai Anil Kapoor, és a francia Léa Seydoux. Tom Cruise végre egyenrangú partnereinek tekinti szereplőtársait, és mindenkinek elegendő teret biztosít a kibontakozásra. A történetben folyamatosan ugrálunk az országokon és földrészeken keresztül, így a Budapesten kezdődő sztoriból eljutunk egészen Moszkváig, onnan Dubaiba, majd az indiai Mumbaiba tehetünk pontot az i-re. Az izgalom egy percre sem lanyhul, végig egy nagyszerű, remek ötletekkel dobálozó (és azokat le is ütő), szórakoztató és humoros akciófilmet kapunk végeredménybe. Egyetlen negatívumként talán ismét csak a negatív szereplő, jelen esetben Michael Nyqvist karakterének kidolgozatlansága róható fel a forgatókönyvnek, de a film izgalomfaktora feledteti velünk az ebbéli hiányosságokat. Ugyanakkor Michael Giacchino zeneszerzőnek köszönhetjük az eddigi legjobb M:I főcimzenét.
Az első hírek 2009-ben jelentek meg, amikor is Tom Cruise jelezte, hogy elkezdtek dolgozni a következő filmen. Nem sokkal később az előző filmet rendező J. J. Abrams bejelentette, hogy a produceri feladatok ellátásában ő is részt vesz. Ez az első film a sorozatban, ami egy nem csupán egy számot kapott a Mission: Impossible után, így a Ghost Protocol alcímet az indiai sajtótájékoztatón jelentette be Cruise a sajtónak. A készítők számtalan helyen átvernek bennünket például, hogy a budapesti illetve a moszkvai jelenetek egy részét Prágában vették fel. Az akcióimádó Cruise itt is kérte, hogy maga hajtsa végre a lélegzetelállító kaszkadőrjeleneteket, így került aztán a világ legmagasabb épületének a Burj Khalifának az oldalára, drótköteleken lógva, amiket aztán digitálisan eltűntettek onnan. Brad Bird olyan szempontból örült ennek, hogy Cruise miatt később nem kellett kamaratrükköket bevetnie a felvételkor. A Burj Khalifában történő forgatásnak szerencsére semmi problémáját nem látták, ugyanis az épület egyes emeletei még nem voltak készen, így azokat a stáb kedve szerint tudta alakítani, néha még egy- egy üvegtábla eltávolításával is. Jeremy Renner akkoriban esélyes volt Jackson Lamb serifhelyettes szerepére a Super 8 című filmben, de mikor J.J. Abramstől megtudta, hogy Cruise és Brad Bird őt szeretnék az egyik szerepre azonnal kapott a lehetőségen, bár csak tájékoztatni tudták mi is lesz a szerepe úgy nagyjából, mert forgatóköny ekkor még nem létezett. Brandt szerepét azért találták ki az alkotók, hogy ha Ethan Hunt visszavonulna, akkor is legyen kivel folytatni a sorozatot. A filmben 25 percnyi anyagott vettek fel IMAX-ben. Az indiai jeleneteknél Brij Nath partiját valójában még Dubaiban rögzitették egy nyitás elötti szállodában, 3 napon keresztül. A belső felvételek egy része a vancouveri Canadian Motion Picture Parkban készültek, itt rendezték be az IMF különlegesen felszerelt vagonját és a többszintes mumbai autógarázst is, ahol Hunt és Hendricks küzd egymással. Utóbbit kizárólag ezért a filmért építették, a munkálatok több mint hat hónapon keresztül tartottak. A moszkvai börtönben játszódó képsorokat pedig egy Prága melletti börtönben rögzítették. A rendezői feladatokra Ruben Fleischer és Edgar Wright is esélyes volt, végül aztán azért maradtak Bird mellett, mert A Hihetelen család hasonló stilusban készült. Giacchino pedig már korábban is dolgozott együtt Bird-del a Lecsó c. Pixar mozin.

A film költségvetése 145 millió dollár volt, amelyre az USA-ban 209 millió dollár bevételt termelt, a többi országban pedig 485 millió dollárt hozott. Ez világszinten összesen 694 millió dollár bevételt jelentett a stúdiónak. A Rotten Tomatoeson 93 %-on, az IMDb-n 7.4 csillagon áll 323 ezer szavazótól. Az Egyesült Államokban az IMAX-mozikban 2011. december 16-án mutatták be, míg szélesebb körben december 21-én, nálunk december 15-től kezdték vetíteni.
Értékelés: