Amit A SZIKLA (1996) című filmről tudni érdemes!
Nem telhet el ez az év anélkül, hogy nem ejtenénk szót az idén 20 éves A szikla című filmről!

Bay még anno, amikor nem csupán akciózó játékfigurákról forgatott monstre, ám egy idő után ellaposodó és üres látványfilmeket, igazi gyöngyszemeket is le tudott rakni a filmművészet asztalára. A 95-ös Bad Boys – Mire jók a rossz fiúk után A szikla a második nagyjátékfilmje volt a rendezőnek. Bay fiatalos stilusa frissességet hozott az akciófilmek világába, nem beszélve arról, hogy filmjében felváltja az akkoriban már kihalófélben lévő izompacsirta akciósztárokat, és a tricepszek korszakát az okostojások veszik át, amolyan “többet ésszel, mint erővel” alapon.
Dr. Stanley Goodspeed: Maga ezt élvezi?
John Patrick Mason: Hát mit mondjak, élvezetesebb egy napnál a sitten. Amikor filozófiát tanulok, és buzik taperolnak a zuhanyzóban. Bár ez mostanában elég ritka, úgy látszik veszítettem a vonzerőmből.

A sziklával bebizonyították, hogy akciófilmet lehet készíteni komoly mondanivalóval, ezt a vonalat pedig Ed Harris Hummel tábornokán lehet levezetni. A film tulajdonképpeni rosszfiúja nem is rosszfiú, csupán szeretné, ha elesett bajtársait megfelelő elismerésben részesítenék. Ehhez azonban radikálisabb eszközökhöz kell folyamodnia. Ed Harris tábornokát tulajdonképpen nincs néző, aki ellenségként kezelné, hiszen egy tucat olyan jelenete van a filmben, melyek pont jobbik énjét mutatják be. Fenyegetőzik ugyan, de a kényesebb pillanatokban emberek életét menti meg, vagy ott a jelenet, melyben felesége sírjánál vall színt, hogy nem tehet mást, mint amire készül. Végeredménybe tehát ott tartunk, hogy Hummel morálisan helyes döntést hoz, karaktere empatikus és igazságos. A színész a forgatás során folyamatos megbeszéléseket tartott Bay-jel a karakterrel kapcsolatban, így alakítva ki annak szimpatikus személyiségét.
A film főszereplőjének megtett ekkor még csak 32 éves Nicholas Cage a karakterorientált drámák és vígjátékok után hirtelen belecsöppen az akciófilmek világába. Jót tett neki éppen a frissen zsebre rakott Oscar-díj, amit a Las Vegas, végállomás című filmért ítéltek neki oda.
Francis X. Hummel: A szabadság fája kiszárad, ha nem öntözik hazafiak és zsarnokok vérével, idézet Thomas Jefferson-tól.
John Patrick Mason: A hazafiasság nem más, mint az erőszak önigazolása, idézet Oscar Wilde-tól.

A film igazi sztárja végül Sean Connery lett, hiszen az öreg 66 éves kora ellenére óríási lendülettel vetette bele magát a produkcióba. Karakterét sokan egy James Bond parafrázisnak vélik. Jelzem mind az, amit a filmből megtudunk róla joggal feltételezhető is egy ilyen párhuzam. Sokan nem tudják, de Bay eredetileg Arnold Schwarzeneggert kérte fel John Patrick Mason szerepére, de világ egyik leghíresebb filmszínésze, és egyben testépítő-titánja amiatt hárította el a felkérést, mert a film forgatókönyve ekkor még egy 80 oldalas vázlatszerűség volt, kiegészítve mindenféle széljegyzetekkel. Arnold azt mondta: nem érzi úgy, hogy ebből bármi jó is kisülne.
Valóban akadtak gondok a forgatókönyvvel. Ugyan a stáblista szerint A sziklát hárman is (David Weisberg, Douglas Cook, és Mark Rosner) jegyzik íróként, de eredetileg Quentin Tarantino is besegített, csak őt nem tüntették fel végül a stábcreditnél. Ugyanigy járt Jonathan Hensleigh és Aaron Sorkin is.

A forgatás nem volt minden zökkenőtől mentes. Azt sikerült elintézni, hogy a szövetségi kormány engedélyezze az Alcatraz -béli jelenetek eredeti helyszínen történő rögzítését, de az nem, hogy le is zárják azt a látogatók elöl. így mikor a hireségek egymás után felbukkantak a környéken mindenki látni akarta őket, és senkit nem zavart túlságosan, hogy éppen felvételek folynak, így a kamerákat sok esetben a bámészkodó turisták miatt kellett leállítani. Nagy nehezen aztán, de végre sikerült lezáratni a sziget egy részét, és igy már minden sínen volt.
John Patrick Mason: Womack! Már meg sem lepődök, hogy itt látlak te rakás szar!

Sean Connery viszont utált minden nap hajókázni a szigetre, így kérte a producereket, hogy húzzanak fel neki egy kis lakot, ahol ő a forgatás végeztével tud pihenni. Ezt természetesen minden kérdés nélkül megadták neki. Egyébiránt A szikla a színész kedvenc filmjei között van a 90-es évekből, a másik favoritja a Briliáns csapda ebből az időszakból.
A jelenet, melyben Womack FBI igazgatót lelógatják a san francisco-i Fairmont hotel erkélyéről azért is érdekes, mert a jelenet rögzítésekor egy seregnyi hívás érkezett be a sisco-i rendőrkapitányságra, hogy egy ember lóg a szálloda homlokzatán.
David Morse játssza a filmben a Hummel tábornok másodparancsnokát, aki végletekig hű feljebbvalójához. Egy évvel korábban a 12 majom c. Terry Gilliam moziban szabadított halálos vírus az emberiségre.
Michael Bay elmondása szerint a forgatókönyv sokkal komolyabb hangvételű volt. A humoros jelenetek többségét a színészek improvizálták.
A filmben 25 embert ölnek meg.
Dr. Stanley Goodspeed: Kezdjük az elejéről az ismerkedést, Stanley Goodspeed vagyok…ööö, szereted a zenét, például Elton Johntól a Repülő Embert?
Darrow: Gyűlölöm ezeket a langyos szarokat!
Dr. Stanley Goodspeed: Jó, értem, csak azért kérdeztem, mert…rólad szól! Te is repülni fogsz!

Bay nem csupán akciófilmet rendezett akkoriban, hanem ma már ténylegesen számon tartott korszakos akciómozit dirigált. Fényképezésében, akciójeleneteinek nyers stílusában, gyors vágásainak, és nem utolsó sorban Hans Zimmer feledhetetlen muzsikájának köszönhetően a mai napig etalonnak számít az akciófilmek között.
A sziklát 75 millió dollárból forgatták le, melyre világszinten 335,062,621 dollárt hozott vissza. Az IMDb moziadatbázisban 7.4 csillagon áll, az Rotten Tomatoeson pedig 66%-on áll. Bemutatója Amerikában 1996. június 7-én, nálunk Magyarországon 1996. augusztus 1.-én volt.
Értékelés: