Az erő legyen veled! Avagy, amit a STAR WARS l. RÉSZ: BALJÓS ÁRNYAK című filmről tudni érdemes
Közreműködött: Balogh Norbert
Történet:
Nyugtalanság uralkodik a Galaktikus Köztársaságban. A távoli csillagrendszerekbe irányuló kereskedelmi utak megadóztatásának tervét heves viták övezik. A kapzsi Kereskedelmi Szövetség felfegyverzett csatahajóival blokád alá veszi a parányi Naboo bolygót. A Főkancellár titokban útnak indít két Jedi lovagot, a béke és az igazság szerzőit, hogy oldják meg a konfliktust és védjék meg Amidala királynőt. Hamarosan azonban kényszerleszállást kell végrehajtaniuk a Tatooine-on, ahol találkoznak az ifjú Anakinnal, akiben túlárad az erő.

A filmről:
Az első Trailer érkezésekor a FOX stúdió kikötötte, hogy egy bizonyos időpont előtt nem mutathatják be azt, ám egy kanadai mozi véletlenül egy nappal korábban leadta, és mikor a FOX ezt megtudta megvonták tőlük a vetítési jogot. Szóval a mai Star Wars kampány kutyafüle volt ahhoz képest, ami akkoriban jellemezte ezeket a filmeket, ha ilyen lépéseket megtettek a készítőik. A Baljós árnyak akkora nagy hisztériát váltott ki az emberekből, hogy sokan csak azért váltottak jegyet egy-egy akkoriban bemutatott filmre, mert előtte vetítették a The Phantom Menace előzetesét, és mikor az előzetes lement, elhagyták a mozitermeket, mondván ők csak arra voltak kíváncsiak. Hisztériából tehát akkoriban sem volt hiány.
A filmet már eleve The Doll House címen kellett a mozikba szállítani, nehogy a kalózkodás áldozatává váljon idő előtt. Vajon megérte ezt a sok energiát ez a film, aminek szkripjébe még állítólag Frank Darabont is besegített “szkripdoktorként”? Vizsgáljuk is meg meg mit kaptunk akkoriban a pénzünkért a moziban.
A 6. rész után (megjelenési sorrendben) ez a film egy erős visszaesés. Bár szokás mondani, hogy ebben a világban minden elfogadott (de mindenképp megmagyarázható), de szerintem ez nagyon rossz irányelv. A film ugyanis azt az elképzelést vetíti elénk, hogy az erő egy meghatározható biológiai dolog, mely mindenkiben benne van, csak valakiben jobban kijön, valakiben nem.
Ez az elképzelés szerintem a klasszikus trilógia azon részét, amely az erőt oly misztikussá teszi, itt most elvész.

A másik ugye a politikai csatározás, ami bár szükséges a birodalom kialakulása miatt, de szerintem túl nagy hangsúlyt kap ebben a részben és nem azt a mesés és látványos képet nyújtva, amiért sokan megkedvelték ezeket a filmeket. A cselekmény vezetésével persze itt sincs gond, épül a történet, és érezzük, hogy valami mélyebb dolog van a háttérben, de emiatt, hogy nem erre a filmre összpontosul a végkifejlet, olyan, mintha nem is lenne a dolgoknak jelentősége. Igazából egy személyiségkibontó ez az alkotás, hogy miért alakul ki egy-egy szereplőből az, aki. De, ha eddig úgy tűnt, hogy nem igazán pozitív ennek a résznek a megítélése, akkor jöjjön az, ami miatt igazán rossz ez a film. Először is a főgonosz – Sith lovag – akinek semmi háttértörténete (legalábbis ebben a filmben, mert a sorozatban és könyvekben igen) sincs, csak jön, és Sith-eskedik. Nekem hiányzott valami belőle, ami miatt úgy tudtam volna rátekinteni, mint a többire a következő részekben. Semmi mélysége, erőt sugárzása sincs.
Kár érte. De, ami még ennél is rosszabb, az az volt, hogy Lucas úgy gondolta, kell egy gyerekeknek is eladható szál, ezért megteremtette Jar-Jar Binks karakterét, aki nem csak e film, de talán a filmtörténelem egyik legidegesítőbb lénye lett. Annyira érződik a létén, hogy csak egy plusz karakter, akinek semmi haszna (ezt elkerülvén a háborúban adtak neki a bolondozások végett pár sikert, amikor a droidokkal harcoltak, illetve a folytatásban már politikai szereplő volt abban az 1 percben, még a vásznon volt), semmi nem változna, ha nem lenne ott. Természetesen vannak benne remek párbeszédek és jól koreografált harci jelenetek.
Összességében nem egy szerethető rész, így csak javasolni tudom, hogy aki még netán most ismerkedne a Star Wars világával, az ne időrendben nézze, mert csalódni fog.
A film díszleteit eredetileg úgy tervezték költséghatékonysági okok miatt, hogy azok csupán a színészek feje tetejéig érjenek (a többi részt digitális utómunka segítségével készítették el), de Liam Neesonnal a diszletezők sem számoltak, igy a színész magassága miatt meg kellett toldani a büdzsét 150 ezer dollárral, hogy kiegészitsék azt. Qui- Gon Jinn szerepére Liam Neeson elött egyébiránt Kyle MacLachlan volt esélyes egy darabig. De ha már a Jediknél tartunk meg kell említeni, hogy Ewan McGregor ha akaratlanul is, de a fénykardos felvételek ideje alatt szinte állandóan kiadta szájával annak jellegzetes hangját, ezeket utólag el kellett tüntetni. Obi Wan szerepére esélyes volt Tim Roth és Harry Connick Jr is, de Kenneth Branagh is szóba került.
Az egyetlen nem digitálisan utószerkesztett jelenet is a Jedikhez köthető, hiszen a beömlő Dioxis-gázt jelképező füst igazi volt.
Natalie Portman hangját a felvételek után digitálisan torzították, hogy valamilyen szinten mégis megkülönböztessék Padmét Amidalától. Ez időben szárnyra kelt egy pletyka miszerint Portman helyett Keira Knightley játszotta többször Amidala királynőt, ráadásul a két színésznő olyannyira hasonlított egymásra ez időben, hogy máig folynak a találgatások ez ügyben, sok esetben nem is lehet eldönteni kit is alakítottak a színésznők egy-egy adott jelenetben.
Ráadásul a királynő hangjának kialakításánál Katherine Hepburn és Lauren Bacall, fénykorukban használt, klasszikusan parancsoló stílusa volt a mérvadó szempont. A egyformaságra az is ráerősít, hogy Knightley édesanyja sem tudta megkülönböztetni a lányokat, mikor látogatást tett a forgatáson. Portmant Lucas azután választotta ki a szerepre miután látta tőle az 1994-es Leon, a profit. Natalie a New York-i premieren sem tudott részt venni, hiszen a középiskolai érettségijét kellett befejeznie. Darth Mault eredetileg Ray Park helyett Benicio Del Toro játszotta volna a kezdetekkor, ám Lucas olyannyira leredukálta a szereplését, hogy színész igy mégsem vállalta el azt. Habár Park karaktere nem egy szószátyár (összesen három mondata van a kész műben) a hangját igy is megváltoztatták, a filmben a manapság már több filmből is ismerős Peter Serafinowicz kölcsönözte neki az orgánumot. Érdekes tény még az is, hogy Darth Maul az egyetlen nem emberi Sith lovag a sorozatban.

És ha már szóba kerültek a Sith lovagok el kell mondani, hogy Ian McDiarmid igencsak meglepődött, amikor George Lucas odament hozzá, és arra kérte, hogy A Jedi visszatér után, tehát 16 évvel később újra játssza el Palpatine szerepét. A színész addig abban a hitben volt, hogy a előzménytrilógiában már egy fiatalabb aktor fogja egykori szerepét alakítani.
A gyerekkora óta SW rajongó Tupac Shakur kifejezte érdeklődését egy esetleges szerep iránt, melyben Mace Windut formálta volna meg, de a zenészt még egy az esetleges Lucassal történő találkozó előtt meggyilkolták 1996-ban, igy annak nem kifejezetetten Afro-amerikai vonásokkal rendelkező karakterét később Samuel. L. Jackson kapta meg.
A szenátus tagjai között felfedezhetjük E. T. társait is, akiket Lucas Spielberg iránti tiszteletből rakott bele a jelenetbe.
Az 1997-es forgatás idején egy homokvihar elpusztította a Tatooine-i diszletek egy részét a tunéziai sivatagban, de Lucas ezt jó ómennek tartotta, hiszen korábban a 77-es filmnél is hasonló problémák léptek fel. A baljós árnyak volt az első film, mely Dolby Digital Surround EX hangzással jött ki, és a VHS bemutató után nem egészen egy évvel később már DVD-n is megjelent. A film 136 perces játikidejéből csupán 10-15 percig nem láthatók speciális effektek.

A Baljós árnyak eszméletlen nagy siker volt, világméretű bevételei elhagyták az egy milliárd dollárt. Az IMDb moziadatbázisban jelenleg 6.3 csillagon, míg a Rottenen 56 %-on áll. Bemutatója 1999. május 19-én, Magyarországon szeptember 16-án volt.
képek: IMDb
Főszereplő(k): Ewan McGregor, Ian McDiarmid, Jake Lloyd, Liam Neeson, Natalie Portman, Ray Park Műfaj(ok): Akció, Dráma, Fantasy, Sci-fi Címkék: Star Wars, The Phantom Menace, Akció, Dráma, Sci-fi, 1999
Értékelés: