Willis katonásdija - A NAP KÖNNYEI (2003) kritika
Antoine Fuqua számomra mindig egy megbízható filmes volt. A Nap könnyei idején már ismert és elismert filmesnek számított, a Kiképzés és a Gyilkosok gyilkosa miatt is. A Tears of the Sun azonban rosszkor volt rossz helyen, valami nem stimmelt vele. A korabeli közönséget ugyanis totál hidegen hagyta az, hogy Bruce Willis és harcedzett csapata egy maréknyi nigériai menekültet próbál a dzsungelen keresztül kimenekiteni egy forrongó országból. Egy film, amit körülbelül csak az utókor fog megfelelően értékelni, és talán teszi ezt már ennyi idővel a bemutató után is.

A Willis és Fuqua kollaboráció filmje ugyanis nem olyan rossz, hogy temetni kéne, sőt! Noha A Nap könnyei a háborús dráma vagy inkább az akciófilm kereteinek felel meg, nagyon kevés ilyen jelenetet láthatunk benne. Valószínüleg a készítők nem ez irányba szerették volna eltolni a történetet, mindinkább egy drámaibb, emberközelibb és karakterorientált film lebegett a szemük elött.
A történet szerint Bruce Willis és csapata küldetésre kénytelen indulni, hogy egy a nigériai menekültfaluban lévő doktornőt, Lena Kendricket kihozzák, mielött a nőt és társait kivégzik a lázadók. A bibi ott kezdődik, hogy a doktornő a betegei nélkül nem megy sehová sem, így az amúgy is fáradt egység kénytelen az esőerdőn keresztül kísérni egy rakat, sérült menekültet. Hátukban a mindenre elszánt lázadó csapattal, akik ráadásul jóval nagyobb számban vannak.
A kis egység és a maroknyi menekült elindul tehát és elkezdődik a film lényegi része. A Nap könnyei nem kimondottan a látványos akciózások filmje, összesen két nagyobb ilyen jelenet van benne. Konkrétan a falubeli mészárlás és a filmvégi nagyobb szcéna szolgál ennek bemutatására. Utóbbiban megfigyelhetjük az egyik legnagyobb filmes robbantást, amit addig sikerült összehozni mozgóképen.
Van valami megmagyarázhatatlan oka annak, hogy ez a film mégis sokak kedvence lett? Nos, véleményem szerint a szereplők sok mindent hozzátesznek ehhez. Willis jól hozza a marcona hadnagyot, akinek "kőkemény külseje mögött mégiscsak érző szív lakozik", mondhatnánk, ilyen nyers és talán gyerekes megfogalmazásban is. Aztán ott van Monica Bellucci doktornője, aki véleményem szerint remek választásnak bizonyul. Az olasz színésznő karaktere jónéhány drámai jelenet hátterét képes megfoghatóvá tenni, ő egy valóban eltalált pontja a filmnek. Mindezt sokkal átélhetőbbé teszi Hans Zimmer remek- a vége felé- egyre felemelőbb muzsikája is.
A film fináléja kissé ugyan ront az összképen a túlzott érzelgőssége és giccsszaga miatt, de ezt tényleg csak akkor róhatjuk fel, ha nagyon akadékoskodni akarunk. A film nézése közben úgysem ezzel vagyunk elfoglalva, mindinkább azzal, hogy drukkolunk Williséknek, hogy kijussanak élve a dzsungelből.
A film, mint az elején említettem nem igazán találta meg a közönségét 2003-as bemutatásakor. A terrortámadások emléke még eléggé élt az emberek emlékezetében, így sokan úgy gondolták, miért a háborúért moziba menni, mikor a való élet itt kopogtat az ajtómon? Ráadásul ekkortájt kezdődőtt az iraki háború is, ennek fényében egyrészt meg lehet érteni a nézőt távol maradását a vetítőtermektől.
A film készítése nem ment zökkenőmentesen. Ha valami, hát a közben fellépő feszültségek nem tesznek jót egy- egy ilyen produkciónak. Az beszélik, hogy Bruce Willis és rendező nem jöttek ki jól egymással, igy fordulhatott elő, hogy a színész és Fuqua azóta sem müködött együtt további filmek esetében.

2002. október 29-én az egyik kaszkadőr, az ejtőernyős jelenet felvételekor meghalt. Történt ugyanis, hogy tizennégyezer láb magasról végrehajtott ugrás közben a férfi elvétette a leszállási pontot, és a tengerpart helyett 300 yardra a vízben landolt, ahol megfulladt.
Volt egy jelenet, melyben Willis megcsókolja Bellucci-t, de a jelenet törölték a tesztvetítések ellenséges reakciói miatt.
Ez volt az első film, aminek forgatását engedélyezték a USS Harry S. Truman Nimitz osztályú nukleáris repülőgép-hordozó anyahajón.
A Nap könnyei cím eredetileg a Die Hard 4 alcíme lett volna. Willis azt mondta a stúdiónak, ha megkapja a címet ehhez a filmhez, akkor elkészíti a Die Hard 4-et.
A falubeli mészárlásnál az egyik idősebb bennszülött sirva fakad a látottakon. Ez konkrétan nem volt benne a forgatókönyvben, de a forgatás annyira realista jegyeket viselt, hogy ezt eredményezte. A többiek reakció is teljesen valósak, a készítők ezt a DVD audiókommentárban is elmondják.

A film bukott az Egyesült Államokban és világszerte sem tudott lényegesen többet hozni. A büdzsé 75 millió dollár volt, de az USA területén csupán 42 milliót keresett meg, és világszerte is csupán ennyit tudott bezsebelni. Fuqua filmje 86 millióval zárta mozis karrierjét. A kritikusok elég vegyesen fogadták, az IMDb-n 6.6 csillagon, míg a Rottenen 33%-on áll.
Főszereplő(k): Bruce Willis, Monica Bellucci, Cole Hauser, Eamonn Walker, Johnny Messner, Nick Chinlund, Charles Ingram, Paul Francis, Chad Smith, Tom Skerritt, Malick Bowens Műfaj(ok): akció, dráma Címkék: bruce willis, monica bellucci, antoine fuqua
Értékelés: