Minden, amit a Halloween-A rémület éjszakája (1978) című filmről tudni érdemes
Mindenszentek napján minden valamirevaló filmrajongó lejátszójába landol a John Carpenter féle 1978-as horrorfilm-klasszikus. A stílusosan erről az -angolszász országokban elterjedt, ősi kelta hagyományokból kialakult- ünnepről elnezevett, Halloween című mozi nálunk még anno meg lett toldva egy A rémület éjszakája alcímmel is.
Az Entertainment Weekly szavazásán az előkelő ötödik helyen szerepel, mint a legfélelmetesebb filmek egyike. A horror, mint filmes fogalom abban az időben még jelentett valamit, manapság a műfaj bűzös hullaszagot áraszt magából, sok esetben elég gázos és nem mellesleg kínos produktumokat termelve ki magából. De Carpenter filmje tulajdonképpen az a megkerülhetetlen klasszikus, ami még mai szemmel nézve is egy csúcskategóriás mozinak tekinthető. Megvan benne minden, ami egy jó kis borzongáshoz elengedhetetlen. A korszaknak megfelelően a gyilkos személye fel van ruházva egyfajta különös mitológiával, amit szinte mindenki ismer, maga Michael Myers karaktere szinte elpusztíthatatlan, ugyanúgy, ahogy A Texas-i láncfűrészes, az Elm utcai gyerekgyilkos, vagy a Kristálytavi szériálkiller.

Amikor még a film producerei sem tudták, hogy egyáltalán mi is sülhet ki a Halloweenből, természetesen itt is áll a pénzügyek miatt, mert senki nem akar nagyobb költségekbe merülni és egy esetleges buktával vagyonokat veszíteni. Carpenteréknek ezért csupán 300 ezer amerikai dollár áll rendelkezésükre a forgatáshoz. Ez az összeg a 20 napos forgatási időszak alatt nagyjából a nagy semmire elég, így a Halloween készítői ott spórolnak, ahol tudtak. Az eredeti szkript a "The Babysitter Murders" címre hallgat és a sztorija szerint több napon keresztül játszódik. A producer Irwin Yablans kitalálja, hogy költséghatékonyság érdekében módosítsák az elképzeléseiket és a film történetét egyetlen nap eseményei köré rittyentsék, és mivel véleménye szerint Halloween estéje a legfélelmetesebb éjszaka az évben, Carpenterék ennek fényében írják át a történetet. A forgatókönyv megírásánál a hitelesség érdekében Debra Hill írja a női párbeszédeket, míg Carpenter Dr. Loomis karakterével bíbelődik sokat. Az, hogy a film Hadonfieldben játszódjon Hill ötlete volt, mivel jómaga onnan származik. A költségvetésből Panavision kamerákra tellik, így lesz a film 2:35:1 képarányú. Dr. Loomis szerepét felajánlják Peter Cushing és Christopher Lee színészek számára is, de egyikük sem vállalja, később azt mondják mindketten, hogy pályafutásuk egyik legjobb szerepét hagyták ki. Végül megszerzik húzónévnek Donald Pleasence-t, akit viszont meg kell fizetni, így a színész a forgatáson töltött öt napjáért napi 20 ezer dollárt vághat zsebre.

Carpenter rendező eleinte tart a legendás színésztől, mivel messze Ő a legtapasztaltabb ember a forgatáson filmes téren. A direktor eleinte attól fél, hogy Pleasence majd nehéz kérdéseket akar majd feltenni Dr. Loomis figurájával kapcsolatban, de amikor kiderül számára, hogy színész egy végtelenül kedves fickó, megnyugszik, jó barátok lesznek, és a későbbiekben még további két filmjében foglakoztatja. Pleasence elmondja, hogy azért is vállalja el a szerepet, mert lánya nagyon szerette a két évvel korábbi A 13-as rendőrörs ostroma című szintén Carpenter rendezte mozit. Pleasence jelenetei 18 percet tesznek ki a filmben. A forgatás kronológia sorrendben zajlik, Carpenter szerint erre azért van szükség, hogy a Laurie-t alakító Jamie Lee Curtis hitelesen tudja visszaadni a félelem egyre növekvő fázisait. Curtisnek ez az legelső nagyjátékfilmje, és kereken 8000 dollárt kap a szerepéért. A színésznő szinte meg van róla győződve, hogy borzalmas volt az első forgatási napján, ellenben a rendező még aznap este fel is hívja, hogy gratuláljon neki, mert nagyon elégedett azzal, ahogy a dolgok mentek aznap.
A forgatást nehezíti a körülmény, hogy az október végén játszódó történetet valójában 1978 tavaszán rögzítik. Ehhez a kellékeseknek rengeteg papírt kell vásárolni, majd azt falevél formára kivágva és befestve szétszórni a forgatás helyszínén, megteremtve ezzel az őszi hangulatot. Valamint gondolhatjátok, hogy milyen nehézséget okoz a sötőtök beszerzése a forgatásra. Magát a Myers házat egy elhagyatott, rozzant épület alakítja Dél- Pasadenában, ezzel még nem is lenne problémája a stábnak, de a film pont egy olyan jelenettel nyit, ami a fiatal Michael gyerekkori eseményeibe enged bepillantást. A házat ezért szinte teljesen fel kell újitani, bebútorozni, és akkor még a közművesítésről nem is beszélünk. A film kezdőszekvenciájával természetesen a kamera bejárja szinte az egész házat, itt úgy tűnik a nézőnek, hogy Carpenterék vágás nélkül, megkoreografáltan manővereznek a kamerával, ám a valóságban három rejtett vágást is alkalmaznak. Ezek ügyesen el vannak rejtve, az egyik például akkor, amikor a kis Michael felteszi a bohócálarcot.

A felnőtt Michael maszkjára sem költenek 2 dollárnál többet, kreatívan ugyanis egy William Shatnerről mintázott álarc lesz a nyerő választás, amit a Star Trek mozifilm ihletett. A maszkról eltűntetik a nemkívánatos pajeszt és a szemöldököt, majd egy kis festék segítségével teljesen fehérré színezik. A sötétben jól megvilágítható maszk ötletekre sarkallja a készítőket, a borzongató jelenetet, melyben a Laurie mögül előtűnő maszkost fényképezik egy egyszerű fényerő-szabályzós lámpával érik el, hogy úgy tűnjön a gyilkos lassan közeledik a lány felé.
Michael karakterével kapcsolatban sokakban megfogalmazódhat a kérdés, hogy vajon Michael Myers, hogyan tud autót vezetni, mikor még kiskorában kerül be az elmegyógyintézetbe, és az erre való jogosultságot nem tudja megszerezni. Erre a kérdésre a készítők szerint a válasz az, hogy mialatt Dr. Loomis különböző pszichiátriai meghallgatásokra szállítja a srácot, az addig minden egyes alkalommal megfigyeli a kocsit vezető férfit így elsajátítva a vezetés technikáját. Egészen az utolsó forgatási napig nem sikerül gyermekszínészt találni, aki megformálja a fiatal Michael-t, így a film kezdő képsorainál Debra Hill ugrik be. Ezért is látszik nőiesnek a kisfiú keze, ráadásul ha jól megfigyeljük ki is vannak festve annak körmei.
A Halloween- A rémület éjszakája 47 millió dollárt keres meg bemutatásának idején az Egyesült Államokban, mai árfolyamra átszámítva elképesztő 150 millióra rúg. A klasszikus mozi lenne tehát minden idők egyik legsikeresebb független alkotása. A későbbiekben a Halloweennek kell a TV számára egy 12 perccel bővitett változat is, hogy az megfelelően tudjon kapcsolódni a folytatáshoz.
A filmnek még hat folytatása készül, ezek közül az 5. részig játsza Pleasence Dr. Loomis szerepét. Jamie Lee Curtis a második rész után az 1998-as Halloween- H20-ban láthatjuk viszont Laurie szerepében. Remakejeire Rob Zombie jóvoltából 2007-ig és 2009-ig kell várni. A Halloween- A rémület éjszakája az IMDb-n 7.9 csillagot ért el, a Rotten Tomatoeson 92%-on áll. Eredeti bemutatója az USA területén 1978. októberében volt, a Chicagói nemzetközi filmfesztiválon. Nálunk Magyarországon 1989. november 6-án kerül vászonra.

A képek forrása: IMDb
Értékelés: