Minden, amit tudni akarsz a 25 éves Elemi ösztönről.
Miről szól az új könyve?
Egy nyomozóról, aki beleszeret egy rossz nőbe!
És mi lesz vele?
A nő megöli.

Paul Verhoeven 1991-ben forgatta, majd 92′-ben be is mutatta a filmtörténelem egyik legnagyszerűbb erotikus thrillerét az Elemi ösztönt. A történet szerint a San Fransisco-i Night Club tulajdonosát, Johnny Boz-t holtan találják az ágyában. Nick Curran nyomozó kapja meg az ügyet, aki ugyan ma már teljesen tiszta, de múltjában nagy szerepet kapott az alkohol és a kábítószer. Az első számú gyanúsított Catherine Tramell, a titokzatos és kihívó regényírónő, aki Boz szeretője volt. Kiderül, hogy a gyilkosság pontos mása a Catherine egyik könyvében leírt gyilkosságnak, Nick azonban nem tud ellenállni a nő vonzerejének.
Miért nem akar ügyvédet fogadni, Miss Tramell?
Miből gondolja hogy szükségem van rá?
A filmnek két nagyon fontos főszereplője a Nick Curran nyomozót alakító Michael Douglas és a Catherine Tramellt alakító Sharon Stone.
Nick, ha felidézi a gyerekkorát, mi jut eszébe?
1: Nem emlékszem, pontosan hányszor vertem ki, de biztos sokszor. 2. Sose voltam dühös az apámra, még akkor se, mikor láttam, mit csinálnak anyámmal az ágyban. 3. Nem nézem meg a WC-ben a szart, mielőtt lehúzom. 4. Régóta nem vizelek ágyba. 5. Mindketten elmehetnek a picsába!
Nick Curran nyomozó múltjában sötét titkok lappanganak. Kábítószer és alkohol valamint egy lövöldözés amiben több ártatlan személy is meghalt. Már a pszichoterápia vége felé tart az említett ügy miatt, amikor megkapja a Boz- gyilkosságot társával. Ekkor ismerkedik meg az áldozat barátnőjével Catherine Tramellel. Vele aztán egy szenvedélyes viszonyba keveredik, melynek alakulása befolyásolja tisztánlátását. Mindezek mellett pedig minden az ügyben érintett személy hullik mint a légy. Bár hiszi, hogy Catherine-nek köze van valamely formában a halálesetekhez nem képes ellenállni a csábításnak.
Kábítószerezett Mr. Boz-zal is?
Persze.
És mit szedtek?
Kokaint. Kefélt már kokóssal, Nick? Nagyon jó.
Szeret játszani, ugye?
Pszichológiából diplomáztam, a munkával jár. Meg élvezem is.

A biszexuális, kiszámíthatatlan, férfifaló és veszedelmes írónő, Catherine Tramell szerepében az akkor 34 éves, hihetetlen dögös Sharon Stone látható. Stone akkoriban még kezdő színésznő volt, így szerepét előtte felajánlották a hollywood-i színésznők krémjének. Kim Basingernek, Greta Scacchinak, Meg Ryannek valamint szóba került még Michelle Pfeiffer, Geena Davis, Kathleen Turner, Ellen Barkin és Mariel Hemingway is, de mindenki visszadobta a szerepet. Valószínűleg a túlzott szexuális tartalom miatt.
Mi maga, profi?
Nem, amatőr vagyok.
A forgatókönyvért a magyar származású Joe Eszterhas felelt, aki már korábban, a nyolcvanas években megírta a sztorit. A film eredeti címe Love Hurts lett volna aztán ezt végül lecserélték a Basic Instictre. Eszterhas a szkriptért rekordgázsinak számító 3 millió dollárt vághatott zsebre. Ennyit forgatókönyvért még soha nem fizettek. Valószínű azóta sem. Verhoeven a film egy pontján összekülönbözött Eszterhassal és megbízta Gary Goldmant, akivel már dolgozott Az emlékmás című filmjén is, hogy írjon plusz jelenetek a filmhez melyekben Douglas filmbeli karaktere kevésbé tűnik sérülékenynek és önpusztítónak. Ezek a változtatások főként Douglas kérésére történtek. Amikor Verhoeven látta, hogy a kiegészítések mennyire nem akarnak működni, bocsánatot kért Eszterhastól. Később viszont pont Eszterhas akarta megváltoztatni a film karaktereinek felépítését, kiengesztelendő a filmet bojkotáló meleg szervezeteket. Ez a huzavona öt hónapig ment is mire Verhoeven fogta az eredeti sztorit és leforgatta a filmet.
Mi a faszt akarsz tőlem?
Kérdezd úgy, hogy “Mit akarsz tőlem, Catherine?”
Mi a faszt akarsz tőlem, Catherine?
A filmben természetesen rengeteg a vulgáris megnyilvánulás és a botrányosabb explicit jelenet. Leghíresebb talán az a bizonyos kihallgatási szcéna, melyben világosan kiderül, hogy Sharon Stone karakterén nincs bugyi és a szoknyája alá pillanthatunk ezáltal. Állítólag, mikor Stone meglátta az ominózus jelenetet odament a rendezőhöz és pofon vágta, majd megköszönte neki, hogy elindította karrierjét.
Most mi lesz, Nick?
Baszunk, mint a nyulak. Élünk, mint hal a vízben. Boldogan, míg meg nem halunk.
Utálom a halakat.
Baszunk, mint a nyulak. Szarunk a halakra, és élünk boldogan, míg meg nem halunk.
A film forgatása idején a különböző meleg-jogi és leszbikus szervezetek folyamatosan tüntettek, így a San Francisco-i forgatási helyszíneket folyamatosan rendőri jelenlétnek kellett biztosítani. A tiltakozások főként a Sharon Stone által alakított főszereplőnő biszexuális hajlamai és szociopata beállítottsága miatt alakultak ki. A tiltakozók a filmbeli karakter negatív hatásai miatt hallatták hangjukat.
Hadd mondjak valamit, Roxy. Mint a férfi a férfinak. Ez volt az évszázad kúrása!

A film mind kritikailag mind bevételekben is sikeres volt. Világszinten több mint 350 millió dollárt szedett össze, ahhoz képest, hogy csak 49 millióba fájt a gyártó Carolco Picturesnek. Kritikai szinten pedig a közönségsiker mellett Oscar és Golden Globe jelölésben részesítették a filmért Jerry Goldsmith zeneszerzőt illetve a film vágóját Frank Urioste-ét. Valamint jelölték Sharon Stone-t a legjobb női főszereplő Golden Globe dijára.
Ég veled, Nick!
Ég veled?
Igen. Befejeztem a könyvet. Nem hallottad? A szereplő meghalt. Ég veled!
A film sikerének köszönhető, hogy a bemutató utáni években rengeteg jobb- rosszabb filmet láthattunk még melyben a végzet asszonya elcsábítja az arra hajlamos férfiakat. Számomra az Elemi ösztön egy borzasztóan fontos film, már csak remek tónusos és utánozhatatlan hangulata miatt is. Erre az atmoszférára többek közt a szenzációs fényképezés is rátesz egy lapáttal, mely Jan De Bont operatőrnek köszönhető, akire persze nem titkoltan Hitchcock művei is hatással voltak.
Főszereplő(k): Michael Douglas, Sharon Stone, George Dzundza, Jeanne Tripplehorn, Denis Arndt, Leilani Sarelle, Bruce A. Young, Chelcie Ross, Dorothy Malone Műfaj(ok): krimi, dráma, thriller Címkék: krimi, thriller, 1992
Értékelés: