“Egy dinoszaurusz van a kertünkben!” Avagy a nagy JURASSIC PARK- trilógia.
A filmtörténelemben a Jurassic Park az egyik olyan alkotás, melynél kijelenthetjük, hogy a szórakoztatás felsőfokát képviseli. Steven Spielberg filmje a mai napig megállja helyét még a trükkök terén is. Klasszikus mivoltához kétség sem férhet. Az alábbiakban megismerhetitek a Jurassic Park- Franchise-t!
Jurassic Park (1993)
A történet szerint John Hammond a világ legkiválóbb genetikusai segítségével valóra váltja élete nagy álmát: újraalkotja a jura-korban élt őslényeket, s őslényparkot rendez be egy eldugott szigeten. A park tervezői áttörhetetlen biztonsági rendszert dolgoznak ki a majdani látogatók védelmére. Arra azonban nem számítottak, hogy egyik emberük a konkurencia megbízásából kikapcsolja a rendszert. Az őslények elszabadulnak, s kiderül, hogy sokkal gyorsabbak, intelligensebbek és veszélyesebbek, mint ahogy azt a park megalkotói gondolták.

Spielberg elkápráztat minket minden idők legnagyobb kalandjával. A világ 1993 előtt még nem látott dinoszauruszokat a vásznon, a rendező pedig hihetetlen vízualitással álmodta meg őket. Spielberg filmjében eléri azt, hogy a felnőtt nézők újra gyereknek érezzék magukat, hiszen mára kultikusnak számító jelenetek egész sora van a kész filmben. Dr. Grant rácsodálkozik a park látványosságaira, a híres T-Rex kiszabadulós- jelenet az esőbe, a srácokkal, kocsi kilapitással, de ott van a menekülés a látogatóközpontból a raptorokkal meg a T-Rex-el. A filmnek ugyan számtalan logikai bakija van, de erről a nézők nem vesznek tudomást….és nem is kell, hiszen a JP egy nagy kalandfilm, ami olyan hatással volt nézőire, hogy a bemutató után megnövekedett a paleontológus képzésekre jelentkezők száma. Valószínűnek tartom, hogy jelenleg nincs ember a világon, aki nem ismerné a filmeket és már már olyannyira a popkultúra részét képezi a története ésképi világa, hogy még atombombával sem lehetne kirobbantani stabil pozíciájából. Az alábbiakban pedig összeszedtem egy seregnyi érdekességet a filmekről.
Steven Spielberg a 90-es évek elején megvásárolta Michael Crichton regényének megfilmesítési jogait. Akkor maga Crichton is dolgozott a forgatókönyvön, ám a végső változatot David Koepp alkotta meg belőle. Koepp változtatásokat is eszközölt aminek részét képezte, hogy a könyvhöz képest az erőszakosabb részeket minimalizálta, illetve a szereplők is némi változtatáson estek keresztül. A könyv első vázlatszerűségében még Crichton úgy képzelte, hogy egy végzős egyetemi diák folytat klónkísérleteket, azokkal hozva létre a dinókat, ám ezt hamarosan váltotta már az általunk is ismert történet. Crichton könyvéért akkoriban a 20th Century Foxtól kezdve a Columbia Tristar-ig mindenki versengett, végül a Universal került ki győztesen, akik kifejezetten Spielberget akarták rendezőnek. A direktor, aki éppen akkoriban fejezte be a Hook forgatását úgy képzelte, hogy következő filmje majd a Schindler listája című holokausztdráma lesz. A Universal utat is adott a Schindlernek, de csak úgy, hogy előtte megrendezi a Jurassic Parkot. Spielberg belement már csak azért is, mert úgy nyilatkozott, hogy A Schindler listája után nem lett volna képes elkészíteni a kalandfilmet.

Spielberg felkérte a Hollywood-i trükkszakemberek krémjét Stan Winstont, Dennis Murent, Phil Tippett-et és Michael Lantieri-t, hogy kidolgozzák ki a film lényeit és effektjeit. Stan Winstonék megalkották teljes valójukban az állatokat, míg Tippették a stop-motion technikával próbáltak életet lehelni beléjük. Azonban a go motionnel megoldott képelmosódások nem igazán feleltek meg Spielberg elvárásainak, szerinte azok nem voltak elég ütősek egy nagyjátékfilm keretein belül. Mark A.Z. Dippé és Steve „Spaz” Williams saját fejük után menve számítógépük segítségével megalkottak egy mozgó T-Rex csontvázat. Megmutatták a rendezőnek, aki rábólintott a további fejlesztésekre ez irányban. Miközben Spielberg megmutatta a menekülő Galliminusokat Tippetnek, azt mondta neki, hogy “Munkanélküli lettél!” erre Tippet válasza a “Vagy inkább kövület!” volt. Spielbergnek megtetszett a válasz és beépítette a film szövegkönyvébe.
Malia Scotch Marmo több hónapon keresztül dolgozott a film forgatókönyvén. Eleinte még Dr. Grant és Ian Malcolm karaktere egynek számított, majd színre lépett Koepp és felhasználva az előzményeket megalkotta azon szereplőket, akiket már ma ismerünk. Hammond karaktere a könyvben egy gátlástalan üzletember volt, itt egy kedves öregúr lett belőle, ezzel is megkönnyítve a nézői azonosulást. Spielberg ötlete volt a rajzfilmes tájékoztatás is, mivel szerinte ez így egyszerűbb és látványosabb volt. Tim és Lex szerepét is felcserélték. Tim 11 éves volt eredetileg és a számítógép megszállotja, mig Lex inkább a sportokat részesítette előnyben. Spielberg szeretett volna Joseph Mazellóval dolgozni, de akkor a fiú nem volt elég idős a szerephez, illetve azt akarta, hogy Lex gyermekkori vonzalmat tápláljon Grant irányába. Így a csere érthető volt, és Koepp egy jellemfejlődési részt is tudott generálni Grant számára, akinek kezdeti ellenséges viselkedését váltja a baráti viszony a srácokkal.

Két évnyi előkészület után a Jurassic Parkot 1992 augusztusában kezdték el forgatni Hawaii Kaua’i szigetén. A három hetes napközbeni forgatást az Iniki hurrikán zavarta meg és állitotta le egy nap erejéig. A Galliminus- jelenetsor rögzítéséhez Oʻahura kellett átcuccolni a stábnak, majd vissza az államokba ahol a Universal több nagyobb stúdióját is igénybe kellett venni a forgatáshoz. Itt a park energiaellátójában zajló jeleneteket és a T-Rex támadási- szekvenciákat rögzítették. Aztán mikor nem volt hely a Universal stúdióban, a Warner bros 16-os műtermében vették fel a jeleneteket a túrakocsikat megtámadó T-Rex-el. Itt az esőztető-rendszer megzavarta a robotok működését, mikor a T-Rex habgumiból készült bőre átázott. Ezenkívül a híres poharas jelenet a fodrozódó vízzel is gondot okozott, mert nem tudták létrehozni az effektet. Michael Lantieri trükkszakember egy este a gitárjával próbálta generálni a jelenséget, majd másnap húrokkal jelent meg a forgatáson. Azokat a kocsiba szerelve az egyik stábtag segítségével sikerült is létrehozni. A film korai vágását már elkezdték, ami egy ilyen nagy film esetében létfontosságú, így Spielberg el is kezdhette Lengyelországban forgatni a Schindler listáját. Nappal holokausztdrámát rendezett, míg estéit a Jurassic Park őslényeinek társaságában töltötte, felügyelve az utómunkálatokat, természetesen műholdas kapcsolás segítségével. A Jurassic Park trükkjeit az ILM készítette, az egyes jelenetek renderelése képkockánként általában 2 és 4 órát vett igénybe. A T-Rex esős jelenete pedig hatot. A film zenéjét John Williams ezután kezdte felvenni, majd maga George Lucas felügyelte a hanghatások készítését, hogy aztán két héttel a bemutató előtt elkészüljön a 1993-as év legnagyobb blockbustere. Spielberg 250 millió dollárt vághatott zsebre, ráadásul a 900 milliós világszintű bevétellel a film megdöntötte az E.T.- A földönkívüli rekordját is. Amit addig a napig a szintén a spielberg rendezte film tartott.
Harrison Fordnak felajánlották Dr. Alan Grant szerepét, de ő visszautasította, mivel szerinte csak mellékszereplő lenne egy ilyen volumenű filmben. Döntését mint mondta, azóta sem bánta meg. Richard Attenboroughnak ez volt az első filmszerepe 1979 óta. Spielberg mielőtt elkötelezte volna Attenborough-ot a filmhez, a színész/rendező be tudta fejezni Chaplin című filmjét. Sam Neill-t vagy Laura Dern-t sokan csak a Jurassic Parkból ismerik, holott számos más remek szerepekben is láthattuk őket. Mindketten számos főszerepet alakítottak a kilencvenes években, de manapság inkább karakterszínészként dolgoznak. Az Ian Malcolmot alakító Jeff Goldblum óríási sztárnak számított a kilencvenes években, A függetlenség napjának és Az elveszett világnak köszönhetően.

Első hétvégi bevétele 47 millió dollár volt, a kritikusok ódákat zengtek a filmről, a közönség pedig 357 millió dollár értékben váltott rá jegyet. Világviszonylatban 914 milliós bevételét elsőként az öt évvel később bemutatott Titanic múlta felül. A honi közönség is tódult rá, a magyar mozitörténet egyik mérföldkövét adva ezzel a maga közel 1 milliós nézettségével.
A Jurassic Park a Rotten Tomatoeson 93%-on áll, míg az IMDb szavazói 8.0-át szavaztak meg neki közel félmillió vokssal. A filmtörténelem jelenlegi állása szerint a 229. legjobb alkotás.
Amerikai premierje 1993. június 11.-én, Magyar bemutatója 1993 szeptember 24.-én volt. A film készítői egy BAFTA és 3 Oscar- legjobb vizuális effektekért, a legjobb hangvágásért és a legjobb hangért járó-díjnak is örülhettek!
Az elveszett világ- Jurassic Park (1997)
A Jurassic Park 1997-ben nem kerülhette el, hogy folytatása szülessen, így ismételten Steven Spielberg rendezésében elkészült Az elveszett világ – Jurassic Park címre keresztelt rész. A 93-as film szereplőgárdájából csupán, az Ian Malcolmot alakító Jeff Goldblum tért vissza. Az film stábját továbbá olyan színészek teszik teljessé mint a blockbusterek világába belekóstoló Julianne Moore és Vince Vaughn. Spielberg filmjéhez nagynevű karakterszínészek egész sora is rendelkezésre állt Richard Shiff, Pete Postlethwaite és Arliss Howard személyében. Vince Vaughn egyébként úgy került a produkcióba, hogy Spielberg felfigyelt rá a Bárbarátok című filmben, amiben elhangzik a Cápa zenei főtémája. Ez megtetszett Spielbergnek, aki felajánlott neki Nick szerepét készülő filmjében. A rendező eredetileg Juliette Binoche-nak akarta adni Sarah Harding szerepét, de ő nem fogadta el, mint ahogy előzőleg Dr. Sattler szerepét sem a 93-as filmben.
Az elveszett világ története szerint az első kaland egyik túlélője, a káosz-elmélet megszállottja, Ian Malcolm meglepve értesül Hammond-tól, hogy létezik egy második sziget is. Hammond arra kéri a férfit, hogy utazzon a szigetre és tanulmányozza az új élet kezdetét. A férfi természetesen hallani sem akar a dologról, mégis útra kel, amikor megtudja, hogy a barátnője, Sarah Harding paleontológus már a második bázison van. A szigeten a dínókon és a barátnőjén kívül azonban másokkal is találkozik. Egy filmes stábbal és egy fanatikus vadásszal, akinek már csak néhány őslény-trófea hiányzik a gyűjteményéből. Ian mindent megtesz, hogy megmentse a barátnőjét és megakadályozza, hogy a dínók elhagyják a szigetet.

A film számomra erőltetett módon indít. John Hammond azt mondja, hogy a B helyszín volt az, ahol világra jöttek a dínók, holott az első részben láttuk, hogy bizony nem így van. De a filmsiker az filmsiker, és ha ezen a döccenőn átbillenünk, akkor egy egészen kellemes utazásra válthatunk jegyet a Sorna szigetre, oda ahova történetünk szereplői is kénytelenek látogatást tenni. Az elveszett világ felsorakozik a mindenből többet és nagyobbat filmfolytatások mellé. Több a dínó, több a szereplő és ezzel együtt többen is halnak meg- itt már konkrétan 13 haláleset történik. A San diego-i eseményeknél a T-Rex által keresztbe lenyelt fickó maga a forgatókönyvíró David Koepp volt. Az első filmhez hasonlóan itt is kapunk néhány remekül felépített jelenet. Gondolok itt a T-Rexek busz elleni támadására a szakadéknál, a futásra a magas fűben, illetve a InGen telephelyén történő akciójelenetre a raptorokkal és a San Diego-i jelenetekre. A filmben egyébként 50%-al több dínót vetettek be mint az első résznél.

Michael Crichton rajongói nyomásra kezdett bele a második rész kidolgozásába. Mondom a siker az siker, akárhogyan is, de folytatni kell. A könyv címe eredetileg The Lost World volt, és a JP logo volt az utalás az előzményekre. Később ezt kicserélték The Lost World- Jurassic Park feliratra, hogy jobban megerősítsék a kapcsolatot a két film között. Bár a könyvben mind Ian Malcolm és John Hammond is meghalnak, a filmben egyszerűbb volt megoldani a dolgokat, lévén itt mindketten túlélték az előző rész eseményeit. A második rész forgatását 74 napra tervezték meg, ehhez képest 69 nap alatt sikerült felvenni az összes szükséges anyagot. A Pete Postlethwaite által alakított Roland Tembo számára két fegyvert is gyártottak, ezek működtek is és körülbelül 100 ezer dollárba került a kettő együtt. Spielberg az egyiket meg is tartotta magángyűjteményébe, de állítása szerint nem lőtt vele egyszer sem, mivel az nagyot rúg neki meg fáj a válla. Joe Johnston már ekkor szerette volna megrendezni a filmet, de a Jumanji problémás utómunkálatai miatt nem jött össze. Spielberg megígérte neki, ha lesz harmadik rész, azt megrendezheti. Valószínűleg ez amiatt lehetett, mivel Spielberg menet közben kiábrándult a dínós projektből, és elvesztette érdeklődését a filmek iránt. Míg a Jurassic Parkban 13 kaszkadőr dolgozott, itt Spielberg már 50-et használt belőlük. A figyelmesebb nézők kiszúrhatják Spielberget, amint popcornt majszolgat az éppen alvó Ian és Sarah mellett a kanapén a film utolsó jelenetében, legalábbis valamennyire tükröződik a TV képernyőjén a rendező. A filmben egy Venture nevű hajó hozza az államokba a T-Rexet, King Kongot az 1933-as filmben szintén egy ilyen nevű hajó szállította. Itt szó volt egy jelenetről, aminek a hajón zajló eseményekhez van köze, ugyanis az mindenkinek feltűnhetett, hogy a hajón olyan halálos áldozatok is vannak, akiknek halálát nem okozhatta közvetlenül a T-Rex, mivel az nem férhetett hozzájuk. Ezért ide egy Raptoros részt terveztek, ami már lehetővé tette ezt a fajta vérengzést, lévén sokkal kisebbek egy T-Rexnél. A jelenetet aztán soha nem forgatták le. A szcénát pedig elintézték annyival, hogy a T-Rex mindenkit megölt a fedélzeten, talán még egy Velociraptort is. A film egy jelentősebb része San Diegoban játszódik, ám itt csupán egyetlen jelenetet rögzítettek. A film elején látható Universal- logót ebben a formájában itt láthatta először a közönség. Végezetül a stúdió külön a bemutatóhoz készíttetett egy stroboszkópot, amiben a filmbeli villanásokat teszik még meggyőzőbbé a vetítések alkalmával. A kész filmben viszont egyetlen villanás sem volt látható.

Az elveszett világ- Jurassic Park a Rotten Tomatoeson jelenleg 52%-on áll, az IMDb-n pedig 6.5 átlaggal szerepel 225 ezer szavazó jóvoltából. Hivatalos amerikai bemutatója 1997 május 23.-án, nálunk Magyarországon 97 szeptember 25.-én volt. Világszintű bevételei közel a 620 millió dollárt ostromolták.
Jurassic Park 3 (2001)
Talán minden Jurassic Park- rajongó nevében kijelenthetem, hogy kétséget kizáróan a 2001-ben, Joe Johnston által rendezett harmadik felvonás a leggyengébb láncszem a franchise-ban. A filmhez újra megnyerték Sam Neill-t és egy kisebb szerepben Laura Dern-t is. A további szerepekben Tea Leoni, Alessandro Nivola és William H. Macy blamálja magát. A történet szerint Dr. Alan Grant kiheverte a Jurassic Parkban történteket, és újult lendülettel kutatja a raptorok intelligenciájával kapcsolatos új elméletének helyességét. Így aztán nem tud ellenállni a kísértésnek, amikor egy jómódú kalandor busás támogatást ígér kutatásaihoz – amennyiben Grant elkíséri őket egy repülős körútra a Sorna szigetre, mely az InGen genetikus tenyésztelepe volt, és ahol a második részben szörnyű dolgok történtek. Csakhogy amikor kiderül, hogy a kalandor és neje nem csupán felülről akarják megcsodálni a szigetet, hanem le is akarnak szállni, az események hirtelen tragikus fordulatot vesznek. A hét túlélő harcolni kezd az életben maradásért, és hamarosan az is kiderül, mi volt az igazi oka annak, hogy Grantet a szigetre csábították.

A film már nem Crichton regényeiből, hanem sok esetben a korábbi filmek által fel nem használt elemekből építkezik, példának okáért ott a madárházas jelenet. A forgatókönyvet bár hárman is írták -köztük Alexander Payne, nem tudott megszabadítani attól az érzéstől, hogy a Jurassic Park harmadik része már nem ugyanaz, amit megszokhattunk. Ez mind minőségében, mind hangulatában tettenérhető. A karakterek sok esetben esetlenek, idegesítőek. Sam Neill karaktere a film egy pontján még moralizálni is próbált, mikor munkatársa egy Raptortojást akart kicsempészni a szigetről. Johnston a filmjét viccesnek szánt jelenetekkel próbálja feldobni, melyek önmaguk paródiájává válnak és ezáltal inkább kínosak mint humorosak. Ilyen jelenet példának okáért Dr. Grant álomjelenete a repülőgépen a beszélő Velociraptorral, illetve a T-Rexel történő első találkozás. “Senki ne mozduljon!”…..de a mélypontot a csörgő telefonért szarba turkálós rész jelentette.
Kiemelkedő alkotásnak tehát nem mondanám a Jurassic Park harmadik részét. Látszik rajta, hogy egy sikeres sorozat utolsó (mára kiderült, hogy nem az) bőrlehúzására tesz csak kísérletet, így afféle alibi filmnek is tekinthető. A befejezést gyorsan lerendezték, ott nagyon látszott, hogy még a forgatókönyvírók sem tudtak mit kezdeni a sztorival. A film közben sokszor unatkozunk, mert abszolútt semmilyen atmoszféra nincs a kész alkotásban.

Na most, hogy szépen lehúztam filmet, jöhet pár érdekesség róla:
Sam Neill a szerződésében kérte, hogy a film premierje az ausztrál szülővárosában legyen. A Spinosaurus 12 tonnát nyomott és hidraulika működtette, ez volt az oka, hogy nem hibásodott meg a vizes jeleneteknél sem. A forgatás megkezdése előtt épp egy kicsivel sikerült csak befejezni a forgatókönyvet. (Mondja még valaki, hogy nem látszik a kapkodás a filmen.) A Pteranondonnal játszódó illetve a folyami hajós jelenetek is az előző filmekből, költségvetés túllépés okán száműzött szekvenciák voltak, amik igy itt kaptak helyet. Cooper szerepére esélyes volt Stellan Skarsgård, Steve Buscemi, és Tony Shalhoub is. A Jurassic Park 3 a legrövidebb az eddigi négy film közül a maga 92 perces játékidejével. Az eredeti forgatókönyvben Alessandro Nivola karakterét Billy Brennant megölték, de Nivola kérésére Johnstonék visszahozták a film végére. A JP 3 utolsó jelenete a helikopterben megidézi az első film utolsó jelenetét a repülő pelikánokkal. A stáb 250 liter zabpehely segítségével szimulálta a Spinosaurus ürülékét.
A filmet a kritikusok lehúzták. Jelölték még az Arany Málna-díjra is a Legrosszabb remake vagy folytatás kategóriában, ugyanakkor jelölték a Saturn-díj-ra a legjobb tudományos-fantasztikus film és a legjobb speciális effektek kategóriában.
A Rotten Tomatoeson jelenleg is 49%-on, az IMDb 176 981 szavazója szerint 5.9 csillagot érdemel a film. Bemutatója 2001. július 18.-án volt, bevétele közel 369 millió dollár volt.
Főszereplő(k): Alessandro Nivola, Ariana Richards, Arliss Howard, Bob Peck, Jeff Goldblum, Joseph Mazello, Julianne Moore, Laura Dern, Michael Jeter, Pete Postlethwaite, Peter Stormare, Richard Attenborough, Richard Shiff, Sam N Műfaj(ok): Akció, Dráma, Kaland, Sci-fi Címkék: Akció, Dráma, Fantasy, Kaland, Sci-fi
Értékelés: