A hallgatás után- Amit a HANNIBÁL (2001) című filmről tudni érdemes.
Ridley Scott 2001-ben debütáló, megosztott sikereket arató mozifilmje Thomas Harris azonos című regénye alapján készült. 10 évvel korábban mutatták be A bárányok hallgatnak című filmet, Jonathan Demme rendezésében, melynek folytatásaként tartja számon a nagyérdemű a szintén Hannibal névre keresztelt alkotást.
Az 1991-es filmdirektorának ugyan felajánlották a következő sztori rendezését is, Ő azonban túl véresnek találta a forgatókönyvet, így visszadobta. A jogokat az Orion és az MGM helyett az Universal szerezte meg a következő könyv adaptálására, a rendezéssel pedig először David Finchert szerették volna megbízni, de Ő nem vállalta el. Ridley Scottnak pedig több se kellett, kapva kapott az alkalmon, hogy elkészítse azt a történetet, melyet már Clarice Starling FBI nyomozó és Hannibal Lecter doktor szerelmi kapcsolatának szárba szökkenése tetőz be. Egyes híresztelések szerint, amikor rábólintott a szerződésre, azt hitte, történelmi film lesz. Egy kicsit talán látni is a rendezésen, hogy lélekben egészen máshol járt. Ám ettől eltekintve, úgy gondolom, Scott egy jól átgondolt, stílusos filmet rakott az asztalra, az viszont már más kérdés, hogy sokaknak ez a stílus nem jött be……
Dr. Hannibal Lecter: Hogy óhajtja? Belekkel kinn vagy belekkel benn? Júdás módra? Már megint tétovázik? Akkor döntök ön helyett, ha megengedi.
Ciao!
Nézzünk is bele egy kicsit a történetbe. A világ legrémesebb gonosztevője, Hannibal „a kannibál“ Lecter megszökött és Firenzében éli a jómódúak boldog életét. Nem gondol a bűnös múltra. Csakhogy egyik régi áldozata, az emberi roncsként vegetáló milliomos, Mason Verger bármi áron meg akarja találni őt, hogy bosszút álljon. Verger legalább olyan gonosz, mint Lecter, de őt nem is mulattatja, amit csinál. Egy tanú felbukkanását követően ismét remény nyílik rá, hogy elfogja a férfit, aki megnyomorította őt. Célja érdekében semmilyen eszköztől nem riad vissza. Csupán egyvalaki van, aki jó csalétek lehet; aki miatt Lecter visszatérhet Amerikába. Clarice Starling FBI ügynök. Ha sikerül őt rávenni, hogy eredjen az emberevő pszichológus nyomába, az valószínűleg habozás nélkül előjön rejtekhelyéről, és újrakezdi a halálos játékot. Nem tehet róla: nagyon élvezi…

Thomas Harris regénye természetesen jóval terjedelmesebb, mint Scott filmváltozata, és ebből kifolyólag az utóbbi sokkal sűrűbb, sokkal több tömörítéssel és változtatással él. Akik olvasták a könyvet, azok tudják, a többiek pedig meglepődhetnek, mivel a befejezés TELJESEN MÁS: Hannibal és Clarice a regényben szerelmet vallanak egymásnak, és életük hátralévő részét elvonultan, egy fényűző kastélyban élik le. A filmben pedig így láthatjuk a végét:
Hannibal jön Clarice-ért…
Jön a rendőrség Hannibal-ért…
Hannibal menni akar…
Clarice nem akarja, hogy elmenjen, ezért nekiugrik…
Hannibal “meghűtőzi” Clarice-t…
Clarice ott akarja marasztalni Hannibalt (a bilinccsel)…
Hannibal pedig ott áll, haj becsukva a hűtőbe, karon bilincs, és ezek után azt kérdi:
“Where is the key?…”
Pedig jól tudja a választ.
Hatalmas kontrasztok. És még Clarice érzelmeiről nem is tudunk semmit, mert az az egy csepp könny sok mindenfélét jelenthet. Szóval itt minden a továbbiakról a mi fantáziánkra van bízva.
De nem ez az egyetlen olyan rész, ami kimaradt. Íme néhány ízelítő, hátha kedvet kap valaki elolvasni a könyvet. Mason Verger és Hannibal kapcsolatánál például Hannibal egy hurokkal töri el Mason nyakát, ezért is vált fekvő-kerekesszékes beteggé. Kimaradt például egy fontos szereplő: Margot Verger, a megbízó leszbikus húga. Az eredeti cselekmény szerint Masont nem a disznók eszik meg -mivel ő a szobát sem tudja elhagyni-, hanem testvére öli meg. A regény egyébként Argentínában fejeződik be, az alapsztori után három évvel, ahol is együtt szórakozik a boldog pár.

De nem csak a könyv szerint maradtak ki részek, hanem a később megjelent bővített kiadású DVD-n is tudnak a Hannibal kedvelők még kicsit csemegézni. Ilyen például, amikor Hannibalt Pazzi követi a parfümériába vagy amikor Pazzit megöli, utána egy motorost fizet le, hogy vigye el a helyszínről, mert nyüzsögnek ott a rendőrök. Az egyik jelenet az annyi, hogy bemegy egy boltba, és pont róla szólnak a hírek. Vagy amikor Clarice után megy, mikor az fut és feltöri a kocsiját, beül, majd nosztalgiázik egy kicsit. A történet végére is van egy másik változat, mikor nem vágja le a kezét Hannibal. Mutatják azt is, hogy megy el kocsival onnan, ahol a tűzijátékot lövik fel. A repülős rész is hosszabb. Szóval megéri megnézni ezt a rendezői változatot is.
Mason Verger: Milyen különös.
Clarice Starling: Micsoda?
Mason Verger: Az arcomba bátran belenézett. De összerezzent, amikor kimondtam Isten nevét.

A bevételi adatokat tekintve nem egy rossz filmről van szó, amit egyesek a könyv teljes átmaszkírozásának tudnak be. A forgatókönyvet eredetileg David Mamet irta, ám később Steve Zaillian teljesen átfazonírozta a regényhez hű változatot. Mamet azonban társszerzőként szerepel a stáblistán. Szómiszó a büdzsé 87 millió dollárból állt, míg a bevétel több mint 350 millió dollár lett. Az mindenki számára egyértelmű lehet, hogy mi is váltotta ki a nagy érdemű legnagyobb tetszését. Igen, ismét Anthony Hopkinst láthatjuk Lecter doktor szerepében. És itt egy kis érdekesség. Mikor Ridley Scott felkereste Anthony Hopkins-t, hogy játszana-e a tervezett Hannibal című filmjében, Hopkins azt hitte, a Gladiátorhoz hasonló történelmi kalandfilmet akar forgatni a karthágói hadvezér életéről. De nem így lett, és Hopkins ismét nagyot alkotott Hannibal Lecter szerepében. A női főszereplő, vagyis Clarice Starling megformálójaként viszont egy új színésznőt köszönthettünk a filmvásznon, mégpedig nem mást, mint Julianne Moore-t, ugyanis Jodie Foster nem vállalta a 10 évvel későbbi folytatást. Többek közt a film és a könyv közti különbségek miatt se szerepelt Foster, bár azt is kijelentette, hogy Harris irodalmi művének vége se tetszett neki, azaz semmiképpen nem vállalta volna el. Miután Jodie Foster visszamondta Starling szerepét, a következő színésznők jöttek számításba. Gillian Anderson, Cate Blanchett, Hilary Swank, Julia Louis-Dreyfus, Heather Locklear, Angelina Jolie, Jennifer Jason Leigh, Drew Barrymore, Winona Ryder, Sarah Jessica Parker, Brooke Shields, Kristin Davis, Bridget Fonda, Calista Flockhart, Helen Hunt, Sandra Bullock, Christina Applegate, Jennifer Connelly, Meg Ryan, Shannen Doherty, Jennifer Aniston, Nicole Eggert és Teri Hatcher. Anderson azért esett ki már az elején, mert kisült, hogy az X-akták alkotóival volt egy szerződése, mely szerint tilos játszania másik FBI-ügynököt. Davis és Parker a Szex és New York című sorozat miatt, Flockhart pedig az Ally McBeal miatt nem vállalta Clarice Starling szerepét. A mellékszereplők közül pedig Mason Verger szerepét Christopher Reeve utasította vissza, majd Gary Oldman válallta el.
Dr. Hannibal Lecter: Be kell vallanom valamit önnek. Komolyan fontolóra vettem, hogy megeszem a feleségét.
A magyar hangokat biztosító színészek is kitették magukért. A film magyar szinkronjához olyan közkedvelt színészek kölcsönözték hangjukat, mint Sinkó László, Anthony Hopkins állandó magyar hangja, vagy Nagy-Kálózy Eszter, de Verger szerepében Szacsvay László is igazi meglepetés. A magyar változatot a Mafilm Audio Kft. készítette Tabák Kata szinkronrendező vezetésével.

De térjünk egy kicsit vissza Clarice Starlingra. Hopkins-nak nem volt hivatalos beleszólása abba, hogy ki játssza a hősnőt, ennek ellenére Scott mégis konzultált vele. Hopkins pedig Moore-t ajánlotta, valószínűleg a Túlélni Picassót című közös munkájuk miatt. Így alakult tehát Clarice Starling sorsa a kulisszák mögött. Valljuk be, nem volt azért olyan rossz választás Moore kisasszony, hiszen, ahogy a valóságban, úgy a történetben is eltelt 10 év, mialatt a kezdő FBI ügynöknek is sikerült egy kicsit megedződnie. Természetesen ez az internet népének nem annyira tetszett és több netes fórumon hangot is adtak ennek. Szerintük ugyanis Starling egybenőtt Fosterrel és nem tudták feldolgozni a változást. 2014-ben azonban úgy tűnt nem maradunk Jodie Foster nélkül. A színésznőt felkérték, hogy segédkezzen egy sorozat, a Hannibal 3. évadának rendezésében. 2011-ben ugyanis a francia Gaumont filmstúdió egy új TV társaságot alapított Gaumont International Television néven, amelynek egyik első projektje ez a sorozat lett, ami a tárgyalt mozifilm központi karaktere, Hannibal Lecter körül forog. A pilot forgatókönyvét Bryan Fuller írta. Elmondása szerint Lecter és Will Graham FBI ügynök korai kapcsolatát mutatja be -utóbbit A vörös Sárkányban Edward Norton alakította–, a legtöbben úgy vélik, a sorozat ennek a filmnek az előzményeként szolgál. A széria executive producere Bryan Fuller mellett Martha De Laurentiis lett, aki egyébként a Hannibal, A vörös sárkány és a Hannibal ébredése filmek producereként is dolgozott. A sorozat a harmadik évadig nagy sikernek örvendett, melyben nem kicsi szerepe volt a főszereplőnek, azaz Hannibal Lecter megformálójának, Mads Mikkelsennek.
Mason Verger: Talán már megbánta, hogy csak az arcomat adta a kutyáknak.
Dr. Hannibal Lecter: Nem, Mason. Örülök, hogy így látom.
Végül nézzünk még néhány filmes érdekességet, ami a fentiek során kimaradt a szórásból. Azon az ominózus vacsorán, még mielőtt bárki is kételkedne, a Paul Krendlert, korrupt államügyészt alakító Ray Liotta csirkehúst fogyasztott a forgatáskor és még csak véletlenül sem kóstolt meg semmiféle emberi származékot. A film első felében pedig van egy olyan firenzei részlet, amikor egy olyan oszlop látható, amire a Gladiátor moziplakátja van kitéve; egy Ridley Scott film a Ridley Scott filmben. A zenéért felelős Hans Zimmert pedig direkt hagytam a legvégére. A filmben ugyanis nincs hiány brutális jelenetekben, a hangulat nagyszerű, néhol kifejezetten félelmetes és ehhez remekül asszisztál Zimmer újabb mesteri zenéje. Egyes filmzene őrültek felfedezhetnek nem kevés alapzenét, melyet később kicsit másképp a 2008-ban bemutatott, Christopher Nolan-féle, A sötét lovagban is visszahallhatunk.

Tisztában vagyok azzal, hogy a könyvben szereplő, Clarice-Lecter-féle bonyolult, érthetetlen kapcsolatot Scott, Hopkins és Zimmer egy egyszerű “Szépség és Szörnyeteggé”/ modernkori “Rómeó és Júliává” egyszerűsítették le, mégis sokak számára ez lett az egyik legszerethetőbb filmbeli love-story.
Főszereplő(k): Anthony Hopkins, Gary Oldman, Julianne Moore, Ray Liotta Műfaj(ok): Dráma, Horror, Krimi, Thriller Címkék: 18+, Dráma, Horror, Krimi, Thriller
Értékelés: